Spojené štáty majú viac čo stratiť z pokračovania obchodnej vojny s EÚ, ako v rámci súčasného konfliktu s Čínou.
Americký prezident Donald Trump vystupuje tvrdou rétorikou voči Európskej únii aj napriek tomu, že sa v posledných mesiacoch zameriaval na čínske clá. Jeho administratíva sa však v novembri rozhodne, či uloží tarify na jedno z najdôležitejších priemyselných odvetví v Európe: automobilky.
Na európsku oceľ a hliník už boli zavedené clá, ktoré v júni 2018 viedli európsky blok k uloženiu ciel vo výške 2,8 miliardy dolárov na výrobky z USA a stále pretrváva spor týkajúci sa spoločností Airbus a Boeing – odborníci sa však domnievajú, že v Európe existuje viac priestoru a súboj a bol by oveľa škodlivejší, ako súčasný boj s Čínou.
Florian Hense, ekonóm spoločnosti Berenbergu, v e-mailovom vyhlásení uviedol: „Obchod medzi EÚ a USA je najdôležitejším. Predstavuje zďaleka najväčší jednotný bilaterálny obchodný tok sveta.“
Súvisiace: 5 najväčších ekonomík sveta je ohrozených recesiou
Dodal: „Pokiaľ ide o vývoz a dovoz tovaru a služieb, dvojstranný obchod medzi USA a EÚ v roku 2018 prekročil obchod medzi USA a Čínou o viac ako 70%.“
Údaje Úradu obchodného zástupcu USA ukazujú, že USA v roku 2018 doviezli do EÚ tovar za 683,9 miliárd dolárov a 557,9 miliárd dolárov z Číny. Pri pohľade na vývoz z USA, do Európy dosiahol hodnotu 574,5 miliárd dolárov a len 179,2 miliárd dolárov do Číny. Tieto čísla zahŕňali tovar aj služby.
Graf: Bilancia obchodu USA s EU a Čínou
“V roku 2018 vyviezli USA do EÚ viac ako 3-násobok objemu, ktorý smeroval do Číny,” uviedol Hense a dodal, že konflikt s týmto regiónom by preto USA mohol tvrdo zasiahnuť.
Vedúca predstaviteľka EÚ pre obchod Cecilia Malmstromová naopak vyhlásila, že nechce byť prvou v pozícii zavádzania taríf, ale urobí to, ak USA zasiahnu ako prvé.
V júni 2018 uviedla: „Pravidlá medzinárodného obchodu, ktoré sme roky vytvárali spoločne s našimi americkými partnermi, nemôžu byť porušené bez reakcie našej strany.“ Odvtedy zakaždým, keď USA hrozili uložením ďalších taríf, Brusel vypracoval rôzne zoznamy tovaru, aby ukázal, ako by mohli opätovne zasiahnuť predstaviteľov Bieleho domu.
Ekonomiky USA a EÚ už problémom čelia
USA a Európa si okrem toho v tejto fáze nemôžu dovoliť obchodnú vojnu. Fredrik Erixon, riaditeľ organizácie European Centre for International Political Economy, poznamenal: „Zatiaľ čo obchodná vojna medzi USA a Čínou začína mať účinky na širšie zdravie hospodárstva, nejaký čas trvalo jej prejavenie, keďže niektoré účinky boli vyvážené priaznivou hospodárskou klímou.“
Dodal: „Ak na jeseň dôjde k výraznému zvýšeniu ciel medzi USA a EÚ, už to tak nebude. Obe ekonomiky spomaľujú a cyklický účinok ciel bude pravdepodobne razantný.“
Graf: Obchod (% z HDP) – EÚ, Čína, USA
Údaje z konca júla ukázali, že eurozóna (19-členný región, ktorý zdieľa menu euro) v druhom štvrťroku rástla tempom iba o 0,2%. Jedná sa o pokles, keďže v prvom štvrťroku dosiahol rast hodnotu 0,4%. Výsledkom je, že Európska centrálna banka (ECB), ktorá dohliada na menovú politiku v regióne, by tak po lete mala oznámiť ďalšie stimuly.
Ekonomika USA v druhom štvrťroku rástla anualizovanou mierou 2,1% – o 1 percentuálny bod menej ako v predchádzajúcom štvrťroku – a Federálny rezervný systém USA v júli oznámil svoje prvé zníženie sadzieb za viac ako desať rokov. Predseda Fedu – Jerome Powell, ktorý v polovici júla rečnil pred Americkým Senátom, uviedol, že „rôzne druhy protivetrov, ako napríklad obchodné napätie a obavy z globálneho rastu, majú vplyv na hospodársku aktivitu a výhľad. ″
Americké nadnárodné spoločnosti sú v ohrození
Erik Jones, ktorý je profesorom medzinárodnej politickej ekonómie na Johns Hopkins University, vysvetlil, že obchodné modely nadnárodných firiem sú v dôsledku možnej obchodnej vojny medzi USA a EÚ jednoznačne ohrozené.
Poznamenal: „Väčšina z obchodu (EÚ – USA) sa uskutočňuje skôr v rámci spoločností ako medzi nimi… (v dôsledku toho), keď stanovujete tarify medzi USA a Európou, stane sa to, že príde k zvýšeniu cien pre spotrebiteľov a komplikujete spôsob montáže tovaru. na oboch miestach, ako je to v prípade USA a Číny, ale nakoniec tiež narušujete ziskovosť obchodných modelov pre veľké nadnárodné spoločnosti.“
Súvisiace: 5 aktív kde sa investori presúvajú keď sa situácia zhoršuje
Dodal: „Pretože mnoho, ak nie väčšina z týchto veľkých nadnárodných spoločností sú z USA, pre americké hospodárstvo to bude ešte viac brzdiť.“
Podľa Európskeho štatistického úradu v roku 2018 medzi top vyvážané najvýznamnejšie výrobky z USA do Európy patrili stroje a motory, lietadlá a súvisiace vybavenie, ako aj liečivé a farmaceutické produkty. Pokiaľ ide o dovážaný tovar, Spojené štáty americké z EÚ prevažne nakupovali automobily, farmaceutický a zdravotnícky tovar.
Jones v e-maile tiež uviedol: „Obchodná vojna medzi USA a Európou by bola náročnejšia ako obchodná vojna medzi USA a Čínou, pretože by to oslabilo nadnárodné spoločnosti USA, zmenšilo veľkosť trhov, na ktoré majú americké firmy prístup a viedlo by to podniky USA, aby sa vzdali svojich trhov, zahraničných aktív a tak uvoľnili ďalšiu zahraničnú konkurenciu.“
Dodal: „Inými slovami, zbavili by sa to všetkých štrukturálnych výhod, ktoré vytvorili vlády USA od konca druhej svetovej vojny.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, CNBC
Facebook komentár