Francuzsko_moze_ulozit_digitalnu_dan_USA_sa_vyhrazali_odvetou

Francúzski zákonodarcovia v priebehu včerajšieho dňa schválili návrh zákona, ktorý povedie k zavedeniu novej daň zo služieb, poskytovaných veľkými internetovými spoločnosťami a to napriek riziku nákladného odporu zo strany administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Obchodný zástupca Spojených štátov pred schválením prišiel s vyjadrením, v ktorom varoval, že táto daň by mohla prispieť k znevýhodneniu pozícií voči americkým spoločnostiam. Tento krok znamená, že Spojené štáty by mohli prísť s uvalením odvetných taríf na francúzske výrobky.

Zástupca obchodu pre USA – Robert Lighthizer, poznamenal: “Spojené štáty sú veľmi znepokojené tým, že daň z digitálnych služieb … je nespravodlivo zameranou na americké spoločnosti.”

Opatrenie nadobudne účinnosť v januári 2020 a uloží 3% daň z príjmov veľkých internetových spoločností vo Francúzsku, ako sú Amazon, Facebook a Google. Vzťahovala by sa na podniky s celosvetovým príjmom na úrovni viac ako 750 miliónov eur (845 miliónov dolárov) a 25 miliónov eur (28 miliónovdolárov) vo Francúzsku.

Zástupca USA ďalej poznamenal: „Štruktúra navrhovanej novej dane, ako aj vyhlásenia úradníkov naznačujú, že Francúzsko sa s udelením tejto dane nespravodlivo zameriava na niektoré technologické spoločnosti, so sídlom v USA.“

Krátko po prijatí zákona francúzsky minister financií Bruno Le Maire reagoval na hrozbu odvetných opatrení.

Le Maire pred novinármi uviedol: “Existujú aj iné spôsoby, ako spojenci vedia vyriešiť rozdiely, nie sú potrebné žiadne hrozby,” … “Môžeme vyriešiť naše rozdiely prostredníctvom rokovaní a diskusií.”

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa aktuálne rozhodne, či návrh zákona podpíše.
Niekoľko európskych krajín vrátane Spojeného kráľovstva taktiež zvažujú udelenie nových daní z digitálnych spoločností ako súčasť ambícií, s cieľom lepšie regulovať internet a získať viac príjmov z ich činností.

Súvisiace:
Svetoví lídri sa pripravujú najväčšiu revíziu firemnej dane za 100 rokov
Amazon si požičiava peniaze lacnejšie ako Rusko, Mexiko a Čína

Plán Spojeného kráľovstva, oznámený v októbri, by uplatnil 2% daň z digitálnych služieb ziskovým spoločnostiam s ročným celosvetovým príjmom o objeme najmenej 500 miliónov libier (627 miliónov USD). Jeho aplikácia by mala byť realizovanou v apríli roka 2020.

Ministri financií krajín G20 v júni vo všeobecnosti podporili plán, ktorý vypracovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj s cieľom prepracovania celosvetových pravidiel týkajúcich sa dane z príjmov právnických osôb a riešenia výziev v oblasti zdaňovania digitálnych spoločností.

Na návrhu je však potrebné ešte vykonať viac práce, keďže je navrhnutý s ohľadom na digitálne spoločnosti, ale má aj veľké dôsledky pre tradičné nadnárodné spoločnosti.

Obchodný zástupca USA vyzval krajiny, aby čakali na „mnohostrannú dohodu, ktorá by riešila výzvy medzinárodného daňového systému, ktorý predstavuje čoraz viac digitalizované globálne hospodárstvo“.

Analýza Trumpovej administratívy ohľadom taríf bola vykonanou pred ich realizáciou a slúžila ako základ pre americké tarify, voči čínskemu tovaru o objeme 250 miliárd dolárov. Toto prešetrenie nastalo sedem mesiacov predtým, ako sa prezident Donald Trump rozhodol zrealizovať prvé kolo taríf.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár