Škody, ktoré pandémia koronavírusov spôsobuje globálnej ekonomike sú také závažné, že vlády sú pripravené začať vydávať hotovosť priamo občanom, čo v období extrémnej paniky predstavuje núdzové opatrenie, ktoré má pomôcť pokryť platby za jedlo, nájomné a poplatky za energie.
V Spojených štátoch by Trumpova administratíva mohla vydávať hotovosť vo výške 1 000 dolárov všetkým Američanom. Britský premiér Boris Johnson v stredu uviedol, že sa uvažuje o dočasnom zavedení univerzálneho základného príjmu. Japonská vláda údajne zvažuje dávky najmenej 12 000 jenov (109 dolárov) na osobu.
Poskytovanie platieb od štátu je nedokonalým nástrojom na boj proti recesii. Ekonómovia označujú toto opatrenie všeobecné opatrenie a nie je zamerané vhodne. Ale keďže sú mestá na celom svete zablokované a nezamestnanosť sa už začína zvyšovať, mnohí hovoria, že je potrebné zmierniť šok a namazať kolesá prípadného zotavenia. Bývalý ekonóm Bieleho domu – Kevin Hassett varoval, že koronavírus môže vyvolať ďalšiu veľkú depresiu.
Súvisiace: Firmy v Dánsku zasiahnuté koronavírusom dostávajú štátnu pomoc na vyplatenie 75% platov
Michael Pearce, hlavný americký ekonóm vo výskumnej spoločnosti Capital Economics uviedol: „Tento týždeň bol prepustený veľký počet ľudí,“ … „Tí ľudia budú s príjmami potrebovať okamžitú pomoc.“
USA sú na čele
Vlády prisľúbili obrovské zvýšenie výdavkov a úverových záruk, aby zabránili ekonomickým negatívam z pandémie koronavírusov, pretože život v mestách sa zastavil. Banka Morgan Stanley vo štvrtok klientom uviedla, že verí, že fiškálne stimuly v hodnote 1,7 bilióna dolárov sa čoskoro posilnia.
Spolu s masívnym stimulom od centrálnych bánk, ktoré naďalej znižujú úrokové sadzby a do finančného systému nalievajú bilióny, to bude predstavovať podstatný vplyv. Stále však nestačí vyrovnať obrovskú ranu, ktorú celosvetové hospodárstvo očakáva v prvej polovici roku 2020.
Niektoré krajiny a mestá už uviedli, že budú rozdávať hotovosť ako súčasť svojej reakcie na koronavírusy. Hongkong koncom februára uviedol, že všetkým trvalým obyvateľom, ktorí majú najmenej 18 rokov, poskytne 10 000 hongkonských dolárov (1 288 dolárov). Austrália minulý týždeň uviedla, že dôchodcom a ostatným, ktorí poberajú pomoc, vyplatí 750 austrálskych dolárov (434 dolárov).
Podpora peňažných materiálov v Spojených štátoch by však mohla spustiť novú vlnu priamych prevodov od vlád, ktoré budú musieť urobiť viac, aby zmiernili bolesť v dôsledku celosvetovej recesie.
Táto myšlienka sa rýchlo dostala k prerokovaniu medzi tvorcov politiky USA. Republikánsky senátor Mitt Romney v pondelok predstavil návrh na poskytnutie 1 000 dolárov. V utorok bol na diskusiách s prezidentom Donaldom Trump, kde prejednávali vydanie priamych vkladov len do dvoch týždňov.
Na tlačovej konferencii poznamenal: „Nechceme, aby ľudia prišli o prácu alebo nemali peniaze na život, keď sa im pred štyrmi týždňami darilo naozaj veľmi dobre,“ … “Takže ideme reagovať vo veľkom a tak to aj urobíme.”
Hotovostné prevody Američanom, ktoré sú súčasťou rozsiahlejšieho stimulačného plánu vo výške 1 bilióna dolárov, by musel schváliť Kongres a prvá vlna by mohla stáť 250 miliárd dolárov. Zdá sa však, že vzhľadom na závažnosť situácie existuje podpora od oboch politických strán. Jedna správa ministerstva financií navrhuje, že by vo výplatách mohlo byť dodaných spolu 500 miliárd dolárov.
Pearce poznamenal: „Je to vhodný východiskový krok.“
Spojené štáty podnikli podobné kroky počas predchádzajúcich období krízy. Prezident George W. Bush rozoslal šeky počas recesií v rokoch 2001 a 2008. V poslednom uvedenom úsilí, 130 miliónov domácností dostali daňové úľavy. Jednotliví Američania dostali až 600 dolárov a páry až 1 200 dolárov, čo ich stálo približne 100 miliárd dolárov. Zľava sa pri vyšších príjmoch postupne znižovala.
Európa by mohla byť ďalšia
Podľa Carstena Brzeskiho, ktorý je hlavným analytikom pre oblasť eurozóny v holandskej banke ING, v Európe kde krajiny prijímajú prísne obmedzenia, aby sa pokúsili dať pod kontrolou rýchlo sa zvyšujúci počet prípadov, neboli takí razantní.
Vyzerá to však podľa neho ako ďalší logický krok pre krajiny ako Nemecko, Francúzsko a Španielsko, ktoré sa zaviazali urobiť „čokoľvek“ na podporu podnikov a jednotlivcov. Aktuálne nie je pravdepodobné, že by štedré siete sociálnej ochrany boli adekvátnymi tlmičmi nárazov.
Holger Schmieding, hlavný analytik v Berenberg Bank uviedol: „Pomáha to obmedziť škody,“ … „Ak získate podporu, môžete svojim zamestnancom zaplatiť ďalší mesiac.“
Ekonómovia súhlasia s tým, že podobné dávky pre väčšinu obyvateľov krajiny sú tupým spôsobom distribúcie pomoci. Niektorí, ktorí pomoc nepotrebujú, ju však môžu získať a vo svete, kde sa hovorí, aby ľudia neopúšťali svoje domovy a kiná, reštaurácie a bary zostávajú zavreté, by to mohlo skomplikovať čerpanie týchto finančných prostriedkov späť do reálnej ekonomiky.
Napriek tomu by mohli zohrať dôležitú úlohu pri preklenutí priepasti pre tých, ktorí to najviac potrebujú a pri obnove sveta hneď po prekonaní bezprostrednej krízy, kedykoľvek to bude možné.
Brzeski ďalej poznamenal: „Keď ľudia uvidia stabilizáciu týchto čísel, prinesie to určitú úľavu,“ … „Potom sa ozdravenie, ktoré bude nasledovať, posilní.“
Nie je čas byť „vyberavý“
Veľké prevody hotovosti neprichádzajú bez rizika.
Jedným z problémov je inflácia; Ak každý dostane do vrecka 1 000 dolárov, rozhodnú sa majitelia zvýšiť nájomné? Mohli by zvýšiť ceny potravín? Hoci inflácia bola pred krízou v mnohých veľkých ekonomikách trvalo nízka, pandémia je krivkou. Ohnisko zasiahlo tak ponuku, ako aj dopyt, keďže sa továrne zatvorili a ľudia pristúpili k obmedzeniu osobného kontaktu.
Ugo Gentilini, hlavný ekonóm so svetovou praxou v oblasti sociálnej ochrany a zamestnanosti vo Svetovej banke, uviedol: „Keď dôjde ku kríze, prvá vec, ktorá stúpa, sú ceny,“ … “Je to znova možné.”
Súvisiace:
Nemecko uvoľnilo najväčší povojnový balík pomoci proti koronavírusu
USA by mali dať mesačne občanom $1 000, aby obmedzili dopad koronavírusu na ekonomiku
Darovanie hotovosti bude tiež veľmi drahé. Spolu s obrovskými sumami prisľúbenými tradičnejšími fiškálnymi stimulačnými opatreniami spôsobia astronomické zvýšenie úrovne štátneho dlhu.
Celosvetová úroveň dlhu už tak bola dosť vysoká. Pôžičky od domácností, vlád a spoločností v treťom štvrťroku minulého roka vzrástli na 253 biliónov dolárov. Vďaka tomu bol pomer globálneho dlhu k HDP vyšší ako 322%, čo predstavuje najvyššiu úroveň.
Ale pri úrokových sadzbách na historických minimách sú pôžičky lacné. A mnohí poznamenali, že aktuálne nie je čas na obavy z dlhov.
Francúzsky ekonóm Olivier Blanchard, ktorý je bývalý hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu, uviedol: “Svet je de facto vo vojne,” … „Netreba byť vyberavý.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár