Facebook_odstranil_ucty_ktore_sa_snazili_ovplyvnit_vnimanie_politiky_Saudske_Arabie_a_Afriky

Facebook v dnešnom dni poznamenal, že našiel dôkaz niečoho, čo experti na kybernetickú bezpečnosť a národnú bezpečnosť už dlhý čas uvádzajú: ľudia, ktorí sú naviazaní na vládu Saudskej Arábie, vedú tajné kampane na Facebooku a Instagrame, v snahe podporovať kráľovstvo a útočiť na svojich nepriateľov.

Dnešné vyjadrenie je tak prvým verejným odhalením spoločnosti Facebook, kedy identifikovala a zrušila tajnú kampaň, ktorá ovplyvňovala saudská vláda. Ľudia za kampaňou – ktorých Facebook nemenoval, ale uviedol, že sú prepojení so saudskou vládou – viedli rozsiahlu operáciu zahŕňajúcu stovky stránok a účtov na Facebooku. Firma Facebook vo vyhlásení uviedla, že boli vytvorené fiktívne osoby a tie boli vo veľkej miere financované a vynakladali viac ako 100 000 dolárov na reklamy nachádzajúcich sa na aplikáciách Facebooku a Instagramu. Stránky zapojené do kampane mali podľa Facebooku viac ako milión sledovateľov.

Súvisiace: Graf: Koľko času ľudia trávia na Facebooku

Nathaniel Gleicher, ktorý je vedúcim oddelenia Facebooku v oblasti kybernetickej bezpečnosti, v dnešnom blogovom príspevku zverejnenom vo štvrtok, poznamenal: „Zdieľali sme informácie o našich zisteniach s orgánmi činnými v trestnom konaní, ako aj s partnermi z oblasti priemyslu a tvorcami politík.“

CNN dokonca oslovila saudskoarabskú vládu, aby sa vyjadrila. Štvrtok večer je však v krajine začiatkom víkendu a okamžite tak neboli k dispozícii žiadni úradníci, ktorí by sa vedeli vyjadriť.

Za posledné dva roky si Facebook najala zamestnancov so skúsenosťami v oblastiach, ako sú spravodajské služby, presadzovanie práva a žurnalistika, aby boli súčasťou prieskumných tímov a ukončovali koordinované kampane na platforme, vrátane niektorých rozširujúcich dezinformácií a tých ktoré boli spojených s rôznymi štátmi.

Gleicher ďalej napísal: „Neustále pracujeme na odhaľovaní a zastavení tohto typu činnosti, pretože nechceme, aby boli naše služby využívané na manipuláciu s ľuďmi. Tieto stránky, skupiny a účty odstraňujeme na základe ich správania, nie podľa obsahu, ktorý uverejnili.“

Vyšetrovatelia hrozieb spoločnosti majú prístup k informáciám, ako sú IP adresy, e-mailové adresy a ďalšie ukazovatele, ktoré používajú na určenie, kto je za sieťou účtov a odkiaľ pôsobia.

Niektoré zo saudských stránok predstavovali miestne spravodajské webové stránky zamerané na ľudí nachádzajúcich sa v Blízkom východe a v severnej Afrike; iné účty boli prevádzkované s použitím osobných údajov, ktoré vyzerali ako miestni obyvatelia z krajín v týchto regiónoch. Sieť strán a účtov zverejňovali informácie o plánoch hospodárskej a sociálnej reformy princa Mohameda bin Salmana a vyzobrazovali aj úspech saudských ozbrojených síl v Jemene, a Gleicher ďalej poznamenal, že „taktiež často zdieľali kritiku susedných krajín vrátane Iránu, Kataru a Turecka a spochybňovali dôveryhodnosť spravodajskej siete Al-Jazeera a Amnesty International.”

Facebook uviedol, že nedávne správy z vyšetrovacej webovej stránky Bellingcat pomohli spoločnosti tieto stránky a účty identifikovať.

V júni spoločnosť Bellingcat vydala správu, v ktorej tvrdí, že Saud al-Qahtani, hlavný predstaviteľ komunikácie bin Salmana, ktorý sa pravdepodobne zúčastnil na vražde novinára Washington Post – Jamala Khashoggiho, si zakúpil služby hackerov a podieľal sa na vytváraní falošných účtov sociálnych médií.

Facebook uviedol, že síce ťažil z uverejnených informácií stránky Bellingcat, ale nenašiel žiadne priame odkazy medzi stránkami, ktoré odstránili a al-Qahtanim.

Za Khashoggiovu vraždu bolo obviňované Kráľovstvo, z dôvodu niektorých z najbližších pomocníkov bin Salmana. Al-Qahtani a niekoľko ďalších predstaviteľov boli v roku 2018 zbavení svojich funkcií. Saudskí prokurátori vyhlásili, že al-Qahtani je predmetom vyšetrovania a bolo mu zakázané opustiť kráľovstvo.

Dva týždne po zmiznutí Khashoggiho, al-Qahtani zverejnil status na sociálnej sieti Twitter, ktorý zjavne reagoval na rozsiahle obvinenia, že bol hlavným lídrom zabitia Khashoggiho.

V tweetu zo 17. októbra napísal: „Myslíte si, že by som niečo vytvoril zo svojej vlastnej hlavy a bez usmernenia? Som zamestnanec a verný vykonávateľ rozkazov Kráľa a Jeho Výsosti, ako aj Korunného princa.“

Bin Salman poprel akékoľvek zapojenie sa do Khashoggiho smrti.

Celkovo tak spoločnosť Facebook stiahla 217 Facebook účtov, 144 Facebook stránok, 5 Facebook skupín a 31 Instagram účtov, ktoré boli súčasťou tejto siete. Facebook uviedol, že stránky komunikovali väčšinou v arabčine a zameriavali sa predovšetkým na “Katar, Saudskú Arábiu, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Egypt, Maroko, Palestínu, Libanon a Jordánsko.”

Súvisiace: Facebook a Instagram čelia viacerým výpadkom ako konkurenčné sociálne siete

Stránky mali viac ako milión sledovateľov (alebo fanúšikov), aj keď ako vždy pri akejkoľvek inej operácii, ako je táto, nie je jasné, koľko z týchto sledovateľov bolo skutočných a koľko z nich bolo falošných alebo kúpených v snahe, aby stránky pôsobili legitímne.

Gleicher dodal: „Tieto stránky, skupiny a účty odstraňujeme na základe ich správania, nie obsahu, ktorý uverejnili.“

Facebook tiež oznámil, že odstránil samostatnú, neprepojenú sieť účtov, ktorá pochádzala zo Spojených arabských emirátov a Egypta. Stránky v tejto sieti mali takmer 14 miliónov sledovateľov a za reklamy na Facebooku minuli 167 000 dolárov. Stránky prevádzkovala dvojica marketingových firiem zo Spojených arabských emirátov a Egypta a cielila ho na publikum nachádzajúcom sa vrámci Stredného východu a v severnej Afrike.

CNN sa aj snažila osloviť údajne zapojenú spoločnosť SAE. Kontaktné údaje egyptskej spoločnosti nebolo možné okamžite nájsť.

Gleicher uviedol, že na stránkach sa píše o „údajnej podpore teroristických skupín Katarom a Tureckom, o aktivite Iránu v Jemene, konflikte v Líbyi, úspechoch koalície vedenej v Saudskej Arábii a o nezávislosti Somalilandu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, CNN

Facebook komentár