Lietajúce automobily sú už roky obmedzené na svet fikcie. Aktuálne však veľmi veľa spoločností dúfa, že sci-fi sen sa stane realitou.
Jednou z takýchto firiem je mníchovský startup Lilium, ktorý má rozsiahle ambície pre budúcnosť dopravy: päťmiestne elektrické letecké taxíky, ktoré by mali v roku 2025 začať ponúkať komerčné lety.
Hlavný cieľ spoločnosti Lilium sú podľa obchodného riaditeľa Rema Gerbera očakávania, že sa podarí dosiahnuť aby táto ich služba bola cenovo dostupnou, ktorú ľudia môžu používať rovnako, ako keby ju používali z aplikácií, ako Uber.
Gerber v rozhovore poznamenal, že v čase, kedy startup Lilium vznikol, si jeho zakladatelia uvedomili, že nechcú produkovať „luxusný produkt“ alebo „niečo, čo sa bude predávať bohatým jednotlivcom“, ale ponúkať „službu, ktorá je cenovo dostupnou.“
Ak chcete získať lepšiu predstavu o tom, koľko by to stálo, použil príklad, keď v priebehu šiestich minút sa len za približne 70 dolárov dostanete z Newyorského Manhattanu na letisko JFK.
Pre porovnanie, Uber plánuje poskytovať cestujúcich túto službu vo svojej „helikoptére“ z Manhattanu na letisko JFK za zhruba 200 dolárov, čo predstavuje let ktorý trvá zhruba osem minút.
Lilium poznamenal, že ich lietadlo, ktoré vzlietne a pristane vertikálne, môže len na jedno nabitie prejsť 300 kilometrov za hodinu. V Británií to znamená, že by mohol niekto v jednej ceste preletieť z Londýna do Manchestru – inými slovami, z juhu na sever Anglicka.
Čo sa týka všeobecnej ceny, Gerber vysvetlil, že typická jazda na krátku vzdialenosť by stála približne rovnako ako cesta s firmami, ako bežné služby spoločností Uber alebo Lyft. Zároveň dodal, že let na dlhé vzdialenosti by v letúne stál ekvivalent cestovnej ekonomickej triedy.
S trasou z Londýna do Manchestru vo Veľkej Británii, Gerber povedal, že zákazníci sa budú musieť vysporiadať s podobnou sumou, akú by zaplatili za lístok na vlak. Podľa firmy ktorá analyzuje ceny cestovného – Gopili, priemerný cestovný lístok na tejto trase stojí 60 libier (76 dolárov).
Nemecký start-up prvýkrát otestoval päťmiestny jet na oblohe v priebehu minulého mesiaca, čo predstavuje významný míľnik pre spoločnosť. Predtým firma Lilium testovala dvojmiestny variant v roku 2017.
Súvisiace:
Prvý lietajúcí automobil sveta sa začne predávať už tento mesiac
Larry Page investuje do ďalšieho startupu lietajúceho automobilu
Spoločnosť Lilium založili v roku 2015 štyria priatelia z Technickej univerzity v Mníchove. K dnešnému dňu získala 100 miliónov dolárov od investorov, vrátane čínskej skupiny Tencent a londýnskej spoločnosti rizikového kapitálu – Atomico.
Gerber ďalej poznamenal, že za šesť rokov budú služby Lilium k dispozícii v „mnohých mestách po celom svete.“
A zatiaľ čo lietadlo Lilium je riadené pilotom, firma uviedla, že zostavuje tím expertov zameraných na bezpilotné lietadlá. Podľa spoločnosti Morgan Stanley by trh s autonómnymi lietadlami mohol v roku 2040 dosiahnuť hodnotu 1,5 bilióna dolárov.
Okrem firmy Uber, startup Lilium čelí tvrdej konkurencii spomedzi veľkých hráčov leteckého priemyslu ako Boeing a Airbus, rovnako tak aj nemeckému startup-u Volocopter, ktorý tiež pracuje na leteckom taxi, ktoré vie vertikálne vzlietnuť ale aj pristáť.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár