Londyn_zacal_sledovat_cestujucich_v_metre

Metro v Londýne sa stalo najnovšou dopravnou agentúrou, ktorá používa údaje o polohe získanej zo smartfónov ľudí, v snahe zlepšiť služby.

Transport for London, ktorá prevádzkuje metro, tento týždeň začala zo zberom údajov vrámci svojich staníc, aby zistila, ako sa ľudia presúvajú jej systémom a ako sú preplnené vlaky a jednotlivé stanice. Povedali, že cestujúci budú mať prospech, pretože v priebehu tohto roka získajú viac varovaní o meškaniach a preťažení. Na trase, kde údaje naznačujú, že vlaky sú obzvlášť preťažené, by sa mohlo prísť k väčšiemu počtu súprav.

V posledných rokoch je čoraz bežnejšie, že dopravné organizácie po celom svete používajú údaje smartfónov na lepšie plánovanie služieb. Hovorí sa, že digitálne údaje ponúkajú postrehy, ktoré značne prevyšujú predchádzajúce metódy, ako napr. prieskumy.

Odborníci v oblasti dopravy sa však domnievajú, že Londýn môže mať prvý systém verejnej dopravy na sledovanie a používanie údajov o jednotlivých cestách v reálnom čase. Vzhľadom na to, aký veľký je systém mesta Londýn, ak bude projekt úspešný, ostatné mestá môžu nasledovať. Táto prax však tiež vyvoláva obavy týkajúce sa súkromia používateľov, nechceného sledovania, potenciálnych hackerských útokov a zneužitiu údajov.

V Londýne neexistuje žiadny proces na získanie súhlasu cestujúcich pre zber údajov, okrem značiek umiestnených na staniciach, čo vysvetľuje, že údaje sa zbierajú na zlepšenie služieb. Prevádzkovateľ metra uviedol, že ľudia sa môžu odpojiť odhlásením z wifi siete.

Smartphony nie sú jediným spôsobom, ako dopravné agentúry zbierajú údaje o polohe. V roku 2018 ministerstvo dopravy v Los Angeles vydalo správu pre analýzu ciest pre mestá, kde začali sledovať zdieľané jazdy na e-kolobežkách a e-bicykloch a to tak, že vyžadovali, aby vozidlá vysielali svoju polohu miestnej samospráve. V budúcnosti sa rovnaký systém bude používať na monitorovanie vozidiel s vlastným pohonom. Údaje o jednotlivých cestách je možné zdieľať s agentúrami, až po 24 hodinách a nie okamžite ako v Londýne. Mnohé mestá prijali systém LA. Toto leto sa spomínaný program dostal pod hlavičku novej organizácie, ktorá ho bude spravovať – Open Mobility Foundation, pričom členmi predstavenstva sú niektoré z najväčších amerických miest.

Londýnsky program sa spolieha na wifi, umiestnené vrámci svojich 260 staníc, aby pochopili, kde sa nachádzajú ľudia, aké je napríklad čakanie na stanici alebo v oblasti predaja vstupeniek. Vďaka tomu môže získať umiestnenie akéhokoľvek smartphonu v oblasti, ktorá má svoju službu wifi siete zapnutou. Smartphony nemusia byť s wifi sieťou metra prepojené.

Transport for London poznamenala, že bude schopnou sledovať údaje v reálnom čase a toho ako dlho potrvá, kým ľudia prejdú z oblasti predaja cestovných lístkov na nástupište vlakov a odhadnú, koľko ľudí je v každom vlaku. Program je rozšírením pilotného projektu pre rok 2016, ktorý sa považoval za úspech.

Agentúry, ako napríklad Transport for London používajú anonymné údaje o polohe, ako bezpečnostné opatrenie. Ukázalo sa však, že identifikácia – prax spájania anonymných údajov s osobou – je podľa odborníkov jednoduchšia aj v kombinácii s inými databázami. Londýn uviedol, že to nie je o prepojení anonymných údajov s inými informáciami o zákazníkoch a kontrolovaná skupina zamestnancov má k dispozícii iba individuálne, osobné údaje. Transport for London môžu zdieľať agregované údaje z inými oddeleniami a externými orgánmi.

Podľa Transport for London, údaje môžu byť zdieľané s orgánmi činnými v trestnom konaní, ak polícia prostredníctvom formálneho procesu preukáže, že zverejnenie údajov je odôvodnené na prevenciu alebo odhaľovanie trestného činu, alebo na trestné stíhanie páchateľa trestného činu.

Súvisiace: Toto je “najefektívnejšie” mesto sveta pre život

Zber dát cez wifi nie je pre dopravné agentúry jedinou možnosťou. Spoločnosť StreetLight Data, so sídlom v San Franciscu, poskytuje údaje o polohe desiatkam miest, štátov a agentúr a vysvetľuje, ako sa automobily, kamióny, chodci a bicykle presúvajú po uliciach. Využíva údaje o polohe z aplikácií pre smartfóny a pripojených automobilov, ktoré kupuje od spoločností pre zber údajov, ako je Cuebiq a uviedla, že vlastní údaje o približne štvrtine všetkých ciest po danej oblasti.

Niektoré oblasti, ako napríklad dopravná autorita v meste Flagstaffe, štátu Arizon poznamenala, že údaje z StreetLightu im pomohli lepšie plánovať služby a ušetriť peniaze daňových poplatníkov.

Napríklad agentúra ktorá má na starosti dopravu, pred niekoľkými rokmi vedela, že čelí dopravnému problému na ceste, vedúcej do neďalekého lyžiarskeho strediska. Hovorkyňa agentúry mesta poznamenala, že s údajmi z aplikácie Streetlight Data, na tejto ceste zanalyzovali najhoršie dni v doprave za posledných päť rokov. Došli k záveru, že nie je potrebné stavať novú, drahú cestu, ale že zvýšená autobusová doprava by zmiernila podmienky. Odkedy v roku 2018 navýšili objem autobusovej dopravy, problémy s prepravou sa zastavilo a dopravné zápchy sú nižšie.

Aktuálne mesto plánuje použiť údaje na lepšie plánovanie rýchleho presunu autobusov.

Jacki Lenners, hovorca Úradu pre verejnú dopravu v severnej Arizone, poznamenal: “Je to skôr ako plánovanie s presným laserovým lúčom, ako je reflektor, kde robíte predpoklad o celej komunite.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár