Nemecká ekonomika sa v priebehu druhého štvrťroka zmenšila, keďže celosvetová neistota a obchodná vojna si vybrala daň u jej výrobcov.
HDP za tri mesiace končiace v júni v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom kleslo o 0,1%, čo bolo v súlade s očakávaniami analytikov. Tento výsledok predstavuje pokles z 0,4% rastu v prvých troch mesiacoch roka.
Carsten Brzeski, ktorý je hlavným ekonómom v Nemecku pre holandskú banku ING uviedol: „Dnešná správa o HDP určite predstavuje koniec rastu nemeckého hospodárstva, trvajúceho jedno desaťročie.“
Štvrté najväčšie hospodárstvo sveta a najväčšie európske hospodárstvo zasiahlo to, čo analytici označili za „búrku“ negatívnych faktorov.
Nemecko sa vo veľkej miere spolieha na vývozcov, ktorí predávajú veľké množstvo tovaru do Číny a Spojených štátov, kde obchod medzi týmito dvomi krajiny je blokovaný v náročnom obchodnom spore. Slabé výsledky celosvetových predajov automobilov zasiahli aj výrobcov automobilov v krajine a obavy z nepokojného Brexitu predstavujú taktiež negatívny faktor.
Náročné prostredie obchodu
Nemecké hospodárstvo po globálnej finančnej kríze pomohlo podporiť rast v Európe.
Priemyselná produkcia v júni však v porovnaní s predchádzajúcim rokom poklesla o viac ako 5%. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW za august prudko poklesol a dosiahol najnižšiu úroveň od decembra 2011.
Súvisiace: 3 z najväčších ekonomík EÚ sú pravdepodobne v recesii
Brzeski uviedol, že neistá klíma predstavuje najnegatívnejší faktor. Ďalej poznamenal: „Sentiment a tým aj hospodársku aktivitu primárne narušila zvýšená neistota, ako aj priame účinky obchodných konfliktov.“
Ďalším kľúčovým problémom je globálny pokles dopytu po automobiloch – najmä v Číne, kde predaj nových automobilov klesol 13 mesiacov za sebou. To predstavuje obrovský problém pre nemeckých výrobcov automobilov, ako sú BMW, Daimler a Volkswagen, ktorí sa stali závislými na najväčšom svetovom trhu s vozidlami.
Oliver Rakau, hlavný nemecký ekonóm spoločnosti Oxford Economics, uviedol: “Obzvlášť škodlivé je to v okamihu, keď nemeckí výrobcovia automobilov musia investovať rozsiahle investície do výroby čistejších automobilov.”
Ak do mixu negatívnych faktorov pridáme Brexit, vyhliadky nemeckej ekonomiky vyzerajú ponuro. Rakau napriek tomu povedal, že v súčasnom štvrťroku očakáva návrat k „miernemu“ rastu, ktorému by mal dopomôcť „odolný“ domáci dopyt.
Avšak poznamenal: „Hlavnou otázkou je to, ako sa bude dariť vývozu a priemyslu.“
Čo sa stane ďalej?
Slabé údaje podľa Rakau podporujú postoj nemeckej vlády, aby v budúcom roku uvolnili finančné prostriedky na stimuláciu hospodárstva. Ale to nie je zďaleka istá stávka v krajine, ktorá je notoricky obozretnou, čo sa týka pôžičiek.
Ak sa vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou rozšíri, vláda by mohla čeliť väčšiemu tlaku, aby zasiahla.
Trumpova administratíva v pondelok uviedla, že oneskorí zavedenie taríf na niektoré spotrebné tovary vyvážané z Číny vrátane mobilných telefónov, hračiek a konzol pre videohry. Obidve strany však zatiaľ sa vôbec nevyjadrujú k dohode, ktorá by odstránila existujúce tarify. Nové kolo daní z čínskeho vývozu začne byť platným v septembri.
Súvisiace: Európa prechádza svojou ďalšou stratenou dekádou
Prípad kontrakcie ekonomiky Nemecka taktiež posilňuje možnosť, kedy Európska centrálna banka musí konať, čo jej predstavitelia najbližšie preberú až v septembri.
Ekonómovia predpovedajú, že centrálna banka zrealizuje zníženie úrokových sadzieb, ktoré sú už tak na historických minimách. Očakáva sa, že ECB bude signalizovať, že vykoná reštart programu nákupu dlhopisov, ktorý by mal podnietiť hospodársky rast.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Reuters
Facebook komentár