Len pred niekoľkými rokmi jeden z každých piatich smartphonov predávaných v Číne bol od spoločnosti Samsung. Avšak podmienky sa zmenili.
Výrobca smartfónov tento týždeň poznamenal, že ukončuje svoju poslednú továreň na smartphóny v krajine v južnom meste Huizhou. Jej podiel na rozsiahlom čínskom trhu sa prepadol a náklady na prácu sa zvýšili. Najväčší výrobca smartfónov na svete sa aktuálne dokonca zameriava na perspektívnejšie trhy.
Firma na konci tohto týždňa poznamenala: „V rámci pokračujúceho úsilia o zvýšenie efektívnosti v našom výrobnom závode spoločnosť Samsung Electronics dospela k zložitému rozhodnutiu o ukončení činnosti spoločnosti Samsung Electronics v meste Huizhou.“ Juhokórejská spoločnosť odmietla zdieľať ďalšie podrobnosti, a to vrátane toho, kedy presne ukončí svoju činnosť a koľko zamestnancov v závode pracovalo.
Súvisiace: Výsledky firiem Apple a Samsung ukázali, že väčšina ľudí nechce drahé telefóny
Na vrchole bola táto továreň najväčšou v Číne, keďže produkovala pätinu všetkých smartfónov predávaných v krajine.
Začalo sa špekulovať, že továreň činnosť ukončení. V priebehu minulého mesiaca na svojom oficiálnom účte WeChat, továreň zverejnila oznámenia o prijatí do zamestnania pre 13 ďalších spoločností, čo naznačuje, že sledovatelia by sa mali začať obzerať pozrieť na ďalšie pracovné pozície.
Vo štvrtok miestna spravodajská webová stránka Zhiwei Tech zverejnila video na čínskej platforme sociálnych médií Weibo, ktorá podľa všetkého ukazuje získavanie bezplatného telefónu spoločnosti Samsung pre svojich zamestnanov so spomínanej továrne. Telefón bol určený ako darček pre zamestnancov, ktorí boli v továrni viac ako 10 rokov. Spoločnosť Samsung túto záležitosť odmietla komentovať.
Tento krok nastal po rokoch nevýrazných predajov v Číne, ktorý bol brzdený niekoľkými faktormi. Podľa spoločnosti Counterpoint Research od prvého štvrťroka tohto roka Samsung na čínskom trhu so smartfónmi predstavovala len 1% podiel.
Flora Tangová, ktorá je analytičkou vo výskumnej spoločnosti Counterpoint poznamenala: “Podiel spoločnosti na čínskom trhu od konca roku 2016, kedy došlo k prudkému poklesu dopytu v dôsledku rozsiahlej krízy po výbuchoch produktoch s označením Galaxy Note 7, neustále klesal. Oneskorená reakcia spoločnosti Samsung na túto situáciu viedla k vážnej strate dôvery spotrebiteľov.“
Pred krízou bola spoločnosť Samsung jedným z piatich najlepších predajcov smartfónov v krajine a v roku 2013 dosahovala približne 20% čínskeho trhu.
S rastom miestnej konkurencie, najväčší výrobca smartfónov sveta taktiež strácal. V posledných niekoľkých rokoch sa domáci hráči ako Huawei, Oppo, Vivo a Xiaomi stali populárnejšími a podľa Tangovej „sa im podarilo zachytiť podiel na trhu od spoločnosti Samsung, svojím silným portfóliom produktov, dostupnými cenami, ekosystémom lokalizovaných služieb a rozsiahlymi predajnými kanálmi.“
Čínsky trh so smartfónmi sa v posledných rokoch tiež zastavil a v roku 2017 zaznamenal svoj prvý ročný pokles a v prvom štvrťroku 2019 dokonca dosiahol svoj najhorší pokles za šesť rokov.
Spoločnosť Samsung v súčasnosti rozširuje svoje výrobné úsilie na rozvíjajúcich sa trhoch, kde môže ťažiť z nižších nákladov, napríklad lacnejšej pracovnej sily. Približne 60% smartfónov spoločnosti Samsung sa podľa výskumnej firmy Canalys vyrába práve vo Vietname.
Ďalšou veľkou hranicou rastu pre kórejskú technologickú firmu je India, ktorá má druhý najväčší trh so smartfónmi vo svete. Spoločnosť Samsung bola po celé roky najlepším predajcom, kým ju Xiaomi nepreskočila a tak obaja hráči sa dostali do tesného závodu ohľadom vedúcej celosvetovej pozície.
Súvisiace: Samsung: “Zisky môžu klesnú až o 60% v dôsledku poklesu dopytu po smartfónoch”
Minulý rok spoločnosť Samsung otvorila to, čo sa nazýva „najväčšiu mobilnú továreň na svete“ v meste Noida, neďaleko hlavného mesta Nové Dillí, ktoré by jej pomohlo takmer zdvojnásobiť ročnú kapacitu v krajine.
Zatvorenie čínskeho závodu je pre spoločnosť pozitívnou možnosťou, ako minimalizovať svoje straty a zvýšiť ziskovosť. Tangová nakoniec uviedla: „Jej podniky zaoberajúce sa smartfónmi v juhovýchodnej Ázii a Indii čelia pozitívnejšiemu prostrediu ako v Číne.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Yahoo
Facebook komentár