Experiment_americkeho_Fedu_so_$4_bilionmi_rastie

Federálny rezervný systém opäť kupuje dlhopisy v hodnote stoviek miliárd dolárov, aby upokojil obavy na finančných trhoch. Nejde však o návrat k úsiliu o záchranu hospodárstva z obdobia krízy. Aspoň zatiaľ nie.

Vedúci predstaviteľ Fedu – Jerome Powell minulý týždeň oznámil, že Fed pravdepodobne čoskoro zvýši veľkosť svojej už tak obrovskej súvahy o objeme 4 biliónov dolárov.

Vzhľadom na spomaľujúce sa americké hospodárstvo, tieto akcie pripomínajú programy nákupu dlhopisov známe ako kvantitatívne uvoľňovanie. Fed sa uchýlil k QE, ako aj k QE2 a QE3, aby udržal náklady na pôžičky ultra-lacné, keď v roku 2008 došlo k zníženiu úrokových sadzieb.

Predstavitelia a ekonómovia centrálnych bánk však zdôrazňujú, že aktuálne kroky majú úplne iný účel. Namiesto toho, aby Fed podporoval pomalý rast, kupuje dlhopisy, aby vyriešil významné problémy, ktoré sa objavili v rámci kapitálových trhov.

Súvisiace: Na finančných trhoch sa práve objavila trhlina

Danielle DiMartino Booth, bývalá predstaviteľka Fedu, ktorá je v súčasnosti generálnou riaditeľkou spoločnosti Quill Intelligence, poznamenala: „Toto nie je kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré by pritiahlo ľudí k riskovaniu a požičiavaniu si.“

Namiesto toho chce Fed iba zabezpečiť, aby v systéme bolo dostatok hotovosti, pretože v poslednom čase sa jej objem razantne znížil.

Experiment_americkeho_Fedu_so_$4_bilionmi_rastie_graf

Vyskytujú sa problémy

Sadzby na jednodňové pôžičky sa v priebehu minulého mesiaca prudko zvýšili. Táto epizóda odhalila náhlu krízu v hotovosti. Teraz Fed zareaguje tak, že prečerpá viac peňazí, aby opäť dosiahol opäť prítok.

Neel Kashkari, prezident Federálneho rezervného systému v Minneapolise, v rámci štvrtkovej konferencie, poznamenal: „Nejde o zmenu postoja menovej politiky. Ide o to, aby trhy fungovali,“ … „Je to druh zabezpečenia tokov.“

Veľa ľudí vie, že dokonca aj malé problémy sa môžu zvýšiť na väčšie.

Fed musí opraviť hotovostnú krízu skôr, ako naruší dôveru alebo sa dostane do reálnej ekonomiky, ktorá sa už začala prejavovať vážnymi trhlinami kvôli obchodnej vojne medzi USA a Čínou a slabým globálnym rastom.

Ralph Axel, analytik v Bank of America Merrill Lynch, poznamenal: „Nechcete, aby finančné výkyvy prispievali k zhoršujúcemu sa výhľadu. Tieto komplikácie popri našich ďalších problémoch nepotrebujeme.“

„Zvyšujúca sa volatilita“

Trhom s jednodňovými pôžičkami sa zvyčajne venuje veľmi malá pozornosť. Ale to nie je preto, že nie sú dôležité. Tieto trhy sú významné. Umožňujú bankám, hedžovým fondom a iným finančným inštitúciám, aby si na krátky čas rýchlo a lacno požičali finančné prostriedky.

Mnohí boli prekvapení, keď sa sadzba pri jednodňových pôžičiek alebo repo-operácií v polovici septembra prudko zvýšila nad cieľové rozpätie krátkodobých pôžičiek, ktoré Fed stanovil.

Dokonca aj Powell uznal, že na týchto trhoch došlo k „neočakávane intenzívnej volatilite“.

Fed obviňoval stres z dvoch jednorazových faktorov: Výber hotovosti americkými spoločnosťami za uskutočnenie štvrťročných daňových platieb Ministerstva financií a veľkého množstva nákupov štátnych dlhopisov.

Trvalý tlak by mohol viesť investorov k obavám, že Fed už nemá kontrolu nad krátkodobými úrokovými sadzbami. To by bol rozsiahly problém, pretože presne tak Fed ovplyvňuje hospodárstvo.

Powell ďalej poznamenal: „Táto nestálosť môže brániť efektívnej implementácii menovej politiky a my sa ňou zaoberáme.”

Počiatočná reakcia, ktorú viedol Newyorský Fed, predstavovala sériu mimoriadnych „jednodňových repo-operácií“. Cieľom týchto peňažných injekcií, ktoré sú splácané takmer okamžite, bolo vykonať zníženie nákladov na prijaté pôžičky. Výnosy klesali a dopyt sa znižoval.

Repo operácie NY Fedu však aj neskôr čelili razantnému dopytu, čo naznačuje, že nemôže trhy len tak jednoducho opustiť.

Skutočnosť, že stále existujú obavy v oblasti nedostatku hotovosti, v systéme sa stále nenachádza dostatok finančných prostriedkov. Nejedná sa len o jednorazové problémy, vedené platbami daní alebo aukciami štátnych dlhopisov.

Víťazstvo

Fed začal zmenšovať svoju súvahu v októbri roka 2017, keďže situácia v ekonomika sa zlepšovala. Ekonómovia tvrdia, že Fed podcenil, koľko peňazí potrebuje finančný systém na plynulé fungovanie. Zdá sa, že Fed zo systému vytiahol priveľa peňazí, keď začal zmenšovať objemy kvantitatívneho uvoľňovania.

DiMartino Booth poznamenal: „Jedná sa o jedinečné okolnosti.“

Vždy sa vyskytovalo riziko. Nikto, ani Fed nevie, koľko peňazí je potrebné držať v po-krízovom systéme.

Axel z Bank of America uviedol: „Rozhodne sa to snažia vyvažovať.“

Powell minulý týždeň naznačil, že Fed čoskoro zvýši veľkosť svojej súvahy. Je to návrat k tomu, čo Fed urobil pred rokom 2007, keď súvaha centrálnej banky pred krízou pravidelne rástla v súlade s rastom meny.

Powell však zdôraznil, že „by sa to nemalo v žiadnom prípade zamieňať“ s programom QE, ktorý sa začal po finančnej kríze.

A na zdôraznenie tohto bodu Powell uviedol, že Fed zvažuje nákup krátkodobého štátneho dlhu. To je zásadný rozdiel od kvantitatívneho uvoľňovania, keď Fed nakupoval štátne dlhopisy Ministerstva financií s dlhšou splatnosťou, v snahe udržať lacné náklady na pôžičky.

Axel ďalej uviedol: „Zameriavajú sa špecificky na kratšie dlhopisy, aby sa pokúsili pomôcť pri vyslaní správ, čo je ťažké z dôvodu súčasného spomalenia a zníženia sadzieb od Fedu.“

QE4 na boj proti ďalšej recesii

Fed už v reakcii na stratu dynamiky amerického hospodárstva znížil úrokové sadzby dvakrát. Tieto zníženia sadzieb až na rozpätie 1,75% až 2% narušili obmedzenú palebnú silu Fedu v boji proti ďalšej recesii.

UBS varovala, že rast amerického HDP sa bude v budúcom roku blížiť k nulovej hodnote, čo prinúti Fed znižovať úrokové sadzby o ďalšie percentuálne body, od súčasnosti do prvej polovice roku 2020.

Súvisiace: Podobnosť akciového trhu do septembra 2007 by mali zvýšiť obavy z recesie

Rob Martin, z UBS uviedol: „V našich prognózach počítame s dosť masívnym spomalením.“

Hoci UBS nevyzýva, aby rast HDP klesal až do negatívneho územia, Martin poznamenal, že je „nie vôbec“ presvedčený, že Spojené štáty odvrátia recesiu.

A predstavitelia Fedu už povedali, že by mohli pohodlne znovu spustiť QE, ak nebudú mať priestor na zníženie sadzieb v budúcej recesii.

DiMartino Booth ďalej poznamenala: „Keď sa píše história, bude sa na to pozerať ako na druhý krok v rámci kampane Fedu zameranej na uvoľňovanie, ktorá smeruje k nastávajúcemu poklesu,“ … „Najprv sme znížili sadzby. Teraz je vidno úľavu na trhu s jednodňovými pôžičkami. Tretím krokom je kvantitatívne uvoľnenie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár