Bitcoin_po_spravach_z_Ciny_nakratko_nad_$10000

Cena Bitcoinu počas víkendu prudko vzrástla, čím sa zotavila z prepadu ktoré dosiahla len o niekoľko dní skôr, potom, čo čínsky prezident Xi Jinping predniesol prejav kde poukazoval na príležitosti technológie blockchain a vyzýval svoju krajinu k postupu vývoja v tejto oblasti.

Hodnota najznámejšej kryptomeny na svete podľa údajov z webovej stránky CoinDesk v sobotu vyskočila na 10 332 dolárov. Cena sa od pondelka ráno znížila na približne 9 370 dolárov, čo je o 1% menej, ako deň predtým.

Tento skok vo virtuálnej mene prišiel, keď čínsky vodca vyjadril chválu na blockchainu – technológie, ktorá podporuje kryptomeny ako bitcoin. Podľa štátnych médií, čínsky prezident Xi v piatok uviedol, že Čína má silné základy a mala by sa usilovať zaujať vedúce postavenie v tomto odvetví.

Uviedol, že Čína by sa mala „chopiť príležitosti“, ktorú blockchain ponúka. Využitie tejto technológie by mohlo byť prínosom pre celý rad odvetví vrátane financií, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Blockchain predstavuje digitálnu knihu, ktorá uchováva záznamy transakcií alebo iných údajov v sieti počítačov.

Peking v minulosti zaujal tvrdý postoj ku kryptomenám a v roku 2017 zakázal operácie zamerané na získavanie finančných prostriedkov cez tieto aktíva, známe ako počiatočná ponuka mincí a prinútil miestne obchodné platformy k ukončeniu činností.

Čínska centrálna banka, Čínska ľudová banka (PBoC), pracuje na svojej vlastnej digitálnej mene. V posledných mesiacoch svoj vývoj zrýchlili, pretože Facebook a niekoľko ďalších spoločností sa snažia otriasť globálnym odvetvím finančných služieb kryptomennosťou, nazvanou Libra.

PBoC už v roku 2014 založila výskumný tím s cieľom preskúmať použitie virtuálnych mien na zníženie nákladov spojených s obehom tradičných papierových peňazí. Vedúci predstaviteľ banky minulý mesiac uviedol, že plánovaný digitálny token by mal mať určité podobnosti s virtuálnou menou Libra.

Digitálna mena Libra čelí intenzívnej kontrole zo strany regulačných orgánov po celom svete, ktoré sa obávajú, že navrhovaná kryptomena Facebooku by narušila finančný systém a mohla by byť otvorená rizikám, ako je pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu.

Zákonodarcovia v priebehu minulého týždňa ohľadom tohto projektu spovedali generálneho riaditeľa (CEO) spoločnosti Facebooku – Marka Zuckerberga. Zuckerberg v jednom okamihu uviedol, že sociálna sieť sa nezúčastní spustenia virtuálnej meny Libra „pokiaľ ju regulačné orgány USA neschvália“.

Súvisiace: Nová čínska virtuálna mena by mohla povzbudiť celosvetové používanie juanu

Aj keď Facebook doteraz túto iniciatívu viedol, technologický gigant sa snaží udržať odstup medzi ňou a Švajčiarskym združením kryptomeny Libra, ktorá dohliada na vývoj meny. Konzorcium začiatkom tohto mesiaca prišlo o kľúčových počiatočných podporovateľov, vrátane firiem Mastercard a Visa a tak sa ich počet ustálil na hodnote 21 zakladajúcich členov.

Bitcoin je v tomto roku na vzostupe a v súčasnosti sa medziročne nachádza v takmer 150% zisku. Znamená to výrazný obrat od minulého roka, kedy táto virtuálna mena v decembri 2017 po dosiahnutí historického maxima, na hodnote takmer 20 000 dolárov, prepadla na 3 122 dolárov.

Analytici pripisujú niektoré zisky z kryptomeny za rok 2019 titulkom okolo spoločností ako Facebook, Fidelity a materskej spoločnosti New York Stock Exchange – Intercontinental Exchange, ktoré sa zapájajú do tohto sektoru, pričom logika spočíva v tom, že prináša odvetviu veľmi potrebnú legitimitu, keďže v minulosti čelilo hlavným kybernetickým útokom a podvodom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, CNBC

Facebook komentár