Stredne_velke_americke_spolocnosti_sa_uz_stahuju_z_ciny

Veľké americké spoločnosti, ktoré sú lídrami sektorov, ako sú Caterpillar a Deere ako aj spotrebiteľské spoločnosti, ako je hračkársky gigant Hasbro a producent robotického vysávača iRobot Roomba, boli všetci tvrdo zasiahnutí obchodným napätím medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Mnoho stredne veľkých amerických spoločností si však uvedomuje, že sa musia od Číny odkloniť a diverzifikovať, a už začali konať.

Spoločnosti so strednou kapitalizáciou začali presúvať svoje dodávateľské reťazce do iných častí Ázie a snažia sa viac predávať do iných krajín, aby sa zbavili toho, čo v Číne nemôžu predať.

Včera večer bol zverejnený prieskum regionálnou bankou Umpqua so sídlom v meste Portland, štátu Oregone.

Súvisiace: Keď obchod medzi USA a Čínou naznačuje ďalší pokles, dodávateľská sieť sa presúva

Umpqua v októbri uskutočnila prieskum 550 spoločností u firiem s ročným obratom od 10 do 500 miliónov dolárov a zistila, že 72% z nich uviedlo úroveň neistoty ohľadom budúcnosti svojich podnikov, v dôsledku obchodného napätia s Čínou.

V dôsledku toho viac ako polovica uviedla, že sa snaží diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce, ako na domácom trhu, tak aj na iných medzinárodných trhoch.

Takmer 20% respondentov uviedlo, že sa snažia nájsť nových zákazníkov na iných trhoch, najmä v Európe a ďalších častiach Ázie, Latinskej Ameriky a Spojených štátov.

Dale Darling, zakladateľ a prezident spoločnosti Summit Premium Tree Nuts, ktorý spolupracuje s poskytovateľom úverových služieb Umpqua, poznamenal že Čína bola pred niekoľkými rokmi najväčším trhom spoločnosti.

Ale zvýšené tarify to zmenili. Darling uviedol, že čínske tarify z mandlí a iných orechov dovážaných zo Spojených štátov vyskočili z 15% na 50%. Summit teda musel rýchlo hľadať nových zákazníkov a dorovnať stratené predaje do Číny, predajom ďalších mandlí, vlašských orechov, pekanových orechov a lieskových orechov do Indie, na Stredný východ a do Španielska.

Stredne veľké spoločnosti sú schopné rýchlejšie reagovať

Hlavný bankový úradník spoločnosti Umpqua – Tory Nixon povedal, že spoločnosti strednej veľkosti, ako je Summit, sú prispôsobivejšie ako väčšie podniky z 500 najväčších firiem spomedzi rebríčka časopisu Fortune.

Neprekvapilo ho preto, že niektorí z korporátnych klientov banky sa zameriavajú na iné krajiny, ohľadom výroby ich tovaru a zameriavajú sa na nové trhy. Nixon dodal, že rozhodnutie diverzifikácie voči Číne sa netýka politiky a obchodnej vojny a viac súvisí s klesajúcimi výhodami výroby výrobkov v Číne.

Nixon uviedol: “Náklady na pracovnú silu v Číne rastú už roky a vyskytli sa aj problémy s kontrolou kvality.”

Darling tento názor zdieľa. Ešte pred obchodnou vojnou Trumpovej administratívy Čína podrobila amerických poľnohospodárov rozsiahlym inšpekciám, nariadeniam a colným kontrolám.

Darling ďalej poznamenal: “V Číne bolo vidno viac prekážok. Trvalo to aj dlhšie, kým sme dostali peniaze,” … “Čína situáciu skomplikovala ešte predtým, avšak obchodná vojna problémy v súčasnosti prehlbuje.”

Preto musia byť stredne veľké spoločnosti čo najviac prispôsobivé. Nixon povedal, že stredne veľké firmy sa môže prispôsobovať rýchlejšie ako ich väčší konkurenti, pretože ich riaditelia, finanční riaditelia a ďalší vedúci predstavitelia – vedenia majú k dispozícií podrobnejšie informácie o svojich organizáciách a to dokonca z rôznych úrovní.

Súvisiace: Celosvetový predaj automobilov s hroznými výsledkami. Čo to znamená pre výrobu?

Dodal: „Zvýšený dôraz sa kladie na efektívnosť a potrebu dobrých obchodných rozhodnutí,“ … “Na každej penny záleží. Je to menej o politike a viac o obchode.”

Napriek tomu Nixon povedal, že ho prekvapilo jedno zistenie z prieskumu banky – mnoho spoločností strednej veľkosti uviedlo, že túži prijať Európu ako väčšieho zákazníka, aby pomohli vyrovnať stratené tržby z Číny.

Nixon špekuloval, že americké firmy stále považujú Európu za relatívne stabilný región, ktorý je pre mnohé firmy bližší ako Ázia. A môže vyvážiť obavy týkajúce sa Brexitu a pomalého rastu v Nemecku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár