Europske_startup_banky_prichadzaju_do_USA_Mozu_uspiet

Dve z najpopulárnejších online bánk v Európe spúšťajú veľký tlak na trhu Spojených štátov. Môžu však uspieť, aby u spotrebiteľov zvíťazili.

N26 so sídlom v Berlíne a jej britský konkurent Monzo zaujal milióny mladých zákazníkov v Európe a to poskytovaním bezplatných účtov, ktoré si otvorili prostredníctvom smartfónov, len za pár minút.

Spotrebitelia si rýchlo osvojili aplikácie spoločností, ktoré sú vybavené inovatívnymi funkciami, ktoré tradičné banky neponúkajú. Neúčtujú poplatky a uľahčujú tvorbu rozpočtu.

Napriek tomu v USA čelia intenzívnej konkurencii zo strany zavedených bánk a technologických gigantov, ktorí sa snažia do tohto sektoru zapojiť. Odborníci tvrdia, že aby európske startupy zapôsobili aj na Američanov, budú musieť svoje postupy zlepšiť.

Vplyv v Európe

Spoločnosť Monzo, ktorá má 2 milióny zákazníkov a ďalších 200 000 pridáva na mesačnej báze, je známa svojimi debetnými kartami v štýle farby koralov a zameriava sa na služby zákazníkom. N26 sa môže pochváliť 3,5 miliónom používateľov a elegantným nemeckým dizajnom aplikácií.

Obe banky ponúkajú výkonné nástroje okolo rozpočtu. Ich aplikácie zákazníkom umožňujú mať pod kontrolou rozpočet a sledovať výdavky, rozdelením hotovosti do rôznych oblastí, v rámci toho istého účtu.

Poskytujú zákazníkom bezplatné výbery z bankomatov a proces otvárania účtu je naozaj bezbolestný: zákazníci sa môžu zaregistrovať v samotnej aplikácii a overiť svoju totožnosť pomocou videa.

Banky uvádzajú, že práve tieto funkcie im poskytnú výhodu aj v Spojených štátoch.

Obe firmy tiež spolupracujú s americkými bankami, čo znamená, že zákazníci Monzo a N26 podliehajú rovnakému poisteniu vkladov ako účty u zavedených hráčov, ako sú Chase a Bank of America.

Napriek tomu, európski zákazníci môžu potvrdiť nedostatky. Aj v digitálnom veku sa hodia siete kamenných pobočiek. A mnohí spotrebitelia pri uzatváraní pôžičiek, napríklad hypoték uprednostňujú rozhovory s jednotlivcom.

Najmä N26 čelí nedostatku. Banka neposkytuje zákaznícku podporu telefonicky, namiesto toho nasmeruje používateľov na chat vrámci aplikácie.

Nemecká vláda tiež nariadila zlepšiť jej schopnosť predchádzať praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (banka tvrdí, že prijala opatrenia na predchádzanie finančnej kriminalite).

Keď banka zverejnila vládny príkaz na sociálnej sieti Twitter, používatelia služby N26 ho zaplavili sťažnosťami ohľadom služieb zákazníkov a to aj od ľudí, ktorí sa snažili získať prístup k svojim finančným prostriedkom.

Rastúce výzvy

Napriek tomu spoločnosť N26 tvrdí, že sa neustále rozrastá. Každým dňom registruje 10 000 nových používateľov. Jej hodnota je 3,5 miliardy dolárov a podporil ju aj hongkonský miliardár Li Ka-shing a spoluzakladateľ spoločnosti PayPal – Peter Thiel.

Podľa prieskumnej spoločnosti CB Insights sa startup Monzo nachádza v hodnote takmer 1,3 miliardy dolárov a čiastočne ho podporujú americkí investori, medzi nimi aj Joshua Kushner z investičnej spoločnosti Thrive Capital.

Obe banky sú stratové, hoci majú jasné plány ako to zmeniť.

Monzo tvrdí, že americkí klienti by mohli byť schopní zmeniť dodávateľa energie a iných poskytovateľov služieb zo svojej aplikácie za menej ako minútu. Provízia, ktorú za takýto predaj vyberá, mu umožňuje bezplatne ponúkať účty Veľkej Británie.

Tristan Thomas, vedúci marketingu a komunity v Monze poznamenal: „Zákazníci môžu jednoducho a bez námahy prejsť na lacnejšieho poskytovateľa.“

Keď porovnal stratégiu s prevádzkou určitého druhu obchodu a aplikáciami pre služby, poznamenal: „Predstavujeme si, že to isté budeme vedieť umožniť vrámci všetkých služieb a funkcií, vrátane investičných a vernostných programov.”

N26 plánuje ponúkať rýchlejšie spracovanie vernostných programov a bankové karty z kovu. V Európe si N26 účtuje mesačný poplatok za vernostnú kartu a používatelia si priplácajú za prémiové účty, ktoré prichádzajú aj s cestovným poistením.

Technologická výzva

Kritici tvrdia, že začínajúce európske banky im pripomínajú americké online banky, ktoré sa rozrastali a následne po technologickej bubline vymizli.

Analytik spoločnosti Jefferies Equity Research, Joseph Dickerson poznamenal: „Podľa môjho názoru to bude ako koncom 90. rokov,“ … „Toto je len opakovanie posledného filmu.“

Dickerson uviedol, že online bankám chýba rovnaká miera angažovanosti ako veriteľom, ktorí zákazníkom ponúkajú len služby na pobočke a cez telefón. A mladší zákazníci s rastúcim vekom budú od banky požadovať viac.

Viac ako polovica zákazníkov z generácie Milénia uprednostňuje osobné interakcie pri veľkých finančných rozhodnutiach a podľa Dickersona, “práve tu tieto banky zaostávajú.“

Ešte väčšie riziko pre startupy Monzo a N26 by mohla byť konkurencia zavedených peer-to-peer platobných služieb, ako je Venmo. Google a Facebook ktoré tiež urobili kroky v oblasti platieb.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Fortune

Facebook komentár