Rumunský de facto líder bol poslaný do väzenia na tri a pol roka za korupciu, keďže spôsoboval otrasy v tomto národe Čierneho mora, pretože jeho kroky viedli k obmedzeniu podpory od Európskej únie v súvislosti s obavami, že obmedzuje nezávislosť súdov.
Najvyšší súd potvrdil verdikt (vinný) proti vedúcemu predstaviteľovi vládnej strany Liviu Dragneaovi za zneužitie svojej funkcie. Predstavuje to tretiu ranu pre jeho sociálnych demokratov za dva dni po nečakanej porážke v nedeľňajších voľbách do Európskeho parlamentu a referende, ktoré malo zablokovať časť ich úsilia o zmene súdnictva.
Prípad ďalej zameriava pozornosť na bývalý komunistický tohto kontinentu, kde aj Maďarsko a Poľsko čelili blokácií v sporoch s EÚ ohľadom na demokraciu a čelili rovnakým typom sankcií, ktoré teraz hrozia Rumunsku. Úradníci v Bruseli sa môžu snažiť znížiť financovanie rozvoja pre členov, ktorí nedodržiavajú hodnoty bloku.
Taktiež to vytvára rozsiahle rozpaky, keďže Rumunsko v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo EÚ. Podľa viacerých členov strany je však nepravdepodobné, že by vláda bola zvrhnutou, pretože premiér Vasilica Viorica Dancila sa stane dočasným lídrom strany, až kým nebude uznášania schopný parlament, ktorý by zvolil náhradníka.
Andrej Taranu, zástupca dekana na Bukureštskej politologickej univerzite poznamenal: “Bude čeliť obrovskému tlaku zo strany,” … “V priebehu budúceho týždňa by to malo byť jasnejšie, keďže budú musieť čeliť nepríjemnostiam v parlamente, aby nahradili Dragnea ako vedúceho predstaviteľa dolnej komory.”
Investori na tieto oznámenie reagovali. Rumunská mena – lei sa voči euru včera obchodoval len v minimálnej zmene, čím sa nachádzal okolo tohtoročného 2,2-percentného poklesu, čo predstavuje najhorší výkon spomedzi iných mien východnej Európy.
Dragnea sa vzdal polícii a stretol sa s desiatkami demonštrantov ktorí ho čakali pred väzení. Pískali a kričali: „Dvere spravodlivosti sú konečne zatvorené! Predtým nebol prítomným, keď súd potvrdil verdikt, že pomohol členom strany získať pracovné miesta vo verejnom sektore, za ktoré boli platení, ale prácu nevykonávali.
Keď sa ho spýtali na to, ako prijal verdikt, jeho právnik Flavia Teodosiu zlostne povedal: „Ako si myslíte, že reagoval?
Členovia strany poznamenali, že s ním o tomto rozhodnutí nediskutovali. Predtým sa objavil pred priaznivcami, aby odsúdili to, čo nazval „nenávistnou búrkou“, ktorá spôsobila straty vrámci volieb do Európskeho parlamentu.
Súvisiace: Európu ohrozuje nový typ politiky z bývalých komunistických krajín
Zatiaľ čo jeho skorší rozsudok mu bránil prijať post premiéra, predstavoval najvplyvnejšieho politika krajiny. Vykonával kroky pre znižovanie daní a zvyšovanie štátnych platov ako aj minimálnej mzdy, ktoré priviedli sociálnych demokratov k moci v roku 2016.
Situácia je dnes veľmi odlišná. Výsledky volieb do Európskeho parlamentu zdôraznili prepad popularity strany, zatiaľ čo fiškálna finančná záťaž je pripravená poslať rozpočtový deficit nad rámec limitov EÚ.
Ale je to práve súdna revolúcia, ktorá rezonuje najviac v krajine, ktorá patrí medzi najslabšie hodnotených členov EÚ čo sa týka korupcie a od svojho vstupu do bloku v roku 2007 podlieha režimu monitorovania.
Zatiaľ čo vláda tvrdí, že jej reformy vytvoria transparentnejší právny systém, prinesú plány na zmiernenie trestov za slabšie priestupky a opätovné navštevovanie niektorých odsúdených, ktoré chcú presadiť najmä prezident Klausa Iohannis, spojenci EÚ a Západu. Ulice tejto krajiny zapĺňali stovky tisíc demonštrantov.
Opozícia uviedla: “Presvedčenie Dragnea je dôkazom, že spravodlivosť je stále nezávislá,” … „Rumunsko sa však aktuálne musí opäť vrátiť do normálu.“
Iohannis, ktorý sa neúspešne pokúšal zablokovať vládne odvolania najvyššieho prokurátora proti korupcii v Rumunsku, vedie prieskumy verejnej mienky, sa na jeseň bude opätovne uchádzať o znovuzvolenie.
Podľa Dragnea sa jedná o politicky motivovaný proces a minulý mesiac ho museli obhájiť jeho právnici, keď spochybnil päť sudcov, ktorí ho odsúdili.
Poznamenal: „Ak ma odsúdite, myslím, že je spravodlivé, ak mi poviete prečo.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár