Microsoft_vyskusala_4_dnovy_pracovny_tyzden_Produktivita_vyskocila_o_40

Rastúci počet menších spoločností prijíma štvordenný pracovný týždeň. Výsledky nedávneho testu spoločnosti Microsoft naznačujú, že by mohla fungovať aj pre tie najväčšie podniky.

Spoločnosť tento rok počas leta v Japonsku predstavila program s názvom „Work Life Choice Challenge“, ktorý znamenal uzavretie jej kancelárií každý piatok v auguste a každý týždeň dávali všetkým zamestnancom jeden voľný deň navyše.

Výsledky boli zaujímavé. Firma v oznámení zaslanom v priebehu minulého týždňa uviedla: Kým množstvo času stráveného v práci sa dramaticky znížil, produktivita – meraná tržbami na jedného zamestnanca – v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka vzrástla o takmer 40%.

Okrem znižovania pracovného času manažéri naliehali na zamestnancov, aby znížili čas strávený na stretnutiach a odpovedaniach na e-maily.

Navrhli, aby stretnutia netrvali dlhšie ako 30 minút. Zamestnanci boli tiež povzbudení, aby úplne obmedzili stretnutia pomocou aplikácie na online zasielanie správ (samozrejme spoločnosti Microsoft).

Účinky boli rozšírené. Viac ako 90% z 2 280 zamestnancov spoločnosti Microsoft v Japonsku neskôr uviedlo, že z dôvodu novej stratégie čelili novým opatreniam.

Tým, že zamestnanci v spoločnosti boli každý týždeň menej, dokázali ušetriť aj na iných zdrojoch, napríklad na elektrine.

Táto iniciatíva je aktuálna. Japonsko už dlho zápasilo s pochmúrnou – a v niektorých prípadoch smrteľnou – kultúrou prepracovania. Tento problém je taký vážny, že krajina za ním dokonca vymyslela označenie: “karoshi” znamená smrť prepracovaním z dôvodu chorôb spôsobených stresom alebo ťažkou depresiou.

Táto otázka pritiahla medzinárodnú pozornosť v roku 2015, keď zamestnanec japonského reklamného gigantu Dentsu spáchal samovraždu na Štedrý deň. Predstavitelia mesta Tokio neskôr uviedli, že zamestnanec vo veľkej miere vykonával nadčasy.

Súvisiace: Výhody 4-dňového pracovného týždňa potvrdzuje ďalšia spoločnosť

O dva roky neskôr reportér v japonskej televízii zomrel po dlhom pracovnom nasadení. Zamestnávateľka uviedla, že mesiac pred smrťou pracoval až 159 hodín nadčasov.

To viedlo podniky k tomu, že začali hľadať riešenia. Niektoré spoločnosti začali zamestnancom ponúkať väčšiu flexibilitu a vláda začala kampaň s názvom „Prémiový piatok“, ktorá povzbudzuje zamestnancov, aby odchádzali z práce skôr, každý piatok v mesiaci.

Spoločnosť Microsoft tvrdí, že koncom tohto roka v Japonsku uskutoční ďalší experiment. Plánuje požiadať zamestnancov, aby prišli s novými opatreniami na zlepšenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom a efektívnosťou, a požiada ďalšie spoločnosti, aby sa do iniciatívy zapojili.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár