Americký prezident Donald Trump sa opakovane búri proti “obmedzovaniu kvantitatívneho uvoľňovania“ od Federálneho rezervného systému (FED) a jeho vplyvu na ekonomický rast počas jeho prezidentského pôsobenia. Program obmedzenia bude čoskoro ukončený, avšak nemusí priniesť toľko úľavy, ako si Trump myslí.
Jedným z dôvodov, prečo sa prezident môže mýliť, sú jeho prehnané nádeje, čiže vplyv môže byť nadhodnotený.
Ako tvrdil Trump pred niekoľkými dňami, tento program nie je schopný každým mesiacom odčerpať z ekonomiky 50 miliárd dolárov. V skutočnosti existuje argument, že tento program nečelil dostatočnému obmedzeniu alebo nebol vôbec sprísneným v tomto objeme od začatia tohto programu, ktorý začal v októbri roka 2017.
Vo svojej podstate sa odvoláva na rozhodnutie Fedu začať meniť stratégiu stimulov, ktoré poskytol počas finančnej krízy a po nej, na základe čoho jeho aktíva od roku 2008 explodovali. Fed zaviedol tri kolá pre program nákupov dlhopisov, na základe čoho jeho súvaha explodovala z 800 miliárd dolárov na viac ako 4,5 bilióna dolárov. Za myšlienkou kvantitatívneho uvoľňovania bolo zraziť dlhodobé úrokové sadzby, čo malo poskytnúť oživenie trhu s nehnuteľnosťami a dodať potrebnú likviditu pre celý finančný systém.
Súvisiace: Trump: “Ak Fed zníži úrokové sadzby, USA obchodnú vojnu vyhrajú”
V polovici roka 2017 predstavitelia Centrálnej banky rozhodli, že ekonomika bola natoľko silnou aby mohli vykonať obmedzenie niektorých zo svojich podnetov. Urobili to tak, že by umožnili limitovať úroveň výnosov zo všetkých týchto dlhopisov, ktoré vlastnia na to, aby každý mesiac nastalo zníženie súvahy a nie že by vykonali reinvestície tak, ako to bolo prvotne plánované.
Obmedzovanie nastalo v objeme 10 miliárd dolárov mesačne – 6 miliárd dolárov v štátnych dlhopisoch a 4 miliardy dolárov vo forme hypotekárnych cenných papieroch (MBS) – následne tento objem pre štvrťrok zvýšili na 50 miliárd dolárov.
To boli jednoducho maximá. V skutočnosti tento odpredaj nedosiahol 50 miliárd dolárov mesačne (kde to neskôr posunuli), pretože objem dlhopisov so splatnosťou nie je vedený v tak rozsiahlych objemoch, čo neumožňuje taký rozsah znižovania. Trump nedávno pre stanicu ABC poznamenal, že proces “odkláňania finančných prostriedkov zo štátnych dlhopisov nemal nastať pokiaľ sa ľudia k nim nebudú vedieť dostať, aby ich vedeli používať na to, čo potrebujú.”
Peniaze však nepochádzajú zo žiadnych dlhopisov, ale jednoducho z výnosov dlhopisov držaných FEDom, ktoré nie sú vrámci sprísňovania menových stimulov čerpané naspäť do systému. A to nepredstavovalo 50 miliárd dolárov mesačne. Napríklad v období od 23. mája – 27. júna bolo zníženie v oboch položkách len objeme 36 miliárd dolárov, alebo menej ako 1% z celkového podielu a menej ako 0,2% z celkovej americkej ekonomiky.
Potom je tu problém ohľadom sprísnení finančných podmienok. Podľa metrík, súčasná situácia je skoro rovnaká, ako bola vtedy, keď sa začalo zníženie súvahy v októbri 2017.
V podstate, výnosy dlhopisov po krátkom prudkom náraste vo štvrtom štvrťroku 2018, v dôsledku obáv z nadmerného zvyšovania sadzieb FED sú vlastne zas tam, keď sa začalo ich znižovanie. Výnos na 10-ročnom štátnom dlhopise USA sa nachádzal okolo 2% , čo je len o zlomok nižšie ako predtým než FED začal s obmedzovaním súvahy.
Graf: Aktíva FED-u vs. Výnos štátnych dlhopisov USA
Z iného uhla pohľadu, Národný index finančných podmienok v Chicagu, ktorý skúma riziko, úvery a finančnú páku, sa v skutočnosti nachádza na nižšej úrovni (na -0,85) než sa nachádzal na hodnote (-0,79) počas 29. septembra 2017, teda predtým ako začal byť program kvatitatívneho uvolňovania aktívnym. (Nižšie čísla predstavujú uvoľnenejšie podmienky.)
Graf: Výsledok Indexu Národných Finančných Podmienok
Goldman Sachs vytvára podobný index, ktorý sa zameriava na úrokové sadzby, úverové rozpätia, úrokovú sadzbu jednodňových fondov a ďalšie metriky a je úzko sledovaný predstaviteľmi FEDu. Index amerických finančných podmienok od banky Goldman Sachs taktiež odráža benevolentnejšie podmienky.
Graf: Výsledok Indexu Finančných Podmienok
Trump však tvrdí, že bez obmedzovania kvantitatívneho uvoľňovania FEDom a zvyšovaním sadzieb by sa ekonomike a trhom darilo oveľa lepšie. (Taktiež nesprávne poznamenal, že FED zvýšil sadzby deväťkrát počas jeho pôsobenia a ani raz počas pôsobenia Baracka Obamu, čo je taktiež nesprávne. FED zvýšil sadzby dvakrát tesne pred koncom druhého funkčného obdobia Baracka Obamu a sedemkrát počas Trumpa).
Trump niekoľkokrát povedal, že všeobecný akciový index Dow Jones Industrial Average, ktorý podal razantný výkon od Trumpovho zvolenia v roku 2016, by bol o 10 000 bodov na vyššej úrovni, keby obmedzenia kvantitatívneho uvoľňovania nenastali. Takisto poznamenal, že si myslí, že rast HDP bude v roku 2018 dosahovať takmer 5%, než vykázaných 2,9%, avšak pre tento rok očakáva pomalšie tempo.
Súvisiace: $4,5 bilióna, ktoré vplývajú na výkyvy finančných trhov
Trump sa ohľadom na výkon ekonomiky dočká svojho želania, keďže ekonomika USA bude fungovať bez toho, aby FED vykonával sprísňovanie svojich stratégií.
Už sa tak stalo, keďže FED v tomto roku už dvakrát odstúpil od plánov na zvýšenie úrokových sadzieb a očakáva sa, že sa to stane aj tretí krát. Druhý dar pre Trumpa je na ceste: FED už oznámil plány na ukončenie znižovania súvahy pre mesiac september.
Avšak niektorí z Wall Streetu si myslia, že namiesto zavádzania široko očakávaného zníženia sadzieb počas zasadnutia (30.-31. júla) vrámci Federálneho výboru pre otvorený trh budú funkcionári hlasovať za ukončenie obmedzenia súvahy ešte skôr, než počas naplánovaného mesiaca – septembra.
V každom prípade, v období, kedy podniky vo všeobecnosti uvádzajú Trumpove tarify ako dôvod očakávaného spomalenia ekonomickej aktivity, prezident čoskoro uvidí, aký bude dosahovaný rast bez toho, aby mu FED stál v ceste.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár