Putinova_velka_stavka_na_zlato_sa_vyplaca

Rusko je už dlhé roky najväčším nákupcom zlata vo svete: Aj keď ceny zlata stagnovali, svoje rezervy ostro navyšovali. V súčasnosti, keď je zlato na najvyššej úrovni od roku 2013, sa zdá, že taktika sa vypláca.

Dominantou amerického dolára ako globálnej rezervnej meny je zvyčajne nedostatok bezpečných aktív. Rusko však nedávno poskytlo príklad toho, ako rozsiahle hospodárstvo s piatimi najväčšími medzinárodnými rezervami na svete môže minimalizovať dolárové aktíva a stále sa mu darí. Zatiaľ nemá veľa nasledovníkov, ale nákup zlata centrálnymi bankami sa jednoznačne navyšuje.

Keďže Rusko v roku 2014 bolo zasiahnuté sankciami za agresiu voči Ukrajine, malo dobré dôvody na prehodnotenie zloženia svojich medzinárodných rezerv. Zatiaľ čo Európska únia svoje sankcie už takmer päť rokov nesprísnila, USA to realizujú neustále. Kremeľ a Ruská Centrálna banka považujú riziko ďalších obmedzení za nepredvídateľné a závislejšie od domácej politiky USA, než od všetkého, čo by mohlo robiť Rusko. Za 12 mesiacov od konca septembra 2017, Centrálna banka o viac ako polovicu znížila podiel amerického dolára na medzinárodných aktívach a prudko zvýšila podiely eura a čínskeho juanu.

Graf: 9/2017-9/2018 Aktíva Ruskej Centrálnej Banky 
Putinova_velka_stavka_na_zlato_sa_vyplaca_graf

Tieto najnovšie dostupné údaje z centrálnej banky, ukazujú, že podiel zlata mierne klesá, hoci Rusko v roku 2018 navýšilo svoje rezervy v o 274 metrických ton kovu, čím sa jeho celkové rezervy zvýšili na 2 113 ton. Je to preto, že ostatné aktíva taktiež zaznamenali rast, keďže Rusko sa snažilo izolovať sa od západného tlaku – a aj pretože v týchto 12 mesiacoch cena zlata klesla o takmer 7%.

Výkonnosť trhu s kovmi však vo väčšine prípadov ospravedlnila tvrdohlavú dôveru Ruska v toto aktívum.

Graf: 2014-2019 Hodnota dolára a fyzické množstvo finančného zlata v medzinárodných rezervách Ruska
Putinova_velka_stavka_na_zlato_sa_vyplaca_graf_1

A keďže minulý mesiac, keď cena zlata stúpla o približne 7%, vykonali rast medzinárodných rezerv Ruska približne o 5 miliárd dolárov (za predpokladu, že od konca prvého štvrťroka 2019 nevykonajú žiadne nové nákupy). Ak sa zvýši cena, zlato bude tvoriť približne 20% z pol bilióna dolárov Ruska, ktoré drží vrámci medzinárodných rezerv, čo sa blíži podielu amerických dolárov.

Dolár, samozrejme, zostáva najväčšou rezervnou menou na svete a zlato a ostatné meny ho z celosvetovej nadvlády nevedia vo veľkej miere ovplyvniť. Svetová rada pre zlata však zaznamenala rastúci trend čistých nákupov zlata centrálnymi bankami, ktorý ide nad rámec ruského úsilia – aj napriek tomu, že Rusko zostáva najväčším nákupcom. V prvom štvrťroku 2019 centrálne banky vykonali nákup rekordného množstva zlata, na hodnote 715,7 metrických ton.

Graf: 4Q 2017-1Q 2019 Čisté nákupy zlata od Centrálnych bánk
Putinova_velka_stavka_na_zlato_sa_vyplaca_graf_2

Čína má s USA a dolárom svoje vlastné problémy. Aj keď nemôže výrazne znížiť svoje obrovské dolárové aktíva, ako sa to podarilo Rusku, keďže to má menšie aktíva, ale aj tu išlo o postupné znižovanie. A v tomto prípade prejavili zvýšený záujem o zlato.

Graf: 2013-2019 Čínske rezervy v zlate
Putinova_velka_stavka_na_zlato_sa_vyplaca_graf_3

Ďalšími významnými odberateľmi zlata sú Turecko a India – po Číne a Rusku, ktoré patria k 10 najväčším držiteľom zlata na svete, vrámci medzinárodných rezerv.

Nízke americké úrokové sadzby, nepredvídateľná schopnosť Trumpovej administratívy po konfliktoch a neukojiteľná chuť na dlh a geopolitická nestabilita spôsobujú, že zlato vyzerá byť bezpečnejšie aktívum ako americké štátne dlhopisy. Je možné, že niekoľko ďalších rokov budú medzinárodné rezervy krajín raziť podobnú trajektóriu ako tie ruské.

Režim prezidenta Vladimíra Putina sa presunul najprv medzi veľkých držiteľov rezerv na postupné vyraďovanie dolára, pretože mal najväčšie dôvody na obavy z krokov USA. Súčasné a budúce správy USA by mali postupovať opatrne, aby zabránili ostatným podobným stimulom, aby kopali svoj dolárový zvyk a nasledovali príklad Kremľa. , Zatiaľ čo hospodárenie Ruska vo všeobecnosti ponecháva veľa na želaní, prístup krajiny k budovaniu medzinárodných rezerv sa stále viac a viac javí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár