Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook – Mark Zuckerberg v plnom rozsahu obhájil vlastníctvo svojej skupiny nad spoločnosťou Instagram a opísal rozsiahlu konkurenciu, ktorej je kombinovaná spoločnosť na trhu vystavená.
Zuckerberg v rozhovore pre analytikov na základe správy o výnosoch z tretieho štvrťroka na Facebooku bol požiadaný odpovedať, ako zvýšená regulačná kontrola, ktorej bude spoločnosť čeliť, ovplyvní jej schopnosť zavádzať nové služby v rámci nových trhov.
Zuckerberg svoju odpoveď okamžite sústredil na Instagram – aplikáciu pre zdieľanie fotografií, ktorú Facebook kúpil v roku 2012 za 1 miliardu dolárov a ktorá má v súčasnosti viac ako miliardu aktívnych používateľov mesačne.
Zuckerberg uviedol: “Existuje rozsiahly objem protimonopolných otázok, ktoré sa týkajú našej akvizície Instagramu.“ … “Obzvlášť by malo prísť k veľkému preskúmaniu tejto akvizície.”
Demokratická prezidentská kandidátka a senátorka Elizabeth Warrenová vyzvala k rozpadu Facebooku, konkrétne oddelenia od Instagramu, čo bolo podobne zdieľané spoluzakladateľom Facebooku – Chris Hughes, ktorý v New York Times publikoval článok, kde poukázal, že dohoda by mala byť “oddelenou.” Facebook navyše čelí vyšetrovaniam a analýzam Federálnej obchodnej komisie, Ministerstva spravodlivosti a 47 právnych zástupcov, všeobecne týkajúcich sa protimonopolných otázok.
Zuckerberg začal svoju poslednú obranu zdôrazňovaním konkurenčného prostredia, v ktorom sa Facebook nachádzal pred uskutočnením obchodu. V tom čase mal Instagram iba 13 zamestnancov, ktorí podporovali 30 miliónov používateľov aplikácie.
Zuckerberg analytikom povedal: “V niektorých ohľadoch sme považovali Instagram za konkurenta, ale vždy sme si mysleli, že lepší spôsob, ako premýšľať o Instagrame, je, že sa bude dopĺňať s Facebookom a to je to čo robíme.”
Snaží sa poukázať na to, že akákoľvek sila Instagramu na trhu je teraz výsledkom práce, ktorá sa odohrala od obdobia, až keď ju spoločnosť Facebook získala.
Zuckerberg ďalej uviedol: “Instagram by nebol taký, akým je dnes bez spoluzakladateľov Kevina Systroma a Mikea Kriegera,” … „Ale nebolo by to také, aké by to bolo bez všetkého, čo do toho vkladáme, či už ide o infraštruktúru alebo náš reklamný model, naše rozšírené bezpečnostné služby ako aj mnoho ďalších vecí.“
Súvisiace:
Tinder vytvoril interaktívnu show. Generácia Z ju miluje
Facebook, Instagram a YouTube chcú zničiť metriky popularity, ktoré vynašli
Nie je pochýb o hodnote, ktorú Instagram priniesol spoločnosti Facebook, čo mu umožňuje nalákať mladšiu demografickú skupinu a dať mu produkt, ktorý bol kompletne vyrobený pre smartphony.
V aktualizovanom prospekte spoločnosti Facebook pre IPO uverejnenom hneď po akvizícii sa uvádza, že Instagram by mohol pomôcť „vylepšiť ponuku našich produktov s fotografiami a umožniť používateľom zvýšiť úroveň mobilnej interakcie a zdieľania fotografií.“ Facebook sotva generoval akékoľvek príjmy z mobilných reklám, riziko bolo tak závažné, že malo vplyv na akcie mnoho mesiacov po IPO. V poslednom štvrťroka tvoria reklamné účty 94% celkových výnosov Facebooku a Instagram je ich podstatnou súčasťou.
Regulačný tlak zatiaľ nebráni finančnej výkonnosti Facebooku. Spoločnosť zverejnila štvrťročné zisky, príjmy a priemerné tržby na jedného používateľa, ktoré prekonali odhady analytikov, pričom po ukončení riadneho obchodovania poslali akcie do zisku o viac ako 4%.
Zuckerberg napriek tomu uviedol, že Facebook naďalej čelí konkurencii z rôznych zdrojov.
Nakoniec poznamenal: “V súčasnosti máme v segmente rôznych konkurentov ako Snapchat, čo ukazuje, že ľudia neustále vytvárajú nové nápady,” … „Na mobilných telefónoch si samozrejme pamätáte, že Apple aj Google zabudovali možnosti fotoaparátov a súkromné zdieľanie fotografií a správu fotografií priamo do svojho operačného systému.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, MSN
Facebook komentár