Keďže investori a sektor technológií sa obáva, že USA budú zaostávať v pretekoch o dominanciu v blockchaine, politický predstavitelia v Pekingu sa snažia pokročiť ďalej.
Rae Deng, zakladajúca partnerka krypto-investičnej spoločnosti so sídlom v Singapure – Du Capital, uviedla: „Na medvedom trhu s kryptomenami sa robia priateľstvá; na býčím trhu zarábame peniaze.”
Na konferencii East Tech West agentúry CNBC v okrese Nansha v čínskom Kantone, Deng uviedla, že scénu kryptomien čaká ďalší prosperujúci scenár. Na tento trh smerujú ďalšie čínske investície potom, čo Peking náhle oznámil plány na využitie technológie blockchain.
Ďalej uviedla: „Čína realizuje dôkladnú digitálnu migráciu,“ … „Toto politické smerovanie určite prinesie na trh veľké objemy ďalšieho kapitálu.“
Tvrdila, že verejná podpora Pekingu prinesie „tradičné peniaze“ – podnikové investície do čínskych tradičných sektorov – aby sa stali veľkým hráčom. Títo investori sa predtým kvôli svojmu citlivému postaveniu tomuto trhu s kryptomenami vyhýbali. Počiatočné ponuky digitálnych mincí (ICO) sú v Číne od roku 2017 zakázané.
Dodala: “Veľkosť a prílev tradičných finančných prostriedkov v krypto komunite povedie k zmene statusu quo,” … “Toto predstavuje celkovú zmenu celej hry.”
Príležitosť Číny okolo blockchainu
Koncom októbra svetový trh s kryptomenami prudko vzrástol po tom, ako čínsky prezident Xi Jinping poznamenal, že jeho krajina by sa mala chopiť príležitosti, ktorú technológia blockchain predstavuje.
Cena bitcoinu po Xiho vyjadreniach krátko stúpla nad 10 000 dolárov. Tento nárast bol odzrkadlený podobnými výkyvmi v cenách viac ako stovky čínskych akcií s expozíciou voči technológií blockchainu, ako aj skupinou ďalších kryptomien.
Súvisiace: Úsilie Číny stať sa svetovým lídrom v technológiách by sa mohlo zrýchliť
Podľa Edith Yeung, riadiacej partnerky fondu rizikového kapitálu zameraného na blockchain – Proof of Capital, zatiaľ čo neočakávaný krok v Pekingu nastal po tom, ako Facebook v júni oznámil svoj projekt kryptomeny Libra, k zmene politiky nedošlo cez noc.
Yeung ďalej uviedla: “Pracujú na tom a študujú to posledných 5 rokov, takže to nie je len ‘kvôli Libre, ale sú tam ďalšie významné dôvody.”
Čína napreduje plnou parou vpred, zatiaľ čo Facebook obhajuje projekt kryptomeny proti skeptickým regulátorom. Gigant sociálnych médií tiež videl, ako sa z projektu odhlásilo mnoho kľúčových platobných partnerov vrátane firiem ako Mastercard, Stripe, Visa, PayPal a eBay.
Odborníci v odbore predpovedajú, že Čína by mohla začať zavádzať svoju štátnu digitálnu menu už v priebehu nasledujúcich dvoch až troch mesiacov. Na pomoc projektov okolo blockchainu dokonca boli vytvorené štátne dotácie. Napríklad vláda mesta Kanton spustila dotačný fond vo výške 1 miliardy juanov (približne 140 miliónov dolárov) na podporu rozvoja odvetvia blockchainu.
O čo ide?
Čínske krypto-iniciatívy sú podľa Xiao Wunana, výkonného podpredsedu Ázijsko-tichomorskej burzy Ázie a Tichomoria (APECF) strategicky významné.
Xiao, ktorý pracoval pre čínsku vládu poznamenal: „Blockchain predstavuje technologickú oblasť, ktorú Čína začala rozvíjať takmer v rovnakom čase ako iné krajiny vo svete,“ … “Pre Čínu je ťažké uplatniť technologickú prevahu v oblastiach, ako je Internet Plus [čínska iniciatíva v oblasti informačných technológií] alebo umelá inteligencia, ale technológia blockchain by bola perfektnou voľbou pre technologickú dominanciu Číny.”
Xiao ďalej uviedol: „V čínštine sa to nazýva „stratégiou predchádzania prekážok “,“ uviedol Xiao pre CNBC v Mandarínskej čínštine, čo naznačuje, že tento postup môže byť riskantný, ale účinný.
Čínska digitálna mena sa môže veľmi líšiť od bitcoinu alebo iných tokenov, ktoré zdôrazňujú anonymitu a decentralizáciu. Digitálna mena vydaná štátom by mohla pomôcť čínskej vláde bojovať proti problémom, ako je falšovanie a bezpečnosť výrobkov, ale tiež vyvoláva obavy o ochranu súkromia.
Internacionalizácia juanov
Deng z Du Capital uviedla: „Po prvé, štátom podporovaná digitálna minca môže „ďalej uľahčovať internacionalizáciu juanu.““
„Mohlo by to prebiehať súbežne so systémom SWIFT (spoločnosť pre celosvetové medzibankové finančné telekomunikácie) a nositeľom toho by mohla byť aj iniciatíva One Belt One Road.“
Digitálna mena by tiež mohla byť schopná preniknúť do masívneho a väčšinou bezhotovostného platobného systému Číny.
Deng ďalej uviedla: “WeChat Pay má jednu miliardu transakcií denne a realizuje sa v 60 krajinách,” … „Čína má digitálnu platobnú infraštruktúru v tomto rozsahu a taktiež aj na domácom trhu, pretože Čína prechádza k bezhotovostnej spoločnosti. Pre centrálnu banku má zmysel len prispôsobenie sa tejto realite, v rámci digitálnej revolúcie.“
Podľa júlovej správy amerického ministerstva zahraničného obchodu USA je Čína najväčším trhom elektronického obchodu na svete, ktorý predstavuje viac ako 50% celosvetových transakcií. Podľa analytickej firmy iResearch v Číne v roku 2018 dosiahol objem mobilných platobných transakcií tretích strán hodnotu až 190,5 biliónov juanov. Toto číslo predstavuje okolo 28,78 bilióna dolárov.
Bezpečnejšie jedlo a menej falzifikátov
Digitálna mena podporovaná štátom by mohla dať regulačným orgánom väčšie schopnosti sledovať toky peňazí a logistiku produktov v rámci tohto masívneho trhu s elektronickým obchodom. Xiao zo spoločnosti APECF vysvetlil, že by to ich to lepšie pripravilo na riešenie problémov, ako sú falšovaný tovar a obavy o bezpečnosť výrobkov.
Xiao ďalej poznamenal: „Hlavné uplatnenie by bolo v poľnohospodárskom sektore, pretože potravinová bezpečnosť je jedným z najdôležitejších problémov v Číne,“ … „Regulačné orgány by boli schopné sledovať a identifikovať pôvod výrobkov. Tiež, ak použijeme technológiu blockchain na čínske stránky elektronického obchodu, bolo by oveľa ľahšie riešiť problémy s falošným tovarom.“
Jeho komentáre prichádzajú potom, keď Čína zápasí s prudkým nárastom cien bravčového mäsa, kedy africký mor ošípaných zabil milióny ošípaných.
Dodal: „Podobne by to bolo dôležité aj pre zdravotníctvo, pretože Čína môže čoskoro povoliť vstup indických generických liekov do krajiny,“ … „Najlepším liekom na falošné lieky je možnosť ich vedieť vysledovať.“
Medzipodnikový trh
Odborníci tiež vidia potenciál pre štátom podporovanej digitálnej mene na čínskom trhu medzi podnikmi (B2B). V súčasnosti sa vedúce skupiny platobných služieb v krajine – WeChat Pay a Alipay – zameriavajú na osobné platby alebo malé platby s malým vystavením sektoru s označením B2B.
Paul Brody, ktorý vedie oddelenie blockchainu v spoločnosti Ernst & Young, poznamenal: “Blockchain má obrovský potenciál na skrátenie doby cyklu obchodných transakcií.“
Podľa štatistických údajov poradenskej spoločnosti China Internet Watch, tento B2B elektronický obchodný trh v roku 2017 celkovo dosiahol hodnotu 20,5 bilióna juanov (3,07 bilióna dolárov).
Brody ďalej poznamenal: “Pridanie B2B platieb do blockchainových transakcií v silnej globálnej mene by malo veľký vplyv na urýchlenie B2B aktivít,” … „Mohli by ste mať prvú čínsku platobnú infraštruktúru B2B, ktorá by mohla byť veľmi, veľmi veľká.“
Súvisiace: Bitcoin po správach z Číny nakrátko nad $10 000
Obavy z podvodu a dešifrovania
Ale keďže sa v poslednom krypto-boome budú do tohto sektora dostávať rozsiahle finančné prostriedky, objavujú sa aj obavy z rýchlo rastúcich ocenení a možných podvodov.
Brody ďalej uviedol: “Dúfam, že sa vyhneme opakovaniu niektorých chýb tu v Číne, ku ktorým došlo vo zvyšku sveta.“
Koncom roku 2017 a začiatkom roku 2018 zasiahli kryptomeny ohromujúce maximá, po ktorých nasledoval prepad až na zlomok týchto úrovní. Cena Bitcoinu sa v poslednom období obchoduje na úrovni okolo 8 000 dolárov, čo je hlboko pod úrovňou maxím na hodnote z konci roka 2017, vo výške 20 000 dolárov.
Brody ďalej uviedol: „75 percent spoločností v predchádzajúcom boomu ICO nikdy nevyrábali žiadny produkt. Väčšina z nich nikdy nečelila audítorom a preto sme predtým čelili tak rozsiahlemu objemu podvodov.“
Hodnotenia začínajúcich čínskych kryptomenových spoločností a projektov prudko rastie, takže pre potenciálnych investorov je ťažšie rokovať.
Deng z Du Capital poznamenala: “Niektoré zo spoločností, s ktorými sme diskutovali, okamžite zvýšili svoje ocenenie o viac ako 50% krátko po prejave čínskeho prezidenta,” … „Je pre nás ťažšie dosiahnuť dohody za rozumné ceny, pretože hospodárska súťaž je naozaj horúcou.“
Dodala však, že v tomto sektore sa podľa jej slov “určite budú nachádzať bubliny.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, CNBC
Facebook komentár