Celosvetový dopyt po rope pravdepodobne bude podľa vedúcej konzultačnej spoločnosti naďalej rásť, teda aspoň ďalších 15 rokov, keď rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky Ázie dopracujú k posunu od fosílnych palív smerom k iným (čistejším) zdrojom elektrickej energie.
Simon Flowers, ktorý je predsedom spoločnosti Wood Mackenzie v rozhovore poznamenal: “V určitom okamihu v nasledujúcich 20 rokoch budeme pravdepodobne vidieť vrchol dopytu po rope. Náš vlastný pohľad vo Wood Mackenzie je okolo rokov 2035 a 2036.”
Medzinárodná energetická agentúra (IEA), ktorá monitoruje dodávky energií pre najbohatšie krajiny sveta, na začiatku tohto roka uviedla, že na obzore nie je žiadny vrchol, čo sa týka dopytu.
Potenciálny vrchol v dopyte po rope je jedným z ústredných otázok, ktorým energetický sektor čelí. Načasovanie by mohlo mať vplyv na bilióny dolárov vo forme investičných rozhodnutí a zohrávať významnú úlohu v trajektórii emisií skleníkových plynov.
Flowers ďalej poznamenal že v Európskej únii je už vidno veľmi malý rast dopytu a dopyt po Amerike v určitom čase taktiež začne klesať.
Takmer celý dopyt po rope sa v súčasnosti sústreďuje do Ázie. Čína, India, Japonsko, Južná Kórea a Singapur podľa Wood Mackenzie patria medzi päť najväčších dovozcov ropy v regióne. Celkový dopyt po rope v týchto krajinách v roku 2018 vzrástol o 2,5% na 25,9 milióna barelov za deň, pričom Čína a India predstavujú väčšinu z tohto rastu.
Flowers ďalej poznamenal: “Nakoniec, budeme vidieť aj to, ako sa elektrické vozidlá stanú konkurencieschopnými a začnú uberať významný podiel z trhu automobilov so spaľovacím motorom.”
Akonáhle dôjde k posunu k elektromobilom, Čína by mala byť v silnej pozícii, aby mohla mať z toho prospech.
Súvisiace:
Saudská Arábia realizuje investíciu do svojej diverzifikácie
Do roku 2040 bude viac ako polovica nových automobilov elektrická
Krajina má najväčší automobilový trh na svete, má výrobné kapacity a podľa Flowersa “má prístup k niektorým kľúčovým materiálom batérií, ako je lítium, ktoré sú pre elektromobily naozaj potrebné.”
Čína už do priemyslu elektrických vozidiel investovala značné prostriedky.
Vláda už roky ponúkala štedré dotácie kupcom elektrických a hybridných automobilov.
V súčasnosti Peking zákazníkov z týchto dotácií odstavuje a presúva časť bremena rastúceho trhu s elektrickými vozidlami na výrobcov. V tomto roku sa zaviedli nové pravidlá, ktoré prinútili automobilové spoločnosti, aby najmenej 10% ich predajov tvorili vozidlá s elektrickým pohonom, alebo hybridnými akumulátrmi. Pravidlá sa uplatňujú na výrobcov automobilov, ktorí vyrábajú alebo dovážajú viac ako 30 000 vozidiel ročne a v roku 2020 by mali stúpnuť na 12%.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár