Samoriadiaci kamión spoločnosti TuSimple.

Samoriadiaci kamión spoločnosti TuSimple.

Keď sa náklonnosť k vozidlám s vlastným riadením začína mierne znižovať, zdá sa, že táto technológia bude súčasťou nákladných automobilov rýchlejšie ako u osobných automobilov.

Čínska spoločnosť samoriadiacih technológií – Pony.ai, ktorá má tiež svoju kanceláriu v Kalifornii, sa zamerala na aplikáciu technológie pre osobné vozidlá. Jej posledné kolo financovania v apríli prinieslo spoločnosti podľa stránky Crunchbase 50 miliónov dolárov.

Odvtedy prišli dve spoločnosti, ktoré sa tiež nachádzajú v Číne a Kalifornii, ale zameriavajú sa na samoriadiace nákladné vozidlá, čím sa im podarilo získať prinajmenšom dvojnásobok spomínaného kapitálu. Spoločnosť TuSimple od júna získala finančné prostriedky v hodnote 120 miliónov dolárov, zatiaľ čo spoločnosť Plus.ai podľa stránky Crunchbase v auguste získala 200 miliónov dolárov.

James Peng, ktorý je spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Pony.ai, v utorok na konferencii East Tech West v čínskom meste Kanton, uviedol: “Celkovo sa situácia okolo financovania pre nás (určite) definitívne ochladila (nadol), ale určite nevyschla.” Peng poznamenal, že spoločnosť sa v poslednom čase sústredila na strategické partnerstvá.

Pokiaľ ide o nákladné automobily, spoločnosť Pony.ai v apríli oznámila, že testovala autonómnu jazdu 16-týždňov s 10-členným tímom. Žiadne ďalšie podrobnosti k dispozícii neposkytli.

Peng v piatok uviedol, že spoločnosť Pony.ai v oblasti mesta Kanton – Nanshe testuje takmer 30 osobných vozidiel s vlastným riadením a dokážu viesť automobil aj v dopravnej špičke.

V diskusií na tom istom paneli, ázijsko-tichomorský predseda spoločnosť Nasdaq – Robert McCooey, poznamenal: „Hlavnou oblasťou pravdepodobne nebudú osobné autonómne vozidlá. Sú to nákladné automobily na dlhé vzdialenosti.”

„Tie predstavujú skutočný prínos.“

Len v USA sa podľa americkej asociácie nákladnej dopravy v roku 2018 zvýšili príjmy z automobilového priemyslu na 796,7 miliárd dolárov, zo 700,1 miliárd dolárov v predchádzajúcom roku. Kamióny predstavovali viac ako 70% domácej prepravy.

Ak budú plne pripravené, samoriadice nákladné automobily znížia náklady pre najímanie vodičov, ktorí sú zo zákona vykonávať povinné pravidelné prestávky.

Hlavným faktorom pre podniky pri výbere vozidiel s vlastným riadením je vyššia palivová účinnosť, ktorá podľa firmy Plus.ai znižuje náklady na palivo najmenej o 15%.

COO a spoluzakladateľ Shawn Kerrigan spoločnosti Plus.ai vo vyhlásení uviedol: “Nie je pochýb o tom, že autonómne nákladné vozidlá budú pripravené pred autonómnymi osobnými automobilmi,” … „Celý náš ekosystém partnerov od dodávateľov úrovne 1, výrobcov nákladných vozidiel, regulátorov a prepravcov prejavil obrovský záujem a podporu, pretože nám pomáha dosiahnuť cieľ – stať sa prvými, ktorí komercializujú autonómne nákladné autá.“

Schopnosť spoločností skutočne používať kamióny s vlastným riadením alebo používanie osobných vozidlá s vlastným riadením u jednotlivcov sa stále spolieha na vládnu reguláciu. Autonómna technológia jazdy je tiež rozdelená do rôznych úrovní. Niektoré fungujú skôr ako asistencia vodiča, než aby boli schopné úplne navigovať vozidlo bez človeka.

TuSimple už má v USA 18 zazmluvných zákazníkov, s ktorými sa snažia pracovať na preprave tovaru. Generálny riaditeľ Mo Chen vo vyhlásení uviedol: “Boli sme veľmi šťastní, že máme väčší dopyt ako ponuku a budúci zákazníci majú veľký záujem dozvedieť sa o autonómnej technológií viac.”

Krok späť tiež vykonali ďalšie spoločnosti, ktoré skúmali takzvané robo-taxíky alebo osobné vozidlá, ktoré riadia osobné vozidlá.

Pri hodnotení obchodného modelu technológie s vlastným pohonom, generálny riaditeľ automobilky Daimler – Ola Kaellenius začiatkom tohto mesiaca novinárom povedal, že úžitkové vozidlá pre diaľkové nákladné trasy budú podľa správy agentúry Reuters pravdepodobnejším prípadom použitia

 

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár