Akciový trh utorok čelil utlmeniu, keď investori očividne pravdepodobne čelili obavám, než aby ich skôr potešilo rozhodnutie Federálneho rezervného systému uskutočniť zriedkavé núdzové zníženie sadzieb zamerané na ochranu ekonomiky, pred narušeniami spôsobenými celosvetovým šírením choroby COVID-19.
Michael Arone, ktorý je hlavným investičným analytikom v spoločnosti State Street Global Advisors, v telefonickom rozhovore poznamenal: „Myslím si, že zníženie sadzieb od Fedu mohlo poukázať, že situácia sa mnohými spôsobmi zhoršila. Namiesto upokojenia trhu sú jedná o najhoršie obavy investorov.”
Akcie spočiatku vyskočili po tom, čo Fed oznámil zníženie o 0,5%, ale zisky sa ukázali ako krátkodobé. Americký akciový index vodcov sektorov známy Dow Jones Industrial Average klesol v dni o takmer 1 000 bodov a skončil deň v strate 785,91 bodov, čo je pokles o 2,9% na 25 917,41 bodov, zatiaľ čo všeobecný index S&P 500 klesol o 2,8% a Nasdaq Composite odpísal 3%.
Súvisiace: Prečo môže byť Fed bezmocný na to, aby potlačil hospodársky vplyv z koronavírusu
Medzitým sa investori presúvali do tzv. aktív považovaných za bezpečný prístav, vrátane štátnych dlhopisov, čím zvyšovali výnos 10-ročných dlhopisov pod 1%, čo bolo vôbec prvýkrát v histórií. Keď výnosy dlhopisov klesajú, ich cena rastie.
Čo sa deje? Analytici a investori sa k rozhodnutiu Fedu a reakcii na trhu vyjadrovali takto:
Je vidno obavy, že situácia môže horšia, ako vyzerá
Lara Rhame, vedúca americká ekonómka spoločnosti FS Investments v rozhovore uviedla: “Kým zníženie úrokovej sadzby bolo dobré znamenie pre pozitívnu reakciu akciových indexov, zisky čoskoro vybledli, keď počiatočná eufória ustúpila otázkam o tom, aké obavy musia tvorcovia politiky vidieť, aby tak reagovali.” Investorom to podľa jej slov signalizuje, že „tvorcovia politík vidia značnú neistotu a riziká poklesu rýchlo narastajú.“
Nesprávny liek na chorobu
Existuje aj dlhodobá otázka, ako efektívne peňažné stimuly a dokonca aj niektoré formy fiškálnych stimulov môžu čeliť tomu, čo bude pravdepodobne „šokom v dodávkach“ – typ hospodárskeho zásahu spôsobeného neprítomnosťou tovarov a služieb, keďže vírus núti odstavovať aktivitu tovární a obmedzuje dopravu a cestovanie. Účelom menového a fiškálneho stimulu je zvyčajne zmiernenie šokov z dopytu, ktoré predstavujú výrazné obmedzenia vo výdavkoch domácností, podnikov alebo vlád.
Art Hogan, hlavný trhový analytik spoločnosti National, v rozhovore uviedol: “Šoku okolo dodávok do ekonomiky momentálne nepomáhajú globálne sadzby.” Hogan však poznamenal, že existujú obavy, že sa ponukový šok sa premení aj na dopytový šok a zdá sa, že presun Fedu je čiastočne zameraný na poistenie proti tejto možnosti.
Zameranie na fiškálnu politiku
Pokiaľ politici dokážu reagovať na potenciál prípadného šoku z dopytu, pravdepodobne sa zvýši tlak na politikov, aby poskytli fiškálnu podporu, potenciálne vo forme dočasného zníženia daní a ďalších opatrení. Analytici uviedli, že to platí ešte viac mimo USA, kde hlavné centrálne banky, vrátane Európskej centrálnej banky a Japonskej Centrálnej banky, majú vyčerpaný priestor na ďalšie uvoľňovanie menovej politiky.
Leslie Falconio, vedúci analytik v spoločnosti UBS Global Wealth Management v rozhovore uviedol: “Myslím, že Fed aktuálne dáva najavo, že oni vykonali opatrenia v oblasti menovej politiky a je tak načase zapojiť aj fiškálne opatrenia.”
Svet výnosov a vplyv na trhy
Obvyklé defenzívne odvetvia – verejné služby, spotrebiteľské oblasti a sektor nehnuteľností – v utorok prekonali výkon širšieho akciového trhu. Ale podľa Arone, s poklesom výnosu u 10-ročných štátnych dlhopisov pod 1% budú investori túžiaci po výnose ešte viac túžiť po dosahovaní výnosov, čo bude mať vplyv na hodnotenie aktív, aby sa im podarilo vytvoriť potrebný príjem.
Ďalej poznamenal: „Nízke výnosy iba preháňajú tento dopyt, takže sektor služieb, REIT, spotrebiteľských tovarov – tradičné odvetvia s vysokými výnosmi – budú mať väčší dopyt bez ohľadu na ich ocenenie alebo obchodné vyhliadky len kvôli tomu, že výnosy sú na tak nízkych úrovniach.“
Súvisiace: Koronavírus by mohol byť pre EÚ väčším testom ako utečenecká kríza
Zaplatenie ceny za „dokonalosť“
Investori budú pravdepodobne v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch naďalej vytavený milosti nad titulkami okolo šírenia koronavírusu, ale podľa Rhane „nie je pochýb o tom, že investori boli s akciami v posledných niekoľkých štvrťrokoch príliš spokojní.“
Kým v minulom týždni akciové trhy USA razantne poklesli zo svojich rekordných úrovní do územia korekcie, investori si začali viac všímať spomaľujúci rastu výnosov, oslabený rast v príjmoch, obmedzenie marží a známok zmiernenia hospodárskeho rastu za posledný rok a pol.
Aký objem z poklesu trhu „zatvára priepasť medzi fundamentálnymi faktormi“ v porovnaní s reakciou na hrozbu koronavírusmi je momentálne veľmi nejasné, je však zrejmé, že zo všetkých finančných trhov boli akcie s vysokou kapitalizáciou predtým „ocenené skôr za tzv. dokonalosť“ . ” Zatiaľ čo investori budú dúfať v stabilizáciu akcií, je zrejmé, že prostredie s nízkou volatilitou, ktoré prevládalo v poslednom štvrťroku minulého roka, je preč.
Je to všetko o riadení volatility.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, MarketWatch
Facebook komentár