Čína v dnešnom dni podnikla viac opatrení na podporu svojej ekonomiky, keď vykonala zníženie povinného množstva hotovosti, ktoré banky musia držať v rezerve.
Čínska Ľudová Banka uviedla, že zníži pomer povinných minimálnych rezerv pre väčšinu finančných inštitúcií o 50 bázických bodov. Ide o prvé zníženie pomeru v ôsmich mesiacoch a tento krok, ktorý nadobudne účinnosť v priebehu nasledujúcich troch mesiacov by podľa centrálnej banky na dlhodobé pôžičky mohol uvoľniť 900 miliárd juanov (126 miliárd dolárov).
Čínsky hospodársky rast v druhom štvrťroku klesol na najnižšiu úroveň za takmer tri desaťročia. Najhorší rast za posledných 17 rokov zaznamenala aj priemyselná výroba, ktorá je dôležitým ukazovateľom hospodárstva krajiny. Druhé najväčšie hospodárstvo na svete čelí dopadom obchodnej vojny so Spojenými štátmi, ako aj domácim výzvam, pretože sa snaží menej spoliehať na rast dlhu.
Centrálna banka vo vyhlásení uviedla: „Uvoľnením 900 miliárd juanov sa účinne zvýšia zdroje finančných prostriedkov pre finančné inštitúcie na podporu hospodárstva. Zároveň sa tým znížia ročné náklady bánk na finančné prostriedky o 15 miliárd juanov, čo následne zníži skutočnú úrokovú sadzbu pre dlžníkov.“
Snažia sa ukončiť sezónne obmedzovanie pôžičiek, ktoré sa zvyčajne zhoduje so sezónou na podávanie daňových priznaní, ktoré je realizované približne v polovici septembra.
Centrálna banka dodala: „Smerovanie obozretnej menovej politiky sa nezmenilo.“
Podľa agentúry Reuters, Centrálna banka Číny od začiatku roku 2018 vykonala zníženie pomeru povinných minimálnych rezerv sedemkrát. Analytici však očakávajú, že zvyšujúci sa ekonomický tlak vyzve centrálnu banku, aby obmedzenia rezerv uvolnila ešte viac.
Súvisiace: V nedeľu zasiahne 92% dovozov odevov z Číny
Julian Evans-Pritchard, hlavný ekonóm so zameraním na Čínu pre spoločnosť Capital Economics uviedol: „Vzhľadom na to, že sa v nadchádzajúcich mesiacoch pravdepodobne zintenzívnia nepriaznivé vplyvy čínskej ekonomiky na základe slabšieho zahraničného dopytu a príde k ochladeniu v sektore nehnuteľností, pochybujeme, že by sa Centrálna Banka Číny mala zastaviť len na jednom znížení poviných minimálnych rezerv.”
Podľa neho to ešte nemusí stačiť na zabránenie ďalšiemu spomaleniu rastu, nehovoriac o výraznom oživení.
V priebehu minulého mesiaca, centrálna banka začala dlho očakávanú reformu spôsobu riadenia peňazí na podporu rastu a zamestnanosti. Jej cieľom je, aby si spoločnosti mohli lacnejšie a ľahšie požičiavať.
Centrálna banka postupne nahrádza svoju existujúcu fixnú referenčnú úrokovú sadzbu za novú úrokovú sadzbu na úvery. Tzv. LPR, ktorá sa stane novým referenčným bodom pre banky pri oceňovaní úverov, by mala lepšie odrážať zmeny trhových sadzieb.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, WSJ
Facebook komentár