Morgan_Stanley_prebera_kontrolu_nad_svojim_podnikanim_v_Cine

Morgan Stanley sa chopí kontroly nad spoločným podnikom v Číne, keďže stupňujúca obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou by mohlo situáciu razantne skomplikovať.

Banka z Wall Street podpísala dohodu s Huaxin Securities pre kúpu dostatočného objemu akcií Morgan Stanley Huaxin Securities, ktorá je ich spoločným podnikom, čo povedie k získaniu 51% kontrolného podielu (podľa piatkového podania na burze v Šanghaji).

Ázijská divízia spoločnosti Morgan Stanley predtým ovládala 49% spoločného podniku, zvyšok vlastnila skupina Huaxin Securities. Začiatkom tohto týždňa dokonca ázijská jednotka previedla svoj 49% podiel na svoju materskú spoločnosť Morgan Stanley.

Za kúpu ďalších 2% vo forme spoločného podniku s cieľom získať kontrolu, Morgan Stanley vyplatí spoločnosti Huaxin Securities 376,2 milióna juanov (54 miliónov dolárov).

Čínski regulátori však stále musia schváliť 2% nákup, ako aj prevod 49%. To znamená, že negatívny vzťah medzi Spojenými štátmi a Čínou by mohol zrušiť plány spoločnosti Morgan Stanley stať sa poslednou zahraničnou bankou, ktorá by prevzala kontrolu nad čínskymi aktivitami.

Morgan Stanley neodpovedala okamžite na žiadosti o pripomienky. Čínska regulačná komisia pre cenné papiere taktiež okamžite neodpovedala.

Americký prezident Donald Trump napätie s Čínou navýšil, keď vo štvrtok oznámil, že od septembra pristúpi k ďalšiemu 10% clu na čínske výrobky v hodnote 300 miliárd dolárov – efektívne tak zdaňuje všetok tovar z Číny prichádzajúci do Spojených štátov.

Čína však v piatok prišla s odvetou.

Hua Chunying, hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí poznamenala, že tento krok „vážne porušil“ obchodné prímerie medzi Donaldom Trumpom a čínskym prezidentom Xi Jinpingom, dosiahnutým v júni.

Súvisiace:
Morgan Stanley u klientov používa roboty na analýzu profilov sociálnych médií
JP Morgan v tomto štvrťroku varuje pred „významným“ výpredajom akcií USA

Dodala, že Čína je „silne jednoznačne nespokojná s Trumpovými vyjadreniami a je rozhodne proti nim“, zároveň však uviedla, že krajina podnikne protiopatrenia, aby „pevne obhajovala základné záujmy krajiny a základné záujmy svojich občanov“.

Stratégia banky Morgan Stanley v priebehu tohto týždňa je v súlade s tým, čo vykonali ostatné banky v Číne, vrámci svojej expanzie. JP Morgan Chase, švajčiarska UBS a japonská Nomura už získali regulačné schválenia pre svoje plány, pre kontrolu svojich čínskych podnikov.

Credit Suisse medzitým čaká na schválenie na prevzatie kontroly ohľadom spoločného podniku v krajine.

Zahraničné banky do Číny investovali kvôli relatívne novým pravidlám, ktoré uľahčujú podnikanie. Peking koncom roka 2017 oznámil, že by zahraničným investorom umožnili vlastniť 51% spoločností s cennými papiermi, správcov investícií a poskytovateľov životného poistenia, a nakoniec tieto limity úplne odstráni.

Prebiehajúca obchodná vojna však ukazuje, že napätie medzi Čínou a západným svetom len tak nezmizne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár