MMF_Europska_ekonomika_bude_rast_najnizsim_tempom_od_roku_2013

Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) by reálny HDP (hrubý domáci produkt) Európy mal za rok rásť najnižším tempom od roku 2013.

MMF vo svojej najnovšej správe o regionálnom hospodárskom výhľade navrhuje, že by sa reálna hodnota rastu HDP na celom kontinente mala zmierniť na 1,4% z 2,3% v roku 2018, potom sa v roku 2020 vráti na hodnotu 1,8%.

HDP eurozóny medzikvartálne za tri mesiace do konca septembra vzrástol o 0,2%, čo je rovnaké tempo ako v predchádzajúcom období. V porovnaní s rovnakým štvrťrokom 2018 eurozóna vzrástla o 1,1%, čo je jej najslabšia ročná miera rastu od štvrtého štvrťroka 2013. V marci Európska centrálna banka znížila prognózu HDP pre rok 2019 na 1,1% z 1,7%.

Očakáva sa, že v najvyspelejších ekonomikách kontinentu bude oživenie miernejšie, keď sa zvýši z 1,3% v roku 2019 na 1,5% v roku 2020 na základe predpokladaného rastu globálneho dopytu, hoci podľa MMF by vyhliadky na oživenie svetového obchodu nemali byť také silné ako pred šiestimi mesiacmi.

Podľa odhadov organizácie so sídlom vo Washingtone budú pretrvávať tie isté vplyvy, ktoré sú hnacou silou slabosti v rámci výroby a obchodu pre vyspelú Európu.

V správe sa uvádza: „Ázijské kapitálové výdavky a spomalenie spotrebiteľských tovarov dlhodobej spotreby pravdepodobne bude naďalej ovplyvňovať európsky vývoz a rast, pretože región je veľkým vývozcom investičných prostriedkov a dopravných zariadení.“

“Solidný rast dopytu v Spojených štátoch – veľkom obchodnom partnerovi pre mnoho európskych krajín – predstavuje zmierňujúci faktor, ale očakáva sa, že rast v USA sa zo svojho silného tempa spomalí.”

V správe sa ďalej uvádza, že automobilový priemysel môže naďalej ovplyvňovať rast, so znakmi nasýtenia a Čínou, sprísnením emisných noriem a posunom spotrebiteľského sentimentu k elektrickým vozidlám. To by malo mať obzvlášť negatívny vplyv na situáciu Nemecka a Slovenska.

MMF zdôraznil, že spomalenie priemyslu a obchodu spolu s neistotou súvisiacou s Brexitom začali ovplyvňovať fixné investície v niekoľkých krajinách, pričom investori nervózne bojujú voči geopolitickým protivetrom.

Napriek tomu súkromná spotreba a sektor služieb na celom kontinente zostali odolné, podporované silnou situáciou na trhu práce, ktoré pomohli vyrovnať niektoré slabiny spôsobené turbulentným vonkajším prostredím.

V správe sa však dospelo k záveru, že výroba a obchod v Európe sa značne oslabili.

Správa ďalej uvádza: „Objavili sa určité náznaky oslabovania domáceho dopytu, najmä v oblasti investícií. Služby a spotreba boli doteraz odolné, ale miera ich trvalej odolnosti bude závisieť od vývoja na trhoch práce.“

Rozvíjajúca sa Európa

Zatiaľ čo hlavné čísla sú zhruba v súlade so Svetovým hospodárskym výhľadom MMF v apríli, medzi skupinami krajín vidno veľké základné rozdiely a revízie.

V roku 2019 aj 2020 sa rozšírené európske projekcie znížili o 0,1 percentuálneho bodu, s väčšími revíziami v ekonomikách náročných na výrobu, ako je Nemecko, zatiaľ čo očakávaný rast v rozvíjajúcej sa Európe sa upravil o 0,5 percentuálneho bodu a 0,2 percentuálneho bodu.

Súvisiace: Dotácie Európskej únii obohatili a vytvorili „poľnohospodársku mafiu“

Napríklad sa očakáva, že rast Turecka sa obnoví z iba 0,2% v roku 2019 na 3,0% v roku 2020, keďže posledné hospodárske napätie by malo poklesnúť.

Správa vysvetlila: „Veľké revízie rastu nahor v Turecku odrážajú lepšie výsledky, ako sa očakávalo v prvej polovici roka.“

V tomto roku krajina zažila recesiu, ale v dôsledku expanzívnej fiškálnej politiky, úverovej expanzie od štátnych bánk a uvoľnenia menovej politiky sa k rastu vrátila.

Medzitým rast v Rusku by mal v roku 2019 vyskočiť z 1,1% na 1,9% v roku 2020, pokiaľ budú úspešne realizované plánované národné projekty.

Predpokladá sa, že rast v ostatných rozvíjajúcich sa európskych ekonomikách sa v rokoch 2019 a 2020 zmierni na 3,7% v roku 2019, resp. 3,1% v dôsledku prelievania spomalenia vo vyspelejších ekonomikách na kontinente a rastu prirodzene klesajúcich na udržateľnú úroveň po prekročení kapacity.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár