Ropny_rozmach_Iraku_by_mohol_byt_vykolajeny_nedostatkom_vody_top

Iránsky ropný boom by mohol byť v ťažkostiach z dôvodu ohľadom nedostatku vody, ktorú potrebuje na udržanie čerpania studní.

Ropná produkcia sa v posledných desiatich rokoch zdvojnásobila, čím podľa správy Medzinárodnej energetickej agentúry vydanej vo štvrtok je táto krajina pripravená v roku 2030 predbehnúť Kanadu ako štvrtého najväčšieho producenta na svete.

To by znamenalo, že pred nimi budú len Spojené štáty, Saudská Arábia a Rusko.

Táto celosvetová agentúra však varovala, že rast produkcie ropy v Iraku by mohol byť zastavený, teda ak sa nepodarí nájsť nové zdroje vody.

IEA vo svojej správe uviedla: „Bez nej by sa ceny s ohľadom na produkciu mohli jednoznačne navýšiť.“

Roky vojen, násilia a nestability viedli k zničeniu infraštruktúru krajiny. Ropný priemysel však v posledných rokoch zaznamenal oživenie a veľké spoločnosti zo Západu ako Exxon, BP a ENI investovali do rozvoja ropných polí.

Počas posledného desaťročia Irak predstavoval 20% rastu celosvetových dodávok ropy. Produkcia sa obnovila z 2,3 milióna barelov za deň, dosiahnutých v roku 2009 na približne 4,7 milióna barelov. Tento objem by sa mohol do roku 2030 zvýšiť na 6 miliónov, ak by Irak mohol vyriešiť svoju krízu čo sa týka vody.

IEA uviedla: “Na dosiahnutie plánovanej úrovne produkcie by Irak pre vstrekovanie do nádrží potreboval ďalšie 3 milióny barelov vody denne.“

Priemysel už v súčasnosti využíva 5 miliónov barelov vody denne, aby sa zabezpečil dostatočný tlak v podzemných zásobníkoch na extrakciu ropy. Každý barel ropy potrebuje až 1,5 barelu vody.

Irak sa však ohľadom vody, ktorú spotrebuje, zo 70% spolieha na dovoz zo susedných krajín. Úrovne riečnej vody za posledných 20 rokov znížili až o 40%.

IEA uviedla: “Kvalita dostupnej vody sa tiež zhoršuje, čo spôsobuje ďalšie obmedzenia na dostupné dodávky zemných a povrchových vôd,” … “Znížené riečne toky umožnili morskej vode preniknúť proti prúdu, čím sa zvýšila slanosť sladkej vody.”

Dodala, že niektoré operácie v elektrárňach a najväčšej ropnej rafinérii v krajine boli v roku 2018 zmenené, pretože “hladiny soli vo vode boli štvornásobne vyššie ako vhodné limity.”

Irak má v pláne spracovať morskú vodu z Perzského zálivu a dopraviť ju do najväčších ropných polí na juhu krajiny, ale projekt čelil niekoľkým oneskoreniam. Očakáva sa, že zmluva bude podpísaná v roku 2019. Prvá fáza by sa mohla dokončiť za tri roky a prepraviť 5 miliónov barelov vody denne.

IEA poznamenala: „Pre ropný priemysel je veľmi dôležité zabezpečiť efektívne hospodárenie s vodou, vrátane lepšieho využitia recyklácie a opätovného použitia vyprodukovanej vody.“

Nedostatok vody nie je jedinou výzvou, ktorú Irak potrebuje prekonať. Budúci rast v oblasti ropy bude závisieť od jej schopnosti prilákať investície a zachovať politickú stabilitu, ako aj celosvetového dopytu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár