Najmenej 250 novinárov bolo za rok vo väzbe v súvislosti s ich prácou. Nezisková skupina Výboru pre ochranu novinárov vyhlásila, že Čína, Turecko, Saudská Arábia a Egypt sú krajinami ktoré väznia najväčší počet novinárov.
Skupina zistila, že väčšina bola uväznená za „protištátne obvinenia“.
V novej správe Výbor pre ochranu novinárov zistil, že počet novinárov obvinených z „falošných správ“ sa tento rok zvýšil, s 30 väzňami v roku 2019, v porovnaní s 28 v minulom roku a iba jedným v roku 2012.
Podľa výboru sa využívanie pokút za „falošné správy“ prudko zvýšilo. Začiatkom tohto roka Rusko a Singapur zaviedli kontroverzné zákony proti falošným správam.
Počet novinárov zamknutých za mrežami je stále vysoký. Výbor pre ochranu novinárov odhaduje, že v roku 2018 bolo uväznených 255 osôb, čo je len mierne zlepšenie oproti rekordným 273 v roku 2016.
Courtney Radschová, riaditeľka skupiny informovala: „Už štvrtý rok za sebou vidíme rekordný počet novinárov uväznených z dôvodu vykonávania ich práce.“
Podľa správy, Čína bola v roku 2019 krajinou s najväčším počtom novinárskych väzňov, keďže sa jednalo o najmenej 48 jednotlivcov, za ktorou nasledovalo Turecko (47), Saudská Arábia (26) a Egypt (26).
Radschová ďalej dodal: „Tento rok bolo zdôraznené, že Čína po prvý raz od roku 2015 prekonala Turecko ako krajinu s najväčším počtom väznených novinárov,“ a dodala, že prezident Xi Jinping pokračuje v „konsolidácii politickej kontroly a prísnejšej kontrole médií.”
Zatiaľ čo v tohtoročnom sčítaní ľudu bolo v Turecku uväznených menej novinárov – zo 68 v roku 2018 – v správe sa uvádza, že tento výsledok odráža úspešné pokusy prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana o umlčanie nezávislého spravodajstva a kritiky, pred väčšou slobodou médií. Výbor na ochranu novinárov dodal, že desiatky novinárov, ktorí v súčasnosti nie sú v Turecku väznení, stále čelia súdnemu procesu alebo právnym problémom.
Radschová ďalej uviedla, že zásahy proti novinárom pravdepodobne vytvoria „odstrašujúci prostriedok“ pre tých, ktorí by inak mohli ísť do povolania, pričom dodal, že 98% uväznených sú miestni novinári.
Zásah do tlače, podľa Radschovej „zasahuje do práva verejnosti na informácie. Má potenciál a pravdepodobnosť, že povedie k väčšej korupcii.“
Dodala: „Tí, ktorí sú pri moci, majú pocit, že nebudú podliehať žiadnej nezávislej kontrole alebo zodpovednosti.“
Obrázok: Počet väznených novinárov, podľa krajín v roku 2019
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, Yahoo
Facebook komentár