Facebook_Instagram_a_YouTube_chcu_znicit_metriky_popularity_ktore_vynasli

Facebook aj YouTube sa vzdúvajú metrík popularity, ktoré vymysleli.

Facebook experimentuje so skrývaním počtu označení „like“, ktoré sa zobrazujú pod fotografiami a príspevkami ľudí na sociálnej sieti.

Programátorka Jane Manchun Wong tento týždeň objavila, že Facebook prekopáva kód, čím experimentuje so skrývaním počtu likov.

Namiesto toho, aby užívatelia videli presný počet hodnotení „Like” alebo “Páči sa mi“ v príspevku niekoho iného, používatelia namiesto toho uvidia, či sa to páčilo jedném z ich priateľov „a iným“. Podľa pôvodného zobrazenia by stále mohli vidieť, komu sa príspevok páčil.

Hovorkyňa spoločnosti Facebooku uviedla, že spoločnosť uvažuje o testovaní, ako sa zbaviť počtu likov, ale žiadny používateľov nebol týmto štýlom testovaný.

Facebook nespracoval pozitívne informácie k podobnému testu, ale na Instagrame už s niečím podobným začal.

V prípade Instagramu je pohľad spoločnosti taký, že počet “likov” verejnosti môže prispievať k určitému druhu digitálneho prekonávania ostatných, v rámci sociálnych médií a spôsobiť, že používatelia to môžu vnímať naozaj negatívne.

Zmeny nastanú po dlhej konverzácii v technologickom priemysle ohľadom toho, ako sociálne médiá a aplikácie vyvolávajú dojem u ľudí.

Mnohí kľúčoví bývalí zamestnanci spoločností Facebook a Google vyjadrili poľutovanie nad službami, ktoré pomohli vytvoriť. Leah Pearlmanová, ktorá Facebooku pomáhala navrhnúť tlačidlo „like“, v roku 2017 pre The Ringer povedala, že si všimla, že neustále upozornenia na sociálnych sieťach sú negatívnymi. V tom čase sa spýtala: „Videli ste tú epizódu ‘Black Mirror’?“ … „Len som to sledovala zhruba pred mesiacom a naozaj ma to veľmi často straší. Pretože to až tak nie je ďaleko.“

A Tristan Harris, bývalý dizajnér spoločnosti Google, prostredníctvom “Time Well“ viedol celé hnutie o digitálnej závislosti.

Kritici by však radi videli transparentnejšie testovanie týchto konštrukčných zmien.

Andrew Przybylski, experimentálny psychológ v Oxfordskom internetovom inštitúte, povedal, že hoci myšlienka skrývania počtu je zaujímavá, motivácia duševného zdravia znamená, že ide o test, ktorý by sa nemal vykonávať súkromne.

V e-maile poznamenal: „Jedná sa o veľmi zaujímavý nápad, ale je to ten druh možností, ktoré spadajú do sivej oblasti medzi „produktom“ a „zásahom do zdravia“, …. „Tieto štúdie by sa nemali robiť za zatvorenými dverami, pretože dôsledky na sociálnu a individuálnu pohodu by mohli byť potenciálne rozsiahle.“

Dodal, že by sa nejednalo len o zverejnenie výsledkov. Napísal: “Chcel by som vopred počuť plán, vrátane metodológie, cieľov a kritérií s ohľadom na všeobecný úspech,” … „Ak by veľká farmaceutická spoločnosť uviedla, že chce zmeniť označovanie (alebo prísady) liečiva proti bolesti, ale nepreviedla by transparentné klinické testy, verejnosť by bola oprávnene skeptická voči akýmkoľvek tvrdeniam. Je ľahké zabudnúť, že aj malé zmeny na široko používanú platformu by mohli mať veľký vplyv. Vzhľadom na záujem Facebook, Google by mali pozvať nezávislú kontrolu týchto druhov dobre mienených zásahov.“

YouTube tento mesiac súčasne obmedzuje jednu zo svojich vlastných metrík popularity.

Spoločnosť v máji oznámila, že bude zavádzať „skrátené počty odberateľov.“ To znamená, že kanály s veľkým počtom odberateľov nebudú zobrazovať presné čísla.

Tabuľka ukazuje, ako YouTube bude v budúcnosti zaokrúhľovať čísla odberateľov.

Tabuľka ukazuje, ako YouTube bude v budúcnosti zaokrúhľovať čísla odberateľov.

 

Úvahy služby YouTube sa podobne zamerali na zníženie konkurencie medzi jej používateľmi.

Najobľúbenejší kanál jednotlivca – PewDiePie, bol nedávno v centre mesačného rastu verejných odberateľov s indickým kanálom a nahrávacej spoločnosti T-Series. Pokiaľ ide o počty predplatiteľov, jednotlivé kanály sa snažili navyšovať počet odberateľov vďaka nepretržitej kampani fanúšikov PewDiePie, avšak indický kanál zvíťazil a so 111 miliónmi odberateľov je teraz na sieti YouTube najväčším kanálom.

Počas súťaže však malo viacero webových stránok a YouTube kanálov svoje vlastné vyhradené počítadlá, ktoré sledovali, ako každý kanál navyšuje počet odberateľov. Takéto sledovanie však už na základe zmien nebude možné.

Spoločnosť YouTube uviedla: „Okrem vytvárania väčšej konzistencie sa tým riešia obavy tvorcov týkajúce sa stresu a pohody, najmä okolo sledovania počtu verejných odberateľov v reálnom čase,“ … „Dúfame, že to všetkým kanálom pomôže sústrediť sa na rozprávanie ich príbehu a povedie to k menšiemu tlak na čísla.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár