Akcie švajčiarskej diagnostického a farmaceutického gigantu Roche sa dnes zvýšili o 11% po tom, čo Úrad pre potraviny a liečivá USA (FDA) vydal núdzové povolenie ohľadom svojich testov na ochorenie s označením COVID-19.
Tieto vysoko automatizované testy, o ktorých spoločnosť tvrdí, že sú schopné poskytnúť výsledky za 3 a pol hodiny, sa dajú spustiť na plne automatizovaných strojoch spoločnosti Roche, ktoré sú už prítomné v nemocniciach a laboratóriách po celých Spojených štátoch a na celom svete.
Roche sa tak stala prvou spoločnosťou, ktorá dodala možnosti testovania pre diagnostiku koronavírusu v Číne. Tento farmaceutický gigant sa mohol oprieť o svoje skúsenosti s vypuknutím vírusu SARS, ktorý taktiež pochádzal z Číny. V januári v rozhovore pre agentúru CNBC, generálny riaditeľ Severin Schwan, poznamenal že cieľom spoločnosti je priniesť potrebné diagnostické platformy a otestovať ich do bodu vhodnej zdravotnej starostlivosti.
Testovanie na vírus je v súčasnosti v Spojených štátoch jedným z hlavných problémov. Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo od januára otestovaných spolu viac ako 11 000 vzoriek. Naproti tomu v Spojenom kráľovstve sa na vírus v súčasnosti testovalo takmer 30 000 ľudí, zatiaľ čo v Južnej Kórei sa na vírus každý deň testuje takmer 20 000 ľudí.
Súvisiace: Ak chceme zachrániť hospodárstvo od COVID-19, jediná účinná politika je zdravotná, nie menová alebo fiškálna
Toto schválenie pre spoločnosť Roche znamená, že budú k dispozícii milióny testov mesačne, aby sa zvýšila kapacita na diagnostiku vírusu podobného chrípke.
Okrem diagnostiky sa spoločnosť Roche zapojila aj do boja proti koronavírusovým komplikáciám. Začiatkom tohto mesiaca Čína schválila použitie protizápalového lieku Actemra od švajčiarskeho výrobcu liekov na liečbu pacientov s agresívnymi imunitnými reakciami na vírus.
Akcie v Európe v piatok vzrástli plošne po tom, čo zaznamenali najhorší jednodňový pokles.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, CNBC
Facebook komentár