Jeden deň potom, čo spolu-zakladateľ Facebooku vyzval, aby spoločnosť bola rozpadnutou, Mark Zuckerberg sa stretol s osobou, ktorá môže mať na toto rozhodnutie rozsiahly vplyv.
Stretnutie generálneho riaditeľa spoločnosti Facebook s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v piatok bolo videné ako šanca nájsť spoločnú reč o regulácii škodlivého online obsahu.
Ale pred týmto stretnutím sa v Európe navyšovali právne a regulačné výzvy, kde ako výsledok je v záujme vlád, aby sa tento monopol v oblasti sociálnych médií zmenšil.
Európska komisárka pre hospodársku súťaž – Margrethe Vestagerová vo februári povedala, že zatiaľ čo jej kancelária Facebook nevyšetrovala, skôr spoločnosť monitorovala ako používa údaje.
Jej komentáre prišli po tom, čo nemecký protimonopolný úrad rozhodol, že Facebook zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu kombináciou svojich údajov s informáciami zo služieb Instagram, WhatsApp a tretích strán.
Zuckerberg sa tak potreboval stretnúť s Macronom, ktorý má obrovský vplyv na to, ako budú budúce regulačné orgány EÚ pristupovať k otázke online údajov a hospodárskej súťaže.
Vplyv Macrona
S odchodom Británie z Európskej únie a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, Macron v nadchádzajúcich personálnych zmenách EÚ zohráva veľkú úlohu.
Celia Belin z Brookings Institution poznamenala: “Macron si myslí, že môže byť kráľom … s nadmerným vplyvom pri výbere prezidenta Európskej komisie.”
Je tiež pravdepodobné, že bude mať rozsiahly vplyv aj ohľadom toho, kto nahradí kľúčových komisárov EÚ vrátane Vestagerovej. A práve preto sa Zuckerberg stretol s Macronom.
Spoločnosť Facebook odmietla komentovať, či sa v piatok diskutovalo aj o antimonopolných otázkach. Zuckerberg vo vyhlásení uviedol, že rozhovory sa zameriavali na oblasti ako súkromie, prenosnosť údajov a vplyv na voľby.
Jeden francúzsky vládny predstaviteľ, ktorý v piatok obedoval so Zuckerbergom, mladším ministrom pre oblasť digitálnych záležitostí Cédricom O, poznamenal že “na stole” bola aj otázka obmedzenia vplyvu Facebooku.
Taktiež povedal, že “táto otázka je jednoznačne významná“ a dodal, že je to na regulačných orgánoch USA a EÚ, aby “rozhodli, či sa jedná o problém s protimonopolnými pravidlami” a či by mali byť lídri internetu vo veľkej miere obmedzení.
Súvisiace: Stávka Facebooku na Stories môže dopadnúť veľmi dobre
Cédric O poznamenal, že chce začať s reguláciou, ktorá kontroluje nenávistné správanie, predtým, než zváži druh protimonopolných opatrení, ktoré na začiatku tohto týždňa navrhol zakladateľ Facebooku – Chris Hughes.
Facebook sa vrátil späť k výzvam na rozsiahle obmedzenia.
Nick Clegg, viceprezident spoločnosti pre globálne záležitosti a komunikáciu, vo vyhlásení tohto týždňa uviedol, že „nemalo by sa vyžadovať vynútenie zodpovednosti tým, že by vyzvali k rozloženiu úspešnej americkej spoločnosti“.
Stredobodom návrhov sociálnych médií vo Francúzsku je vnútorný regulačný systém od samotných spoločností, ktoré by odstránili nenávistné správanie, pričom „povinnosť starostlivosti“ by bola udelená priamo platformám.
Kým Zuckerberg poznamenal, že je otvorený regulácii a je zapojený do diskusií s vládami po celom svete, Cédric O povedal, že spoločnosti tu nie sú preto, aby určovali pravidlá a zákony.
Nakoniec uviedol: “Nie je na platformách, aby sa rozhodli, akú spravodlivosť by mali uplatňovať. Na to sú tu štáty.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, BBC
Facebook komentár