Ak začínate s plánovaním odchodu do dôchodku, je vám povedané, že máte znížiť riziko vystavením sa rizikovým akciám a pridať ďalšie dlhopisy ktoré sú považované za aktíva s bezpečným prístavom. To zvyčajne odporúčajú finanční plánovači a investiční analytici, pretože dlhopisy poskytujú stabilné výplaty výnosov.
Má však táto stratégia stále zmysel aj v čase, keď dlhodobé americké štátne dlhopisy sa nachádzajú na takmer historických minimách, na úrovni približne 1,5% a dlhopisy v Japonsku, Nemecku a vo Francúzsku sa reálne nachádzajú v negatívnom území?
Pravdepodobne nie. Odborníci však tvrdia, že môže byť čas kúpiť väčší podiel akcií.
Portfólio manažér spoločnosti Miracle Mile Advisors, Kevin O’Grady poznamenal: „Z dlhopisov nezískate veľké výnosy ani rast. Takže aj konzervatívni investori by sa mali viac pozerať na vysoko kvalitné akciové spoločnosti.“
Mnoho popredných technologických spoločností začalo vyplácať dividendy. To je dobré znamenie, pretože investorom poskytujú to najlepšie z oboch svetov: spoľahlivosť a rast.
Ďalej uviedol: „Spoločnosti so silnými obchodnými modelmi a vysokými ziskovými maržami budú pri každom poklese odolnejšími.“
Dividendy sú výborné v prostredí s nízkymi úrokovými sadzbami
Ephie Coumanakos, ktorá je partnerom spoločnosti Concord Financial Group, poznamenal: “Jednotlivci tesne pre dôchodkom a najmä dôchodcovia sa trhu s dlhopismi obávajú.”
“Ľudia majú obavy z akcií, ale taktiež sú frustrovaní nízkymi úrokovými sadzbami. Takže kde hľadať výnos?”
Investori by mali byť schopní generovať ročný výnos o objeme 4% len z dividend, pokiaľ sa zameriavajú na finančne zdravé spoločnosti, ktoré dokážu naďalej zvyšovať svoje výplaty dividend.
Ak americká ekonomika nakoniec – alebo ako by niektorí tvrdili, nevyhnutne – mala upadnúť do recesie, samozrejme by mohlo byť zasiahnuté aj vyplácanie dividend od akciových spoločností. Nedávna inverzia výnosovej krivky u dlhopisoch je zlovestným znakom, aj keď recesie sa začínajú od 18 do 24 mesiacov po zmene vývoja v rámci výnosov krátkodobých výnosov voči dlhodobým.
Okrem obáv z recesie existujú aj legitímne nepokoje, že obchodná vojna medzi USA a Čínou poškodí zisky spoločností popredných amerických spoločností, ako sú Apple, Coke, GM a Caterpillar.
Rich Kleinman, generálny riaditeľ výskumnej spoločnosti LaSalle Investment Management, poznamenal: „Avšak trustové fondy investujúce do nehnuteľností, ktoré majú tendenciu vyplácať veľké dividendy, vyzerajú relatívne atraktívne.“
Kleinman ďalej poznamenal: „Ak sú úrokové sadzby nižšie, investori, ktorí vyhľadávajú výnosy, sa môžu pozrieť aj na sektor nehnuteľností,“ … „REIT majú prvky dlhopisov a akcií a sú voči konzervatívnym investorom pozitívne, keďže poskytujú stabilnejší príjem.“ (REIT – investičný fond pre nehnuteľnosti.)
Investori si musia zvoliť svoje preferencie pomocou REIT, keďže americká ekonomika spomaľuje. Posledná správa o pracovných miestach, ktorá ukázala, že v auguste bolo vytvorených len 130 000 pracovných miest, je posledným znakom tohto stavu.
Kleinman uviedol, že spoločnosti, ktoré vlastnia lekárske a rezidenčné reality, sú naozaj vhodnými stávkami, aj keď sa ekonomika bude ďalej ochladzovať. Dával by si pozor na vlastníkov nehnuteľností z oblasti maloobchodu a priemyslu.
Súvisiace:
5 aktív kde sa investori presúvajú keď sa situácia zhoršuje
Banka Goldman Sachs má novú stratégiu pre porazenie trhu počas vojny
Jon Adams, ktorý je hlavný investičný analytik v spoločnosti BMO Global Asset Management poznamenal, že ak americká ekonomika bude aj naďalej strácať na sile, výnosy štátnych dlhopisov by sa mohli ešte viac znížiť. Verí, že výnosy podnikových a komunálnych dlhopisov USA môžu taktiež smerovať na juh.
To je kľúčový dôvod, prečo sa Adams domnieva, že investori by sa mali viac zamerať na dividendové akcie. Poukazuje na to, že priemerný dividendový výnos všeobecného akciového indexu S&P 500 sa aktuálne nachádza na hodnote okolo 1,9% – čo je viac ako výnos amerických 10-ročných štátnej dlhopisov USA a nie hlboko pod výnosom 30-ročného dlhopisu, ktorý sa nachádza na hodnote 2%.
Niektoré dlhopisy sú stále atraktívne
To však neznamená, že všetky dlhopisy budú pre investorov s dlhodobým horizontom čiernou dierou. Adams uviedol, že na trhu s pevným výnosom sú stále aktíva, ktoré stále vyzerajú atraktívne, ako napríklad dlhopisy na rozvíjajúcich sa trhoch.
Áno, je pravda, že politická nestabilita na niektorých rozvíjajúcich sa trhoch, napríklad ako bolo vidno nedávne obavy okolo Argentíny, z dôvodu slabej ekonomiky a vysokej inflácie, je problémom. Tvrdí však, že vysoké výnosy z dlhopisov rozvíjajúcich sa trhov nad týmito obavami u niektorých investorov naopak prevažujú.
Napríklad fond s označením SPDR DoubleLine Emerging Markets Fixed Income ETF vypláca výnos 4%, zatiaľ čo iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF ponúka výnos 5,4%.
Adams ďalej uviedol: „Politika je s ohľadom na rozvíjajúce sa trhy vždy dôležitá, ale aj preto investori vedia získať veľmi zaujímavý výnos. A problémy podobné tým v Argentíne, stále predstavujú relatívne izolované incidenty.”
Coumanakosová zo spoločnosti investičnej Conman Financial si tiež myslí, že konzervatívni investori môžu profitovať z vlastníctva dlhopisov, ak sadzby budú aj naďalej klesať. Nezabúdajte, že ceny dlhopisov sa pohybujú opačným smerom ako výnos.
Ďalej uviedla: „Dlhopisy môžu byť produktívne, ak ich budete brať z cenového hľadiska namiesto toho, aby ste ich kupovali za výnos.“
V súčasnosti je tak čas kedy by investori mali prehodnotiť, čo sa v ich portfóliu nachádza, vzhľadom na zvýšené obavy zo situácie globálnej ekonomiky. To však neznamená, že by mali panikáriť.
Coumanakosová nakoniec uviedla: „Existujú obavy. Nie je však zatiaľ čas zatiahnuť spúšť a všetko odpredať,“ … „Nastane explózia? Zatiaľ nie – ale sme veľmi ostražití a vyčkávame na náznaky problémov, ktoré nás môžu čakať. Preto je potrebné niečo upozorniť na vhodne diverzifikované portfólio.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Yahoo
Facebook komentár