Vysledky_Facebooku_Pozor_na_naklady_pre_bezpecnost

Skôr ako Facebook zverejnil svoje výsledky za prvý štvrťrok, cena akcií sa od začiatku roka zvýšila približne o 40%. Následne sa po zverejnení výsledkov zvýšila o ďalších 10%.

Spoločnosť oznámila silné užívateľské metriky a príjmy prevýšili očakávania. Ale zas tak všetko dokonalé nie je. Manažment čelí dôsledkom svojich bezpečnostných omylov. Okrem nákladov na právne úkony, ktoré boli oznámené v tomto štvrťroku, bude spoločnosť v nasledujúcich rokoch čeliť dodatočným nákladom.

V tomto kontexte trh oceňuje spoločnosť za primeranú cenu napriek impozantnému rastu príjmov.

Silná užívateľská základňa

Napriek tomu, že každý deň sa na Facebook pripája približne 20% planéty, DAU (Denný aktívni užívatelia) medziročne vzrástli o 8%. Pre porovnanie, Twitter aj Snaphchat DAU zvýšili o 11% na oveľa menšej užívateľskej základni.

Rast je konzistentný vo všetkých regiónoch s výnimkou USA, kde sa DAU pred niekoľkými štvrťrokmi začal stabilizovať.

Vysledky_Facebooku_Pozor_na_naklady_pre_bezpecnost_1

Pripomíname, že čísla nezahŕňajú používateľov aplikácií Instagram, WhatsApp a Oculus. Manažment odhaduje, že každý deň používa aspoň jednu aplikáciu Facebooku približne 2,1 miliardy ľudí.

Vysledky_Facebooku_Pozor_na_naklady_pre_bezpecnost_Graf1

Dokonca aj pokles rastu DAU pozorovaný v posledných niekoľkých štvrťrokoch sa taktiež zastabilizoval.

Pevná užívateľská základňa je prekvapujúca vzhľadom na nedávne otázky bezpečnosti a súkromia, ktoré boli zverejnené po škandále Cambridge Analytica.

Počas posledných niekoľkých mesiacov sa zoznam bezpečnostných omylov rozšíril. Tieto incidenty obchádzajú najzákladnejšie bezpečnostné zásady. Napríklad Facebook počas niekoľkých rokov ukladal heslá stoviek miliónov používateľov bez šifrovania.

Nedávno agentúra Bloomberg oznámila, že Facebook informácie o užívateľovi umiestňoval na verejné servery platformy Amazon AWS. A Facebook niektorých nových používateľov žiadal o ich e-mailové heslá atď.

Táto séria udalostí a rast užívateľov ukazujú, že užívatelia sú ľahostajní k bezpečnostným problémom Facebooku. Najdôležitejšie riziko pre riešenie týchto obáv pochádza od regulačných orgánov.

V tejto súvislosti sa o platforme vyjadroval Mark Zuckerberg, zameranej na ochranu súkromia počas predstavenia výsledkov spoločnosti. Koncept, ktorý bude k dispozícii v dlhodobom horizonte, však môže byť dôležitý pre budovanie dôvery voči regulačným orgánom.

Pôsobivý rast príjmov

Nezdá sa, že by otázky bezpečnosti a reputácia spoločnosti Facebook mali negatívny vplyv na inzerentov.

Kým objem DAU (denný) a MAU (mesačný) vzrástli o 8%, príjmy za účasti konštatnej meny stúpli o 30%, čo naznačuje, že inzerenti na Facebooku míňajú viac. Okrem toho, počas zverejnenia výsledkov manažment uviedol, že sa zvýšil aj počet inzerentov.

Pokles ARPU (priemerný príjem na používateľa) v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom je spôsobený sezónnosťou výdavkov na reklamu. V porovnaní s minulým rokom sa ARPU zvýšilo približne o 16,1% a rast bol konzistentným vo všetkých regiónoch.

Vysledky_Facebooku_Pozor_na_naklady_pre_bezpecnost_Graf_2

Rast výnosov je pozoruhodný vzhľadom na to, že je vidno správy negatívneho charakteru.

Náklady na bezpečnosť

V kontexte týchto pôsobivých výsledkov spoločnosť čelí výzve zvyšovania nákladov na riešenie bezpečnostných otázok. Tieto extra výdavky sú dvojnásobné.

Prvým aspektom otázok okolo bezpečnosti, viditeľných počas tohto štvrťroka, je, že spoločnosť bude čeliť súdnym nákladom. Spoločnosť oznámila, že v dôsledku vyšetrovania FTC bude čeliť nákladom na právne spory v hodnote 3 miliárd dolárov. Tieto náklady by sa podľa odhadov manažmentu mohli dokonca zvýšiť, keďže aktuálne naznačili rozsah od 3 do 5 miliárd dolárov.

Hrozba pokút a právnych nákladov tu nekončí. Napríklad na začiatku roka Vietnam obvinil Facebook z porušovania kybernetických zákonov. Facebook taktiež čelí problémom s protimonopolným regulátorom Nemecka, ohľadom jeho politiky užívateľských dát.

Druhým aspektom prechodu na bezpečnejšie prostredie sú výdavky Facebooku, ktoré sa budú naďalej zvyšovať. V rámci otázok okolo výziev, manažment zvýšil výhľad pre výdavky na rok 2019 až o 55%, berúc do úvahy právne poplatky vo výške 3 miliárd dolárov vrámci tohto štvrťroku. Vedľa výnimočných nákladov však manažment poukázal na agresívne investície po roku 2019 pre zlepšenie bezpečnosti. Výhľad poklesu prevádzkovej marže na približne 35% sa v dlhodobom horizonte nezmenil.

Späť na cenu akcií k 200 dolárom

Pri cene akcie približne na hodnote 200 dolárov, trh spoločnosť oceňuje na základe pomeru hodnoty Ceny voči Zisku (P/E ratio) bez hotovosti na približne 25,45-násobok.

Vysledky_Facebooku_Pozor_na_naklady_pre_bezpecnost_Graf_3

Výpočet predpokladá:

  • Rast príjmov v roku 2019 v porovnaní s rokom 2018 o 25%.
  • Prevádzkovú maržu vo výške 35%.
  • Sadzbu dane vo výške 15%.

Napriek rastu, trh nehodnotí spoločnosť so zľavou vzhľadom na neistotu okolo právnych nákladov voči mnohým zákonodarným orgánom.

15% sadzba dane nemusí byť dlhodobo udržateľná. Výročná správa za rok 2018 ukazuje, že Facebook mimo USA vytvoril zisk pred zdanením v hodnote 16,56 miliardy dolárov, pri uhradení dane vo výške približne 1 miliardy dolárov. Zodpovedajúca sadzba dane je 6%. Podľa OECD, celosvetová priemerná zákonná sadzba dane z príjmov právnických osôb predstavuje 21,6%. Niektoré európske krajiny, ako napríklad Francúzsko, začali uplatňovať daň z príjmov na kompenzáciu nízkej daňovej sadzby v dôsledku daňovej optimalizácie.

V každom prípade, dokonca ani s 15% sadzbou dane, pomer P/E bez hotovosti nad 25-násobkom nie je výhodný vzhľadom na dodatočné náklady, ktoré kompenzujú niektoré z 25% rastu tržieb.

Zhrnutie

Facebook zaznamenal impozantný medziročný rast tržieb o 26%. Napriek obrovskej užívateľskej základni, MAU (mesačnej) a DAU (dennej) sa ich objem zvýšil o 8%.

Bezpečnostné otázky, ktoré boli zverejnené v posledných mesiacoch, neovplyvnili rast používateľov a výdavky na inzerentov.

Ale hlavná hrozba pre spoločnosť súvisí s nákladmi ohľadom otázok voči regulátorom. Okrem nákladov na právne úkony za minulé chyby, zlepšenie bezpečnosti a súkromia bude znamenať dodatočné výdavky.

V tomto kontexte cena akcií na úrovni 200 dolárov nepredstavuje výhodný obchod. Pomer Ceny akcií voči Zisku (P/E ratio) bez hotovosti prevyšuje 25-násobok a spoločnosť čelí aj riziku vyšších daňových sadzieb.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, SA

Facebook komentár