Online nakupovanie uľahčuje život zákazníkom, ale môže poškodzovať životné prostredie, najmä ak sa rozhodnete pre expresné doručenie. Nemecký výrobca automobilov – Daimler prišiel na jeden spôsob riešenia klimatickej krízy.
Premiestňovanie balíkov z továrne do skladu a následne na vašu adresu si často vyžaduje použitie vozidiel s benzínovým alebo naftovým pohonom, čo významne prispieva k emisiám CO2.
Výskumná spoločnosť Agora poznamenala, že 38% európskych cestných emisií pochádza z ťažkých úžitkových vozidiel. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu sa emisie z nákladných vozidiel a autobusov od roku 2000 každoročne zvyšujú o 2,2%.
Spoločnosť Daimler, ktorá vlastní značky ako Mercedes-Benz, tvrdí, že jej elektrické vozidlá eActros môžu pomôcť doručeniu na požiadanie zostať bez znečistenia vzduchu.
Gesa Reimelt, ktorý v automobilovej skupine vedie oblasť e-mobility, poznamenal, že vývoj nových eActrosov bude trvať zhruba päť rokov a už do roku 2021 môže byť na cestách.
Reimelt ďalej uviedol: „Keď preprava bude realizovaná týmto automobilom, emisie CO2 sa reálne nachádzajú na hodnote nula,“ … „Aktuálne, keď sa pozrieme na spotrebu energie, teda ak je využitá zelená energia, ktorá je nabitá do batérie, potom sa naozaj jedná o nulu. Takže to predstavuje obrovský posun.“
Nákladné vozidlá, ktoré sa testujú v Nemecku a Švajčiarsku, majú dojazd až 200 kilometrov. Batérie poháňajú pohonný systém, ako aj brzdenie, posilňovač riadenia a klimatizáciu.
Potenciálni zákazníci už prejavujú záujem, najmä preto, že niektoré mestá v Európe zakazujú vstup veľkých nákladných vozidiel z centier miest.
Arne Rigterink, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Rigterink Logistics Group, poznamenal: „Súčasťou našej filozofie je držať krok s novými technológiami,“ … „Ako logistická spoločnosť musíme myslieť na spôsoby, ako pomôcť prírode a životnému prostrediu.“
Súvisiace:
Nemecko otvorilo svoju prvú elektrickú diaľnicu pre nákladné automobily
Elektrické automobily by Európe pomohli ušetriť 11 miliárd barelov ropy
Spoločnosť Rigterink vlastní zhruba 400 vozidiel, z ktorých mnohé cestujú po miestnych komunikáciách, keďže dodávajú všetko od krmiva pre domáce zvieratá, až po čerstvý tovar pre supermarkety.
Reimelt zo spoločnosti Daimler uznáva, že revolúcia elektronických nákladných vozidiel ešte len začína. Nákladné automobily budú musieť vedieť prejsť na jedno nabitie vzdialenosť do 500 kilometrov (311 míľ), vďaka čomu stále viac spoločností začne zvažovať ich pridanie do svojich flotíl.
Reimelt ďalej uviedol: „Ak spoločnosť chce elektronickú mobilitu a ak ju chce rýchlo, potom je infraštruktúra nabíjania skutočnou témou,“ … „Je to naozaj výzva … a pomohlo by to, keby vlády do tejto infraštruktúry investovali.“
Avšak ďalšie spoločnosti sa do týchto aktivít taktiež zapájajú. Spoločnosť UPS v priebehu minulého roka uviedla, že sa chystá vyvinúť plne elektrický kamiónom s dojazdom približne 160 kilometrov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: ZDNet, Fortune
Facebook komentár