Takmer_pol_miliona_britskych_firiem_celí_vyznamnym_financnym_obmedzeniam

Nový výskum britskej insolvenčnej spoločnosti Begbies Traynor ukázal, že 484 000 britských podnikov sa nachádza vo „významnej finančnej tiesni“, čo predstavuje 14% všetkých ekonomicky aktívnych firiem v krajine.

Údaje výskumu s názvom „Red Flag Alert“ tiež ukázali, že počet firiem v „kritickej“ núdzi, často predchodca formálnej platobnej neschopnosti, sa v prvom štvrťroku 2019 medziročne zvýšil o 17%, čo vyvolalo obavy, že by Spojené kráľovstvo mohlo utrpieť širšie hospodárske spomalenie.

Sektor nehnuteľností bol najťažšie zasiahnutým sektorom s 48 182 podnikmi vo významnej finančnej tiesni, čo predstavuje nárast oproti 42 522 v prvom štvrťroku 2018, avšak v medziročnom porovnaní sa jedná o zvýšenie 13%.

Súvisiace: Brexit: 10 najhrozivejších varovaní pre svet podnikania

Sektor stavebníctva, ktorý bolo často vyobrazený ako “líder” britskej ekonomiky, zaznamenal medziročný nárast v značne ohrozených podnikoch o 10%, zatiaľ čo v oblasti firiem z finančných služieb bolo postihnutých 12 728 podnikov, čo predstavuje 5% nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka.

Julie Palmerová, partnerka v spoločnosti Begbies Traynor, uviedla, že sklon ťažkostí v sektoroch náročných na kapitál, ako sú stavebníctvo a nehnuteľnosti, bol „negatívnou správou pre ekonomiku“, pretože výstavba predstavuje 17% všetkých podnikov v Spojenom kráľovstve, zamestnáva 2,5 milióna ľudí a prispieva 6% k ekonomického výkonu krajiny.

Ďalej poznamenala: „Tieto údaje s obavami ukazujú, že táto hospodárska neistota sa šíri do sektora dominantných služieb Spojeného kráľovstva a musí sa zastaviť na svojej ceste kombináciou politickej istoty a záväzku podporovania podnikov, najmä čo sa týka MSP (malých a stredných podnikov), ktoré sú hlavnými časťami ekonomiky.“

Výkonný predseda Ric Traynor uviedol, že neistota spoločností okolo Brexitu bránila rastu a investíciám podnikov, ale tiež zdôraznila, že kombinácia spomalených európskych ekonomík a potenciálnej obchodnej vojny medzi Európou a USA by mohla mať väčší vplyv na podniky v Spojenom kráľovstve ako jej domáce problémy.

Naznačil však, že rekordné údaje o zamestnanosti a raste HDP (hrubý domáci produkt) ukázali, že „ekonomické základy krajiny zostávajú silné“.

Ďalej poznamenal: „Ak bude vláda schopná napraviť smerovanie v najbližších mesiacoch, poskytnú podnikom väčšiu istotu a znovu získajú dôveru spotrebiteľov, potom je ešte čas presunúť sa do pokojnejších vôd a vyhnúť sa búrke.“

Hlavný britský analytik banky Barclays – Fabrice Montagne však naznačil, že obraz Spojeného kráľovstva v prvom štvrťroku tohto roka nebol taký úbohý, ako údaje o platobnej neschopnosti naznačovali.

V piatok zverejnenom oznámení Montagne uviedol, že dôkazy o hromadení zásob súvisiacich s Brexitom, ktoré boli predtým len implikované v prieskumoch sentimentu, sa stali jasnejšími v reálnych údajoch a zvýšili čísla aktivity.

Montagne poznamenal: „Rast HDP bol silný vrámci januáru a februáru, rovnako ako tvorba pracovných miest s mierou nezamestnanosti klesajúcou na 3,9%, zatiaľ čo maloobchodné tržby boli v marci mimoriadne silné.“

Súvisiace: Náklady na Brexit sú už ohromujúce. A mohlo by to byť ešte horšie

„Celkovo údaje podporujú silnú podporu HDP v prvom štvrťroku, pričom niektoré riziká rastu inflácie v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom dosiahli hodnotu 0,4%.“

Na pozadí menej priaznivého globálneho prostredia ďalšia úprava domáceho dopytu znamená, že analytici banky Barclays predpokladajú nízke úrovne celkového rastu pre dlhšie časové obdobie.

Montagne a jeho tím však nepredpovedajú recesiu, skôr rast HDP o 1,2% pre rok 2019 a 1,2% pre rok 2020.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, CNBC

Facebook komentár