Obchodne_vojny_nie_je_lahke_vyhrat

Prezident Donald Trump, vyzbrojený prudkým znižovaním daní a osobne zvoleným šéfom Federálneho rezervného systému, s istotou svetu v marci roka 2018 povedal, že „obchodné vojny sú vhodné a ľahko vyhratelné.“

O takmer dva roky neskôr sú Spojené štáty zapadnuté v obchodnej vojne s Čínou – súboj, ktorý môže naplno vypuknúť na Vianoce, čo je najmenej vhodný včas.

Trump, ktorý sa hrdo označuje za Muža taríf, v utorok navrhol, že obchodná dohoda s Čínou sa môže stať realitou až po voľbách do roku 2020. Toto varovanie prerušilo nádeje Wall Street pre bezprostredný obchodný mier a spustil výpredaj amerického akciového indexu Dow Jones o 450 bodov alebo 1,5%.

A práve počas tohto týždňa, Donald Trump v rámci svetovej obchodnej vojny otvoril niekoľko nových frontov. Sľúbil lobovať na tarify pre produkty vyrobené v Brazílii a Argentíne. Zároveň prišiel s varovaním na tarify až do výšky 100% na francúzsky syr, kabelky a šampanské.

Chris Krueger, generálny riaditeľ výskumnej skupiny Cowen Washington Research Group v poznámke ku klientom napísal: „Nikto nie je v bezpečí pred Mužom Taríf.“

Súvisiace: Celosvetový predaj automobilov s hroznými výsledkami. Čo to znamená pre výrobu?

Návrat Muža Taríf odhaľuje chybnú obchodnú logiku postupov. Nie je možné bojovať proti obchodným vojnám, najmä na viacerých frontoch, bez toho, aby to nepoškodilo vzájomne prepojené hospodárstvo sveta.

David Kelly, hlavný analytik pre JPMorgan Funds, poznamenal: „Obchodné vojny sú náročné a utrpí z nich každá strana,“ … „Ako poznamenali mnohí generáli v priebehu storočí, je veľmi ťažké bojovať proti vojnám na viacerých frontoch.“

Nejedná sa iba o priame náklady na tarify, ktoré pôsobia ako daň pre spotrebiteľov a podniky. Skutočný problém je spôsobený hlbokou neistotou, pokiaľ ide o načasovanie, závažnosť a rovnomerné umiestnenie obchodnej vojny. Investície podnikov sú tak jednoznačne ochromené.

Kelly uviedol: „Jedná sa celkom o priamu rovnicu: Viac neistoty znamená nižší ekonomický rast a menšiu mieru tvorby pracovných miest,“ a dodal, že Trumpova administratíva „je v tomto bode stratégie úplne nestrategická“.

NY Fed: Tarify nakoniec platia americké firmy a spotrebitelia

Biely dom predsa len signalizuje, že obchodná vojna medzi USA a Čínou sa môže skôr pritvrdiť, ako zmierniť.

Trump v utorok pred novinármi v Londýne, uviedol: „Ak chcete v niektorých ohľadoch poznať pravdu, myslím si, že je lepšie čakať na skončenie prezidentských volieb.“

Americký minister obchodu Wilbur Ross pre agentúru CNBC poznamenal, že USA majú proti Číne viac „munície“. Varoval, že tarify z 15. decembra na dovozy z Číny, ktorým spotrebitelia čelia, nadobudnú účinnosť „pokiaľ neexistuje dôvod na ich odloženie“.

Administratíva Trumpa sa snaží vyriešiť legitímne a vážne problémy s obchodnými praktikami Číny.

Údajné odcudzenie firemného tajomstva a iných netradičných prekážok predstavuje reálne náklady. Kroky Číny pravdepodobne nič nenaznačujú o posilnení ochrany duševného vlastníctva.

Trump tvrdil, že náklady na tarify platí skôr Čína, nie USA. To by však bolo len v prípade, keby čínske spoločnosti prudko znížili svoje dolárové ceny – tak však neurobili.

Federálny rezervný systém New Yorku v správe vydanej počas minulého mesiaca uviedol, že dovozné ceny tovarov z Číny sa ani príliš nepohli.

Ekonómovia z NY Fedu napísali: „Pokračujúca stabilita dovozných cien tovaru z Číny znamená, že tarify nakoniec musia uhradiť tarify americké firmy a spotrebitelia .“

Pokles vo výrobe sa zhoršuje

Eskalácia obchodnej vojny bude problémy pre americké továrne len navyšovať.

Podľa Inštitútu pre správu dodávok, americký spracovateľský priemysel bol v novembri zranený slabým globálnym rastom a obchodnou vojnou, čo predstavuje už štvrtý mesiac za sebou.

Art Hogan, hlavný trhový analytik spoločnosti National Securities Corporation, uviedol: „Ak sa chystáme zaviesť tarify, bude to mať negatívny vplyv aj na našu ekonomiku.“

Trump z problémovej situácie továrni opakovane obviňoval Federálny rezervný systém, ktorý vedie predseda – Jerome Powell.

Trump v pondelok zdôraznil: „Výrobcov brzdí silná hodnota amerického dolára, ktorý je podporovaný smiešnymi politikami Federálneho rezervného systému.“

Silný dolár bol však v prieskume ISM spomenutý iba raz, ktorý označil „globálny obchod“ za problém číslo 1 pre výrobcov.

Jeden z výrobcov drevených výrobkov v prieskume ISM uviedol: “Trhy sa posunuli ďalej. Pokračujúca neistá situácia obchodu s Čínou udržala vývozné trhy v napätí.”

Riziko presunu

Výroba predstavuje iba malú časť americkej spotrebiteľskej ekonomiky. To je dôvod, prečo desaťročná hospodárska expanzia prežila viacnásobný pokles výroby.

Sektor služieb, ktorý zahŕňa banky, reštaurácie a právnické firmy sa spomalil, ale nevytratil sa, pretože spotrebiteľské výdavky zostávajú stabilné, o čom svedčí silný predaj počas dní “Black Friday“ a “Cyber Monday“.

V súčasnosti rastie znepokojenie, že k obchodnej dohode môže dôjsť až v roku 2020 alebo neskôr.

Súvisiace:
USA sľubujú 100% tarify na francúzske šampanské, syr, kabelky
Obchodná vojna USA a Číny už smeruje aj do oblasti umelej inteligencie

Hogan z National Securities uviedol: „Zdá sa, že by sme sa mohli dostať k jednému z tých situácií, kde sa situácia zhorší a nebude sa vôbec zlepšovať,“ … „Trh sa však musí prekalibrovať.

Táto rekalibrácia sa začala. Americký akciový index Dow Jones sa za posledné tri obchodné dni prepadol o viac ako 700 bodov alebo takmer 3%.

David Kotok, predseda predstavenstva a hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Cumberland Advisors v utorok napísal: „Prognóza na rok 2020: Počas obchodnej vojny Donalda Trumpa nedôjde k urovnaniu a nedôjde ani k zníženiu napätia medzi Čínou a USA.“

Toľko na to, ako by bolo ľahké vyhrať obchodné vojny.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár