Investori sú z obchodnej vojny s Čínou takí nervózni, že zúfalo nakupujú americké vládne dlhopisy a vrámci tohto procesu tlačia výnosy na výrazne nižšie úrovne.
Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA v pondelok klesol na 1,75% – čo predstavuje najnižšiu úroveň od októbra 2016. Výnosy dlhopisov klesajú na základe rastúceho dopytu, čo vedie k rastu cien. Jedná sa o známku rastúceho strachu investorov, ohľadom otázok okolo smerovania globálnej ekonomiky.
Federálny rezervný systém síce zatiaľ tento rok zrealizoval len jedno zníženie úrokových sadzieb (o štvrtinu percentuálneho bodu), výnos dlhopisov na 10-ročné obdobie však klesol takmer o celý percentuálny bod. Desaťročný dlhopis začal rok 2019 s výnosom na hodnote približne 2,7%.
Súvisiace: Riaditelia európskych bánk: “Nízke úrokové sadzby Európe nepomôžu”
Jedná sa o klasický prípad investorov, ktorí sa hrnú do bezpečných aktív, aj keď výnosy môžu byť malé alebo v niektorých prípadoch dokonca negatívne. Výnosy desaťročných dlhopisov Nemecka a Francúzska sa niekoľko týždňov nachádzali pod nulovou hodnotou. 30-ročný dlhopis Nemecka v pondelok zostal v záporných hodnotách. Holandské dlhopisy sa k negatívnym výnosom taktiež pripojili. A výnos pre 10-ročné dlhopisy Británie klesol na najnižšiu historickú úroveň a aktuálne dosahuje len 0,5%.
Výnosy rýchlo klesajú
Investori sa na dlhopisy zameriavajú vo veľkom, keďže akciové trhy klesajú po eskalácii obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou, potom ako čínska mena klesla pod dôležitú psychologickú úroveň.
Výnosy by sa však mohli ešte znížiť, aj keď sa zdá byť šialené kúpiť dlhopis, ktorý vypláca tak malý (ak vôbec nejaký) úrok.
Konzervatívni investori sa obávajú možnej krízy likvidity a zdá sa im lepšie vlastniť bezpečnejšie štátne dlhopisy ako špekulatívne akcie. Ak šetríte na dôchodok alebo iné dlhodobé ciele, zachovanie kapitálu je dôležitejšie ako vytváranie obrovských výnosov.
Brendan Mulhern, ktorý je analytikom so zameraním na globálne aktíva v spoločnosti Newton Investment Management, poznamenal: „Prečo investori kupujú štátne dlhopisy a európske dlhopisy so zápornými výnosmi? Je to preto, že chcú vlastniť najbezpečnejšie aktíva, ktoré vedia nájsť.“
Mulhern dodal: „Ľudia sú nútení kupovať nízko rizikové aktíva pre potreby likvidity, pretože existuje dojem, že situácia okolo likvidity sa zhoršuje.“
Koniec sporov medzi USA a Čínou je v nedohľadne
Predtým než sa situácia zlepší, mohla by sa však ešte zhoršiť.
Čína v pondelok uviedla, že prestane kupovať poľnohospodárske produkty USA. Na základe toho americký prezident Trump na sociálnej sieti Twitter uviedol, že Čína sa zapája do „manipulácie s menou“ a zdá sa, že nalieha na predsedu Centrálnej banky USA (Fedu), Jeromeho Powella, aby zrealizoval ďalšie zníženie úrokových sadzieb.
Trump poznamenal: „Čo trh hovorí Federálnemu rezervnému systému? Podľa mňa by táto stratégia Čínu časom značne oslabila!“
Preto môže byť potrebné, aby Powell znížil krátkodobé úrokové sadzby rýchlejšie – nie nevyhnutne z dôvodu tlaku Trumpovej administratívy, ale preto, že trh s dlhopismi hlasne ukazuje na ďalšie zníženie sadzieb. Ak bude Fed čakať príliš dlho, rast globálnej ekonomiky by sa mohol zastaviť rovnako ako v Japonsku pred desiatkami rokov, z dôvodu pretrvávajúcej nedostatočnej inflácie.
„Nemyslím si, že Fed venuje príliš veľkú pozornosť účtu prezidenta na Twitteri, ale členovia Fedu venujú pozornosť tomu, čo sa za posledných 30 rokov stalo v Japonsku a čo sa v poslednej dobe deje v Európe ,“ poznamenal Scott Ladner, hlavný investičný riaditeľ Horizon Investments , s odkazom na obavy, že nedostatok inflácie by mohol obmedziť rast po celom svete.
Ladner dodal: „Fed musí konať agresívnejšie a snažiť sa predchádzať veciam skôr, ako sa stanú,“ … “Vieme, ako vyzerá ekonomická čierna diera. A tou je Japonsko. Pre centrálnych bankárov sa jedná o desivé miesto.”
Avšak Fed – a ďalšie centrálne banky voči týmto problémom – možno nebudú schopné urobiť dostatok preto, aby zabránili ďalšiemu poklesu výnosov dlhopisov, ak budú zverejňované ďalšie správy o rastúcej obchodnej vojne Trumpa a Xi-ho. Nik nechce čeliť problémom ako prvý.
Matt Toms, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Voya Investment Management zasa poznamenal: „Tento návrat neistoty v obchode sa pravdepodobne rýchlo nevyrieši. Na trhoch s dlhopismi teda dôjde k zvýšenému napätiu.“
Nové minimá pre výnos 10-ročných dlhopisov USA
Toms dodal, že situácií ani nepomáha návrat obáv z chaotického Brexitu do popredia, kedy Boris Johnson prevzal funkciu britského predsedu vlády.
Súvisiace: “Centrálnym bankám sa vyčerpala munícia”: Vedúci predstaviteľ OECD
Mulhern zo spoločnosti Newton si myslí, že zároveň je možné, že výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA by sa mohol späť dostať k rekordným minimám pod 1,4%, ktoré dosiahli počas leta 2016, najmä ak Fed v nasledujúcich mesiacoch naďalej zníži sadzby, čo sa zdá byť pravdepodobnejšie napriek tomu, čo v priebehu minulého týždňa Powell poznamenal.
Dodal, že nie je možné vedieť, o koľko by sa mohli výnosy európskych dlhopisov prepadnúť.
Mulhern nakoniec poznamenal: „Úprimne povedané, neviem, aký je limit v Európe.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár