Bankari_poukazuje_na_zbabrane_IPO_firiem_Uber_a_Lyft

Startupy Uber a Lyft boli dvomi z najviac očakávaných počiatočných verejných ponúk akcií (IPO) v poslednej histórií. A oba ich nezvládli a nevedeli vyťažiť ani zo svojej rozsiahlej popularity.

Takmer okamžite, sa ceny akcií spoločností zdieľajúcich jázd dostali pod svoje ceny IPO. Jedná sa realizáciu kardinálneho hriechu vo svete IPO.

Carter Mack, ktorého investičná banka pomohla priniesť Uber a Lyft verejnosti, poznamenal: “Tieto veľmi populárne spoločnosti (u verejnosti) ukazujú potrebu peňazí, keďže sa v podstate jedná o stratové firmy a investori vedeli že musia robiť viac pre svoje dobro, ale ich vysvetlením väčšinou bolo, že nakoniec sa im to podarí.

Mack, ktorý je prezidentom a spoluzakladateľom skupiny JMP Group poznamenal: “Poučením z IPO firiem Uber a Lyft je, že investori hľadajú jednoznačnejšie cesty k ziskovosti.”

JMP je investičnou bankou založenou v San Franciscu, ktorá bola jednou z desiatok firiem, ktoré slúžila ako upisovateľ akcií vrámci IPO. Mack nemohol diskutovať o podrobnostiach cenovej stratégii IPO, pretože obchody viedli väčšie firmy Wall Streetu. IPO spoločnosti Lyft viedli banky JPMorgan Chase a Credit Suisse, zatiaľ čo Morgan Stanley a Goldman Sachs viedli úpis akcií firmy Uber.

Uber, ktorý zrealizoval počiatočnú verejnú ponuku akcií začiatkom tohto mesiaca, sa stále obchoduje 8% pod cenou IPO, ktorá bola ohodnotená na cene 45 dolárov za akciu. A akcie spoločnosti Lyft sa dokonca nachádzajú 21% pod cenou 72 dolárov, vrámci IPO realizovaného na konci marca. Retailoví investori, ktorí si kúpili akcie spoločnosti Lyft v prvý deň obchodovania – keď akcie vzrástli až na 88,60 dolárov – čelia ešte rozsiahlejším stratám.

Súvisiace: Kto z IPO spoločnosti Uber zbohatol?

Mack ďalej poznamenal: “Bolo okolo nich toľko obľúbenosti a pozornosti, že bolo pre nich náročne zachovať si chladnú hlavu.”

Rozsiahle krvácanie

Kým Uber a Lyft majú obrovský potenciál, Wall Street sa obáva silných strát spoločností, pretože sa zapájajú do intenzívnej cenovej vojny a financujú nové ambície.

Podľa Renaissance Capital, ktorá spravuje ETF fondy nedávnych IPO, v skutočnosti, žiadna spoločnosť nestratila viac peňazí počas 12 mesiacov pred jej IPO ako Uber. Lyft bol na tomto zozname ako číslo 3.

Kathleen Smithová, ktorá je riaditeľkou spoločnosti Renaissance Capital, poznamenala: “Na tomto zozname byť nechcete.”

Počiatočné verejné ponuky akcií spoločnosti Uber a Lyft, ktoré boli sklamaním, podľa vyjadrenia Smithovej poukazujú na to, že investori musia byť “viac opatrní pri skákaní a investovaní do firiem o ktorých si myslia, že sú horúcim hitom.”

Luckin Coffee, prichádzajúca o finančné prostriedky a je čínskou odpoveďou na Starbucks, ktorá vykonala IPO len nedávno, o týždeň neskôr prekonala cenu IPO.

Smithová ďalej uviedla: „Trh je voči veľkým prepadákom opatrnejší.“

„Rozsiahle“ ocenenia

Mack, ktorý je bankárom spoločnosti JMP, poznamenal, že Uber a Lyft pravdepodobne zostali v súkromných rukách príliš dlho.

Ďalej uviedol: “Bolo by lepšie, keby tieto spoločnosti prišli s verejnou emisiou akcií skôr, než sa dostali na ich rozsiahle ocenenia.”

Vďaka veľkorysému fundraisingu (získavaniu kapitálu) zo Silicon Valley bolo vytvorených mnoho “horúcich” startupov, ktoré na Wall Street prešli debutom. Spoločnosti s rizikovým kapitálom majú väčšie úrovne dostatočných objemov hotovosti na udržanie týchto firiem, ktoré prichádzajú o finančné prostriedky.

Tento fundraising umožnil startupom zdokonaliť svoje obchodné modely, uskutočniť drahé akvizície a zaplatiť za výskum nových produktov. Každé kolo financovania však navýšilo ocenenia do stále vyšších a vyšších úrovní.

Smithová z Renaissance Capital poznamenala: “Problémom je, že tieto spoločnosti boli oceňované súkromne na úrovniach, ktoré sa na verejnom trhu tak nenaceňujú.”

Smithová dodala, že jedinou cestou, ako cenovo zvýhodniť IPO spoločnosti Uber a Lyft, by bolo, keby bolo zrealizované za ceny výrazne nižšie ako predchádzajúce kolá financovania – čím by vznikli papierové straty pre spoločnosti rizikového kapitálu.

Ďalej uviedla: “A to by nik nechcel.”

Prichádzajú startupy Airbnb, WeWork a Palantir

Pri pohľade do budúcnosti zostáva Mack veľmi optimistický, pokiaľ ide o IPO. Očakáva sa, že v roku 2019 alebo 2020 sa predstavia špičkový začínajúci podnikatelia vrátane spoločností Airbnb, WeWork, Slack a Palantir – a Mack povedal, že jeho firma sa podieľa na „mnohých obchodoch“, ktoré ešte neboli zverejnené.

Mack poznamenal: “Aby som bol úprimný, nemyslím si, že Uber a Lyft utlmili nadšenie investorov pre IPO.”

Zažili sme množstvo IPO úspechov, vrátane prekvapivého vzostupu firmy Beyond Meat. Úspech zaznamenali aj spoločnosti Zoom Video Communications a výrobcu zdravotníckych pomôcok ShockWave Medical.

Poukázali na to, že priemerný rast akcií IPO v prvom dni obchodovania, počas roku 2019 je stále vyšší, ako ponúkaná cena. A priemerný jednodňový rast sa nachádza na hodnote 19%.

Mack povedal, že je “nadšený” z debutu firmy z oblasti kyber-bezpečnosti – CrowdStrike. Predpovedal, že toto IPO by malo podľa JMP dopadnúť “veľmi dobre”.

Súvisiace: Lyft plánuje minúť $300 miliónov na službu Amazon Web Services

Dodal: “Nevidím žiadne známky toho, že by spoločnosti stiahli svoje IPO kvôli výsledkom primárnych emisií firiem Uber a Lyft.”

Smithová zo spoločnosti Renaissance súhlasí s tým, že trh IPO je “stále zdravý”. Ukázala na ETF svojej firmy, ktoré okrem firiem Uber a Lyft vlastní aj Pinterest, Zoom a Spotify. Renaissance IPO ETF sa v tomto roku zvýšil o 31%, čo predstavuje dvojnásobok ziskov technologického indexu Nasdaq.

Ale Smithová varovala pred ďalšou vlnu IPO, kde je potreba musieť byť opatrnejší pri stanovovaní cien ich obchodov.

Smithová nakoniec dodola: “Trh nebude naďalej fungovať, ak spoločnosti, ktoré prídu s emisiou akcií budú aj naďalej porušovať svoje IPO ceny,” … “Investori im to jasne dajú najavo.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár