Novoobjavené ropné pole v nórskej časti Severného mora je na dobrej ceste, aby v budúcom roku vyprodukovalo takmer 0,5% celosvetových zásob ropy, napriek požiadavkám na okamžité zastavenie ťažby ropy.
Ropné pole Johan Sverdrup, ktoré sa nachádza približne 140 kilometrov od západného pobrežia Nórska, predstavuje najväčší objav v Severnom mori za viac ako tri desaťročia.
Aktívnym sa stal až začiatkom októbra, avšak už sa považuje za najväčšieho producenta ropy v západnej Európe a dodáva viac ako 300 000 barelov denne (b/d).
Equinor, ktorá je nórskou štátnou ropnou spoločnosťou a prevádzkovateľ Sverdrupu, vyhlásila, že v lete budúceho roka očakáva nárast produkcie surovej ropy z tohto poľa na 440 000 b/d – potom, ako sa po roku 2022 nakoniec zvýši na 660 000 b/d.
Aby sme tieto čísla uviedli do kontextu, Medzinárodná energetická agentúra (IEA) začiatkom tohto mesiaca oznámila, že celosvetové zásoby ropy v novembri dosiahli 101 miliónov b/d. Takže za predpokladu, že sa celková produkcia ropy na celom svete v najbližších mesiacoch zmení len minimálne, ropné pole v Sverdrupe čoskoro bude predstavovať 0,4% celosvetovej produkcie.
Tamas Varga, hlavný analytik spoločnosti PVM Oil Associates, v telefonickom rozhovore poznamenal: “Je to celkom dôležité.”
Dodol, že rýchlosť vývoja bola „úplne úžasná“, najmä keď si uvedomíte „všeobecné vnímanie bolo nastavené, že pokiaľ ide o produkciu Severného mora, zdalo sa, že klesá.“
Klimatická kríza
Objav v oblasti Sverdrup a jeho rýchlo stúpajúca ropná produkcia prichádza po tom, ako celosvetoví lídri diskutujú o najlepšom prístupe k boju proti intenzívnejšej klimatickej kríze.
Organizácia Spojených národov (OSN) tento fenomén uznala za „definujúcu otázku našej doby“. Nedávna správa ho nazýva „najväčšou výzvou pre trvalo udržateľný rozvoj“.
Niektoré environmentálne skupiny vyzvali veľké energetické spoločnosti, aby okamžite prestali s kompletnou produkciou ropy, pričom organizácia Greenpeace tvrdí, že takéto kroky sú potrebné vzhľadom na to, že ropa je jedným z najväčších prispievateľov k zmene klímy.
Firma Equinor však uviedla, že je presvedčená, že „Johan Sverdrup je ukážkovým príkladom toho, prečo by sme to nemali robiť.“
Energetická spoločnosť so sídlom v Stavangeri opísala svoje rekordné ropné pole ako „technologický triumf“ a „míľnik pre nórsky ropný priemysel, ktorý dodáva svetu energiu a vytvára hodnotu pre spoločnosť.“
Argumentuje tým, že „svetový dopyt po energii stále rastie a v dohľadnej budúcnosti budeme mať stále výraznú potrebu ako po rope tak aj plyne. Ale nie všetky ropné polia sú na tom rovnako.“
Spoločnosť Equinor ďalej poznamenala: „Musíme prestať hľadať novú ropu a plyn“ tvrdí, že je to preto, že v porovnaní s inými energetickými firmami vykonáva ťažbu ropy čistejšie a to najmä vďaka vodnej energii z pobrežia.
Frode Pleym, vedúci predstaviteľ nórskej Greenpeace, v telefonickom rozhovore poznamenal: “Jedná sa o kompletne zelený prístup – Equinoru aj nórskej vlády.”
„Je typické, že nórske ropné a plynárenské spoločnosti tvrdia, že používajú čistejší prístup k energií ako iné krajiny.“
Pleym ďalej poznamenal, že zatiaľ čo proces ťažby ropy z Equinoru môže byť o niečo čistejší ako konkurenčné energetické spoločnosti, keď sa produkcia ropy spaľuje, „nezáleží na klimatickej kríze, či ropa pochádza zo Saudskej Arábie, USA alebo Nórska.“
„Musíme prestať hľadať nové objavy ropy a plynu. Už sme našli viac ropy a plynu, ako si svet môže dovoliť. “
Equinor a nórske ministerstvo ropy a energie na žiadosť o pripomienky, keď boli kontaktovaní nereagovali.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár