Bitcoin_prudko_rastla_nad_$13_000_a_nasledne_prepadla_o_13%

Bitcoin mohla smerovať k ďalšiemu magickému vzostupu, ale je jasné, že táto kryptomena čelí prekliatiu nazvanému volatilita.

Jej hodnota v stredu prudko stúpla, keď prešla okolo 13 000 dolárov, pred tým, než v priebehu niekoľkých minút stratila okolo 1 000 dolárov. Následne sa prepadla až k hodnote na 12 400 dolárov.

Dôvod náhleho poludňajšieho odpredaja nebol okamžite jasný. Kryptomeny sú však známe cenovými výkyvmi. Predchádzajúcu horúčku Bitcoinu bola dosiahnutá v roku 2017. Bitcoin vzrástla z niekoľkých stoviek dolárov za jednotku v januári 2017, na viac ako 20 000 dolárov. Ale opäť čelila rozsiahlemu prepadu. Hodnota ceny Bitcoin sa dokonca pred štyrmi mesiacmi stále pohybovala okolo 3 000 dolárov.

Odborníci tvrdia, že oslabenie amerického dolára a nové diskusie o regulácii digitálnych mien podporujú najnovší nárast dopytu.

Bitcoin v piatok po prvýkrát za viac ako rok dosiahla hodnotu 10 000 dolárov.

Pravdepodobne pomohlo aj oznámenie od spoločnosti Facebook, keďže už mesiac sa objavovali jasné správy, že sociálna sieť plánovala predstaviť svoju vlastnú digitálnu menu, nazvanú Libra, ktorú ponúkne 2 miliardám svojich používateľov.

Virtuálna mena Libra môžu ublížiť hodnote bitcoinu, ak sa stane preferovanou voľbou pre používateľov digitálnych mien. Spoločnosť však svojim oznámením zvýšila záujem o reguláciu sektora kryptomien, keďže obnovila diskusie medzi vedúcimi svetovými lídrami ohľadom regulácie priemyslu, čo by mohlo pomôcť legitimizovať alternatívne meny v očiach spotrebiteľov.

Jerome Powell, predseda amerického Federálneho rezervného systému, ako aj guvernér Centrálnej Banky Anglicka – Mark Carney naznačili, že sú otvorení a majú v pláne úzko spolupracovať s Facebookom na zavádzaní kryptomeny Libra.

Nigel Green, generálny riaditeľ finančnej poradenskej spoločnosti deVere Group, tento týždeň na samite G20 v Japonsku vyzval svetových lídrov, aby prijali “rozhodujúce kroky” smerom k vytvoreniu globálneho regulačného rámca tohto sektora.

Súvisiace: Kryptomena Facebooku – Libra už čelí politickému tlaku v Európe

Green, podľa kópie jeho poznámok zaslaných na adresu, poznamenal: “V súčasnosti je najvyšší čas, aby lídri na samite G20 začali pracovať” na regulácii digitálnych mien. “Alebo si skutočne myslia, že tradičné meny sú cestou vpred?”

Bitcoin a ďalšie kryptomeny od Ethereum po Dogecoin nie sú formálne podporované finančnými inštitúciami alebo vládami. Každý nákup a predaj bitcoinu sa namiesto toho zaznamenáva na decentralizovanú digitálnu knihu pomocou technológie nazývanej blockchain. Keďže transakcie môžu byť zaznamenané anonymne, virtuálne meny už dlho spájané s tienistými praktikami onlinu, ako je nákup a predaj nelegálneho tovaru.

Ale priaznivci z Wall Street až po Silicon Valley tvrdia, že kryptomeny sú budúcnosťou peňazí. Uvádzajú, že sú odolnejšie voči podvodom a krádežiam. Mnohí reguláciu obhajujú a väčšie zapojenie tradičných bánk by mohlo pomôcť zvíťaziť nad pesimistami a zabezpečiť, aby kryptomeny boli súčasťou každodenného života.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár