Ekonomovia_predpovedaju_ako_by_koronavirus_mohol_poskodit_svetovu_ekonomiku

Rôzne banky a finančné inštitúcie ponúkli svoje najhoršie scenáre do roku 2020, keďže rozširovanie nového koronavírusu ovplyvňuje celosvetovú ekonomiku a finančné trhy.

Celosvetový rast hrubého domáceho produktu (HDP) by mohol tento rok dosiahnuť nízku hodnotu na úrovni 1%, ako uviedol Medzinárodný inštitút pre medzinárodné financie (IIF) v priebehu minulého týždňa a táto predpoveď prišla ešte predtým, ako prepad cien ropy poslal akciové trhy do ďalších strát.

Analytici v Rabobank uviedli, že “celosvetová recesia aktuálne jednoznačne istá,” pričom predpovedá, že globálny rast do konca roka dosiahne 1,6% HDP.

Podľa odhadov Medzinárodného menového fondu, svetová ekonomika v roku 2019 dosiahne rast na hodnote 2,9%.

Počet ľudí infikovaných koronavírusom na celom svete presiahol 114 000. Vírus, ktorý sa v Číne začal koncom minulého roka, má v niektorých prípadoch dôsledky pre všetky hlavné oblasti ekonomík: rušenie letov, panické nákupy a prísne karanténne opatrenia.

Správa finančných inštitúcií od IIF vo štvrtok uviedla: „Škála potenciálnych výsledkov je veľká a závisí od šírenia vírusu ako aj z vyplývajúceho hospodárskeho poklesu, ktorý je v tejto fáze tak veľmi neistý.“

IIF ďalej uviedla: „Celosvetový rast by sa mohol priblížiť k hodnote 1,0%, čo je výrazne pod úrovňou 2,6% v minulom roku a najslabšia hodnota od globálnej finančnej krízy.”

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ratingová agentúra Moody’s a ďalšie finančné inštitúcie v posledných dňoch prišli so znížením svojich predpovedí čo sa týka globálneho rastu. OECD odhaduje, že celosvetové rast HDP tento rok dosiahne úroveň 2,4%, čo je o 0,5% percentuálneho bodu menej ako v novembri. Ratingová agentúra Moody’s v piatok revidovala svoje očakávania HDP pre globálnu ekonomiku na hodnotu 2,1%, z 2,4%.

Analytici Moody’s v poznámke uviedli: “Doteraz sme hodnotili účinky vírusu najmä na celkový dopyt v Číne, celosvetové cestovanie a globálnu výrobnú produkciu v dôsledku prerušenia dodávateľských reťazcov vo východnej Ázii.”

Ratingová agentúra dodala: „Aktuálne je však zrejmé, že šok dodatočne tlmí aj dopyty domácností po celom svete, čo bude mať vplyv na širokú škálu aktivít naprieč krajinami a regiónmi súčasne.“

Stále viac ľudí pracuje z domu, keďže sa vírus šíri do nových krajín a vlády vydávajú nové usmernenia. Niektorí ľudia v Európe podnikajú menej ciest verejnou dopravou a vyhýbajú sa verejným priestorom, ako sú múzeá, reštaurácie a kiná.

Súvisiace:
Letecké spoločnosti čelia vplyvu koronavírusu za $113 miliárd
Koronavírus by mohol byť pre EÚ väčším testom ako utečenecká kríza

Analytici z Bank of America pred dvoma týždňami uviedli: „Znížili sme našu prognózu globálneho rastu do roku 2020 na 2,8%. To by predstavovalo najnižšiu úroveň od roku 2009.“

Ekonómovia japonskej banky Nomura medzitým varovali, že celosvetová recesia sa môže stať nevyhnutnou.

Banka vo štvrtok v poznámke ku klientom uviedla: „Jedná sa o neobvyklý celosvetový ekonomický prepad. Najúčinnejšou okamžitou politickou reakciou nie sú menové alebo fiškálne politiky; sú to zdravotné bezpečnostné kontroly. Ak kontroly zdravotnej bezpečnosti nebudú vedieť zvládať rozširovanie nemoci s označením COVID-19, finančné trhy pravdepodobne čoskoro budú musieť uznať, že celosvetová recesia je už dávno realitou.“

Ceny ropy zvyšujú tlak na celosvetový rast

Ekonómovia však pripúšťajú, že akékoľvek prognózy v tejto fáze majú vysokú mieru neistoty.

Výskumná spoločnosť Capital Economics minulý týždeň uviedla: „Existujú dva hlavné spôsoby, ako môžu byť škody väčšie, než sme očakávali. Po prvé, vírus samotný sa môže rozširovať oveľa rýchlejšie, ako sme predpokladali. A za druhé, aj keď sú naše predpoklady týkajúce sa vírusu vcelku správne, hospodársky pokles môže byť väčší, ako si myslíme.“

Ceny ropy v pondelok klesli o viac ako 20% – najhorší prepad od roku 1991 – v dôsledku rozporov medzi Ruskom a Saudskou Arábiou v dôsledku zníženia produkcie. To by mohlo spôsobiť ďalší tlak na celosvetové hospodárstvo a viesť k ďalším revíziám v smere nadol.

Konstantinos Venetis, ktorý je hlavným ekonómom výskumnej spoločnosti TS Lombard, v pondelok poznamenal: „Prepad cien ropy v najbližšom období ďalej zhoršuje situáciu v rámci svetového HDP, pretože tí, ktorých pokles cien ropy (tj. producentov) zasahuje, zvyčajne reagujú na problémy rýchlejšie ako tí, ktorí z nej majú úžitok (tj. spotrebitelia).“

Athanasia Kokkinogeni, vedúca európska analytička výskumnej firmy Duckier Frontier, uviedla, že „pokles cien ropy prinesie víťazov a porazených v závislosti od toho, či je krajina čistým dovozcom alebo čistým vývozcom ropy. Účinky prepuknutia koronavírusu však vykompenzujú všetky pozitívne ekonomické účinky na čistých dovozcov ropy, zatiaľ čo zhoršia negatívne ekonomické účinky na čistých vývozcov ropy.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár