Podľa štúdie zverejnenej počas tohto týždňa, vedúci predstavitelia spoločností za posledných 40 rokov zaznamenali rast miezd viac ako 1 000%, čo je takmer 100-násobok priemerných pracovníkov.
Vzhľadom na to, že rozdiely v bohatstve sa naďalej zrýchľujú, a to najmä od finančnej krízy, Inštitút hospodárskej politiky uvádza, že priepasť medzi generálnymi riaditeľmi v top 350 amerických firmách a jednotlivých pracovných pozícií zostáva veľký.
Pokiaľ ide o mzdy, výhody a hodnotu akciových opcií pri ich uplatnení, celkový rast kompenzácií generálnych riaditeľov od roku 1978 do roku 2018 predstavoval hodnotu 1 007,5%. To je omnoho viac v porovnaní s nárastom miezd len o 11,9%, čo Liberálny inštitút zistil v rámci „priemerných zamestnancov.“ Pri použití inej miery kompenzácie, ktorá zohľadňuje realizovanú hodnotu opcií v čase, keď boli udelené, rast platov generálnych riaditeľov stále predstavoval hodnotu 940,3%.
Vedci z Inštitútu – Lawrence Mishel a Julia Wolfeová vyzvali na prijatie opatrení pre zníženie rozdielov v odmeňovaní, aj keď to znamená zdaňovanie firiem, v ktorých je tento rozdiel najväčší.
Napísali: „Nadmerná mzda generálneho riaditeľa je hlavným prispievateľom k rastúcej nerovnosti, ktorú by sme mohli bezpečne odstrániť,“ … „Ekonomika by neutrpela žiadnu škodu, keby generálni riaditelia boli platení menej (alebo viac zdaňovaní).“
Rozdiel medzi výkonnými predstaviteľmi a širšou pracovnou silou bol problémom, ktorý sa v priebehu desaťročí stále zväčšoval.
V porovnateľnom vyjadrení, generálni riaditelia v súčasnosti priemerne využívajú 278-násobok priemernej mzdy pracovníka, pričom používajú aj vzorec uplatňovaný na opcie. Tu sa jedná viac v porovnaní s až 58-násobkom v roku 1989 a 20-násobkom v roku 1965, avšak podľa údajov Inštitútu sa jedná o nižším pomer z vrcholu dosiahnutom v roku 2000, ktorý sa nachádzal na hodnote 368-násobku. Celkový rast kompenzácií od roku 1978 prekročil rast akciového trhu o 706,7% a mzdy „veľmi vysokých zarábajúcich“ predstaviteľov spoločností vzrástli o 339,2%.
Graf: Rozdiel v platoch: Riaditelia vs. priemerní zamestnanci
Graf: Zhodnotenie platu riaditeľov vs. akciového trhu
Mishel a Wolfeová navrhujú rôzne nápravné opatrenia: vyššie daňové sadzby pre najvyššie zárobkové osoby, zdaňovanie spoločností, ktoré majú väčšie rozdiely v odmeňovaní, „luxusnú daň“, ktorá by uvalila poplatok vo výške 1 dolára pre každú dolárovú spoločnosť, ktorá by presiahla určitú hranicu pomeru ako aj podnikové reformy správy, ktoré by akcionárom umožnili lepšie rozhodovať o mzdách.
Tím Inštitútu ďalej uviedol: „Potrebujeme prijať politické riešenia, ktoré by znížili motiváciu generálnych riaditeľov ťažiť z hospodárskych ústupkov a obmedzili ich schopnosť tak konať.“
Podľa záznamov spoločnosti S&P Capital IQ, medzi najlepšie platených generálnych riaditeľov patria David Zaslav zo spoločnosti Discovery (129,5 milióna dolárov), Lawrence Ellison zo spoločnosti Oracle (108,9 milióna dolárov), John Legere zo spoločnosti T-Mobile (66,5 milióna dolárov), Robert Iger zo spoločnosti Disney (65,6 milióna dolárov) a Lachlan Murdoch z News Corp. (50,7 milióna dolárov).
Opatrenia na kontrolu ich odmien by však boli vystavené opozícii, z dôvodu ich svojvoľného konania a nezohľadňovali hodnotu, ktorú skúsení generálni riaditelia pridávajú svojim spoločnostiam v porovnaní s inými zamestnancami.
Carol Rothová, generálna riaditeľka poradenskej spoločnosti pre oblasť podnikania – Intercap Merchant Partners, uviedla: “Nikto sa neznepokojuje, keď basketbalista Steph Curry alebo speváčka Beyonce zarábajú naozaj vysoké objemy finančných prostriedkov, v porovnaní elektrikárom na štadióne, pretože aj ten zarába len zlomok toho, čo zarábajú spomínané hviezdy,” … “Takže nechápem, prečo existuje nejaké porovnanie medzi tým, čo niekto urobí s peniazmi ktoré zarobí ako generálny riaditeľ, v porovnaní s priemerným zamestnancom spoločnosti.”
Rothová tiež uviedla, že čísla sú skreslené niekoľkými generálnymi riaditeľmi, ktorí získavajú obrovské kompenzačné balíčky a dodala, že ak vezmú odmenu od generálnych riaditeľov a prerozdelia ju tisícom pracovníkov, nebude to pre pracovníkov znamenať rovnaký diel.
Rothová nakoniec uviedla: “Generálny riaditeľ nedostáva plat na úkor zamestnancov,” … „Zamestnanci zarobia toľko, pretože pre ich prácu taktiež existuje trhová sadzba. Ak generálny riaditeľ nedostal tak veľa zaplatené, neznamená to, že by zamestnanci automaticky dostali vyšší plat. Tieto peniaze by šli niekde inde. “
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár