Chaos_Brexitu_by_mohol_zatlacit_HDP_Britanie_k_poklesu

Ekonomika Británia by mohla byť na čele svojho prvého štvrťročného poklesu od konca roka 2012, po neistote v súvislosti s Brexitom, ktorá viedla k prudkému spomalenie výroby.

Podľa oficiálnych údajov zverejnených v pondelok sa ekonomika Spojeného kráľovstva v apríli znížila o 0,4%, čo predstavuje ešte omnoho horší výsledok, než očakávali ekonómovia. Údaje z marca ukázali, že čelila poklesu o 0,1%.

“Jasnou správou je, že základný rast je jednoznačne pomalý,” ako poznamenala Ruth Gregoryová, ktorá je vedúcou analytičkou v spoločnosti Capital Economics, ktorá dodala, že v druhom štvrťroku je možné, že ekonomika bude čeliť poklesu.

V apríli bola najvýraznejšie zasiahnutá výroba. Tri roky po referende v súvislosti s Brexitom nemajú spoločnosti so sídlom v Spojenom kráľovstve žiadnu predstavu o tom, aké budú vyzerať ich budúce obchodné podmienky s Európskou úniou, ktorá predstavuje približne polovicu vývozu britského tovaru. Nedávne prieskumy naznačujú, že zákazníci z EÚ realizujú svoju podnikateľské aktivity v iných krajinách.

Priemyselná produkcia oproti predchádzajúcemu mesiacu podľa zverejnených údajov klesla o 3,9%. Výroba automobilov klesla o 24%, čo je najvýraznejšie, pretože výrobcovia automobilov čelili pozastaveniu a rušeniu svojich tovární okolo pôvodného termínu 29. marca, z dôvodu Brexitu.

Rob Kent-Smith, predstaviteľ Úradu pre národnú štatistiku, povedal, že vrámci výrobného odvetvia bola “slabosť rozšírená”, čo poukazuje na nárast od hromadenia zásob, ktorý bol realizovaný pred dátumom odchodu.

Produkcia chemikálií, farmaceutických výrobkov a základných kovov podľa štatistickej agentúry v apríli tiež poklesla.

Spoločnosti už viac krát prosili britskú vládu o jednoznačné informácie ohľadom Brexitu. Namiesto toho zrušili a posunuli dve lehoty na opustenie Európskej únie a politika v krajine sa prehlbuje do krízy.

Súvisiace:
Brexit a jeho ďalšia rana pre britský automobilový priemysel
Takmer pol milióna britských firiem čelí významným finančným obmedzeniam

Premiérka Theresa Mayová odstúpila a nie je jasné, kedy – alebo ako – Brexit nastane a za akých podmienok. Niektorí z jej potenciálnych nástupcov navrhli opustiť blok 31. októbra – posledný termín – bez dohody o ochrane obchodu.

Medzitým ekonomické problémy budú pravdepodobne pokračovať.

Údaje z prieskumov, ktoré sa týkajú sektora služieb, výroby a stavebníctva za mesiac máj potvrdzujú záver, že hospodárstvo Spojeného kráľovstva sa zastavuje.

Gregory nakoniec poznamenal: “S paralýzou Brexitu a spomaľujúcou sa celosvetovou ekonomikou si myslíme, že HDP v roku 2019 porastie viac ako 1,5%, keďže sa očakáva sa, že úrokové sadzby zostanú na nízkych úrovniach minimálne až do polovice budúceho roka.”

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár