Zmena podnebia bude mať vplyv na ekonomický rast v nasledujúcom desaťročí – a vôbec nie k lepšiemu. Severná Amerika nie je výnimkou, ale bude na tom lepšie ako zvyšok sveta.
Podľa správy Ekonomickej spravodajskej jednotky by do roku 2050 zmena podnebia mala americkú ekonomiku zasiahnuť 1,1%. Podľa správy to isté platí pre hospodárstvo Severnej Ameriky ako celok. Prírodné katastrofy, ako sú napríklad požiare a suchá, budú aj naďalej brzdiť hospodárstvo so zhoršujúcimi sa klimatickými podmienkami.
Spojené štáty aj napriek tomu budú na tom v porovnaní s inými oblasťami pomerne dobre. Rast HDP v západnej Európe v nasledujúcich 30 rokoch by mal z dôvodu zmeny podnebia poklesnúť o 1,7%, čím sa dostáva na druhé miesto za Severnú Ameriku.
V týchto regiónoch je príprava na zmenu klímy vyššia, čo ich robí odolnejšími. Bohatšie a rozvinutejšie ekonomiky budú mať uľahčený boj proti klimatickým výzvam. Ale byť bohatý je len časť okolností. Dôležitá je aj kvalita vládnych inštitúcií.
Inštitúcie musia byť schopné prispôsobiť sa zmenám a zaviesť účinné politiky zmierňovania, aby zostali neporušené v súvislosti s klimatickými výzvami. Ale byť bohatý je len časťou. Kvalita záleží aj na kvalite vládnych inštitúcií.
V správe sa ďalej uvádza: „Nevhodné inštitúcie preto môžu súčasne poškodiť hospodársky rast a zhoršiť negatívne dopady zmeny klímy.“ Môže to zahŕňať investície do protipovodňovej ochrany, skladovania vody alebo verejnej infraštruktúry.
Súvisiace:
Investori sa blížia k bodu zvratu zmeny klímy
Varovanie pre banky: Je treba riešiť aj klimatické zmeny
Globálny rast HDP sa do roku 2050 v dôsledku zmeny podnebia zníži o 3%, čo znamená, že rozvojový svet bude znášať bremeno negatívnym správ.
Podľa správy EIU, Afrika je najzraniteľnejšou na negatívny hospodársky vplyv. Počas nasledujúcich 30 rokov sa hospodárstvo kontinentu zmenší o 4,7%. Je v nevýhode, pretože priemerné teploty sú vyššie a napríklad ekonomický vývoj je nižší ako v Spojených štátoch.
Latinská Amerika a Blízky východ uzatvárajú prvé tri z najmenej odolných regiónov. Ázijsko-tichomorský región v dôsledku zmeny klímy upadá do stredu, s očakávaným negatívnym dopadom na svoju ekonomiku o objeme 2,6%.
John Ferguson, riaditeľ pre analýzu krajín v EIU uviedol: „Krajiny, rozvinuté aj rozvíjajúce sa, budú musieť vyvinúť väčšie úsilie na domácom fronte, aby splnili svoje ciele týkajúce sa prispôsobenia a zmiernenia ekonomických dopadov, ktoré budú mať za následok zníženie HDP.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár