Zlato bolo jednou z mála investícií smerujúcich v dnešnom dni do zisku, pretože obavy z vypuknutia koronavírusu viedli k prudkému poklesu na trhoch.
Zlato sa medziročnom porovnaní nachádza v zisku viac ako 20% a v obchodovaní sa pohybuje okolo 1 600 dolárov za uncu, čo je najvyššia úroveň od roku 2013. Zároveň rástli aj ďalšie drahé kovy, ako napríklad striebro a platina. Medzitým americký index Dow Jones v poludňajšom obchodovaní prepadol takmer o 350 bodov.
Niektorí odborníci sa pýtajú, či by zlato mohlo v blízkej budúcnosti prekročiť 2 000 dolárov. Zlato naposledy dosiahlo historicky najvyššiu hodnotu tesne nad 1 900 dolárov a to v roku 2011, uprostred európskej dlhovej krízy.
Zlato a banícke spoločnosti zo sektoru zlata často rastú, keď investori čelia obavám.
Príklad: ťažobná spoločnosť Newmont Mining bola jednou z mála akcií indexu S&P 500, ktorá sa obchodovala v dnešnom dni v zisku. V skutočnosti sú akciové spoločnosti zo sektora zlata už nejakú dobu naozaj dobrou investíciou. Index ťažobných spoločností s označením Vectors Gold Miners ETF (GDX) sa za posledných 12 mesiacov nachádza v zisku až takmer 40%.
Index Strachu & Chamtivosti, ktorý skúma sedem meraní nálad na trhu, sa v minulom týždni prudko prepadol. Index sa len pred týždňom nachádzal v území Extrémnej Chamtivosti.
David Beahm, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Blanchard & Company, poznamenal: „Existuje veľa vecí, ktoré by sa mohli na akciovom trhu pokaziť a hospodársky dopad spomalenia rastu z dôvodu koronavírusu v Číne by mohol byť pociťovaný celosvetovo.“
Zlatu sa však darilo dobre ešte predtým, ako väčšina ľudí počula o koronavíruse. Prečo?
Nízke sadzby viedli k zaujímavým výnosom na trhu so zlatom
Americký dolár oslabili tri zníženia úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému, ktoré boli vykonané v priebehu minulého roka. Vďaka tomu je zlato atraktívnejšie ako americké doláre a iné papierové meny, najmä preto, že sadzby sa v niektorých častiach Európy a Japonska nachádzajú v záporných hodnotách.
Zlato nie je jedinou komoditou, ktorá ťažila z obáv z klesajúceho dolára a nízkych úrokových sadzieb. Ceny striebra, platiny a paládia v poslednom roku taktiež stúpali.
Tento nárast dáva zmysel, pretože úrokové sadzby sú na veľmi nízkych hodnotách a dolár oslabuje. Aký podiel by teda mali mať dlhodobí investor voči drahým kovom v dôchodkovom portfóliu?
Ralph Aldis manažér portfólia v spoločnosti US Global Investors, uviedol: “Zmysel dáva 5% až 10% alokácie do zlata a zlatých spoločností,” … „Toto je rodiaci sa začiatok rastu v zlate.“
Súvisiace: Koronavírus je posledná vec, ktorú čínska ekonomika práve potrebuje
Aldis poznamenal, že zlato by malo aj naďalej stúpať – a to nielen preto, že priemerní investori majú obavy a vyhľadávajú ho ako bezpečné útočisko. Aj veľké celosvetové centrálne banky začínajú hromadiť zlato, akoby boli káčer Donald.
Podľa údajov Svetovej rady pre zlato vzrástol nákup zlata od centrálnych bánk v prvých troch štvrťrokoch 2019 v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2018 sa navýšil o 12%. Centrálne banky nakúpili 547,5 metrických ton zlata.
Aldis ďalej uviedol, že investori sú nervózni z množstva faktorov, ktoré presahujú obavy koronavírusov. Uvoľnená menová politika po celom svete vytvára nezdravé prostredie pre akcie – najmä preto, že zisky spoločností v minulom roku neustále klesali.
Aldis ďalej uviedol: “Fed a ďalšie centrálne banky nalievali peniaze na trhy. S peňažnými tokmi poháňajúcimi akcie namiesto ziskov a práve z toho dôvodu sú investori nervóznejší.”
Beahm zo spoločnosti Blanchard dodal, že obavy z väčšieho napätia na Blízkom východe sa taktiež nevytratili.
Poznamenal, že širší akciový trh by sa v tomto roku mohol stať čoraz nestabilnejším z dôvodu obáv okolo prezidentských volieb v USA, počas roku 2020. Beahm tvrdí, že investori by mali mať 10 až 15% svojho portfólia v kovoch.
Beahm nakoniec uviedol: “Tento rok bude ďalším rokom dvojciferného percentuálneho rastu zlata. Mohlo by to zasiahnuť nové maximá a dosiahnuť aj na cenu 2 000 dolárov – ak nie počas tohto roka, potom niekedy v blízkej budúcnosti.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo
Facebook komentár