Pomocné opatrenia v Španielsku voči kríze koronavírusu.

Pomocné opatrenia v Španielsku voči kríze koronavírusu.

Španielsko má zaviesť univerzálny základný príjem (UBI) „čo najskôr“, aby sa zmiernil vplyv koronavírusu.

Ministerka hospodárstva Nadia Calvino, na španielskom televíznom kanály La Sexta poznamenala, že tento krok je určený na pomoc rodinám v priebehu pandémie.

Ministerka, ktorá je zároveň podpredsedníčkou vlády však uviedla, že ambíciou vlády bolo, aby sa univerzálny základný príjem mohol stať niečím, čo „zostane stále a stane sa štrukturálnym nástrojom – teda stálym nástrojom“.

Ak sa platby úspešne implementujú, Španielsko by sa stalo prvou krajinou v Európe, ktorá ich bude dlhodobo zavádzať na celoštátnej úrovni.

Španielsko je druhou najviac postihnutou krajinou v dôsledku pandémie koronavírusov, ktorá na ochorenie COVID-19 oznámila celkovo 135 032 pozitívnych prípadov a 13 055 úmrtí.

Súvisiace: Koronavírus: Taliansko vyčlenilo €400 miliárd na pomoc podnikom v dôsledku krízy

Ekonomika krajiny sa takmer zastavila z dôvodu prísnych obmedzení zavedených 14. marca, keď boli zatvorené školy, obchody a reštaurácie. Ľudia majú zo svojich domovov dovolené vyjsť len v prípade získania základných potrieb alebo chodenia do práce, ak nemôžu pracovať z domu.

Premiér Pedro Sanchez cez víkend povedal, že obmedzenia budú platiť minimálne do 26. apríla.

Koronavirus_Spanielsko_sa_stane_prvou_krajinou_v_Europe_s_univerzalnym_zakladnym_prijmom_graf

Univerzálny základný príjem je bezpodmienečná pravidelná platba vyplácaná každému občanovi. Suma peňazí vyplatená každej osobe sa môže líšiť v závislosti od demografických faktorov, ako je napríklad vek.

S výnimkou Iránu, ktorý v roku 2011 zaviedol program univerzálneho základného príjmu vo forme mesačných prevodov hotovosti na jednotlivé rodinné účty, väčšina ostatných krajín skúšala platby iba pre relatívne malé skupiny ľudí alebo len na krátke časové obdobie.

Najvýznamnejšia skúška univerzálneho základného príjmu na svete sa konala vo Fínsku a skončila vo februári 2019 po dvoch rokoch. Počas tohto obdobia, nezamestnaní Fíni dostali mesačnú paušálnu platbu vo výške 560 eur (490 libier). Vedci, ktorí experiment viedli, zistili, že príjemcovia boli šťastnejší a zdravší, ale už viac zamestnanie nehľadali.

Súvisiace: Milióny Európanov strácajú prácu. EÚ chce na pomoc získať 100 miliárd eur

Výzvy na zavedenie univerzálneho základného príjmu v Spojenom kráľovstve s cieľom vyrovnať sa s ekonomickým dopadom Covid-19 zamietol Minister financií – Rishi Sunak, ktorý uviedol, že vláda v zavedení tejto politiky „nie je za“.

Viac ako 170 poslancov vyzvalo vládu, aby zvážila dať každému britskému občanovi bezpodmienečnú sumu peňazí v priebehu každého týždňa v liste adresovanom Sunakovi v priebehu minulého mesiaca.

Sunak však trval na tom, aby vláda „posilnila bezpečnostnú sieť“ pre zraniteľné osoby a investovala viac ako 7 miliárd libier „do zlepšenia nášho systému sociálneho zabezpečenia“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheIndependent

Facebook komentár