Spolocnost_Slack_je_aktualne_v_hodnote_viac_ako_$20_miliard

Pred piatimi rokmi firma Slack povstala z popola neúspešného herného projektu. Aktuálne má táto spoločnosť hodnotu viac ako 20 miliárd dolárov.

Slack – nástroj komunikácie na pracovisku, populárny v oblastí technológií a medií sa vo štvrtok začala obchodovať na burze v New Yorku, čo predstavuje najnovšieho technologického jednorožca (startup nad $1 miliardou), ktorý prišiel na Wall Street v priebehu tohto roka. Slack však zaujala netradičnejší prístup k verejnosti.

Spoločnosť sa rozhodla zaradiť svoje existujúce akcie priamo na burzu a nie získavať peniaze vydávaním nových akcií, určených na predaj verejným investorom. Tento prístup zaujala ďalšia technologická spoločnosť – Spotify, keď v priebehu minulého roka prišla na verejnosť.

Akcie spoločnosti Slack začali obchodovanie vo štvrtok na cene 38,50 dolárov a skončil deň o niečo vyššie na hodnote 38,62 dolárov, čo je takmer 50% nárast oproti referenčnej cene 26 dolárov – nemala by sa zamieňať s cenou IPO – stanovenou v predvečer svojho debutu. Slack pri svojej záverečnej cene dosiahol trhovú hodnotu približne 23 miliárd dolárov.

Cal Henderson, ktorý je spoluzakladateľom a CTO spoločnosti Slack v štvrtkovom rozhovore s ohľadom na rozhodnutie urobiť priamy zápis, poznamenal: “Na nejakú chvíľu sme čelili rozsiahlym objemom otázok, pretože sa nejedná o tradičnú cestu,” … “Ale nemali sme potrebu získavať kapitál. To bol náš najhlavnejší faktor.”

Slack získal viac ako 1 miliardu amerických dolárov na financovanie od prominentných investorov vrátane skupín SoftBank, Accel a Andreessen Horowitz.

Neobvyklá cesta k verejnosti býva skôr vhodná pre spoločnosť s otáznym zákulisným pozadím.

Slack podľa informácií zverejnených pred obchodovaním na burze, v prvých troch mesiacoch roku 2019 mala viac ako 10 miliónov ľudí, ktorí používali jej služby denne vrámci bezplatných a platených verziách. Jej služby pomáhajú spravovať tímy spoločností ako IBM, Lyft a CNN.

Stewart Butterfield, CEO a spoluzakladateľ firmy Slack, pri New York Stock Exchange pred debutom na Wall Street.

Stewart Butterfield, CEO a spoluzakladateľ firmy Slack, pri New York Stock Exchange pred debutom na Wall Street.

 

Podobne ako u mnohých technologických startupoch, príjmy spoločnosti Slack rastú rýchlo, ale spoločnosť zostáva nerentabilná. Slack za tri mesiace končiace 30. aprílom zaznamenala tržby vo výške 134,8 milióna dolárov, čo predstavuje 67% medziročný rast. V tomto štvrťroku vykázala stratu 31,9 milióna dolárov, čo predstavuje nárast oproti 24,9 miliónom dolárom v rovnakom období predchádzajúceho roka.

Súvisiace: Bankári poukazujú na zbabrané IPO firiem Uber a Lyft

Zatiaľ čo dve z najvýraznejších technologických IPO roka 2019 – Uber a Lyft, boli rozsiahlym sklamaním, mnohým ďalším technologickým spoločnostiam ktoré emitovali svoje akcie verejnosti sa darí, najmä tým, ktoré sa zameriavajú na podnikový trh, ako to robí Slack.

Videokonferenčná služba – Zoom sa v súčasnosti obchoduje na takmer trojnásobku ceny IPO (počiatočnej verejnej ponuky akcií) a platforma na správu digitálnych operácií – PagerDuty sa viac ako zdvojnásobila zo svojej ceny IPO.

Henderson ďalej poznamenal: “Ponúkame softvér pre podniky, ktorý predstavuje veľmi jednoduchý obchodný model. Ľudia chápu, ako ho modelovať. Je ľahké ho predvídať,” … “Na rozdiel od niektorých iných IPO v tomto roku naša firma práve tento model poskytuje.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár