Hong Kong je najdrahším mestom na svete pre tých, ktorí si chcú kúpiť svoj domov.
Nový výskum realitnej spoločnosti CBRE, ktorý bol zostavený piatym rokom s názvom Global Living predstavoval analýzu realitných trhov v 35 mestách.
Ázia dominovala na zozname najdrahších trhov s nehnuteľnosťami na svete. Hong Kong si udržal svoju pozíciu ako najdrahšie mesto piatym rokom za sebou, zatiaľ čo Singapur sa dostal na druhé miesto a Šanghaj bol na treťom mieste.
Podľa správy je priemerná cena domu v Hongkongu pre rok 2019 viac ako 1,2 milióna dolárov. Vysoký dopyt a obmedzená ponuka spôsobili, že ceny nehnuteľností sa v posledných rokoch dostali na „nedostupné“ úrovne, pričom toto územie plánuje vybudovať umelý ostrov o hodnote 80 miliárd dolárov, ktorý by pomohol vyriešiť krízu.
Čínske mestá Šen-čen (5. miesto) a Peking (9. miesto) sa tiež dostali medzi desať najnákladnejších miest pre domácich kupujúcich.
Vancouver – kde je priemerná cena domova na hodnote 815 322 dolárov – sa stal najdrahším mestom Severnej Ameriky a štvrtým najdrahším mestom na svete. V prvej desiatke sa umiestnili aj Los Angeles a New York.
Londýn, pomenovaný ako ôsme najdrahšie mesto na nákup domu, bolo podľa CBRE najprestížnejším mestom Európy. Potenciálni kupujúci v hlavnom meste Británie v roku 2019 čelili priemernej cene domu vo výške 646 973 dolárov.
Najlacnejšie mestá na nákup rezidenčných nehnuteľností boli Istanbul, Hočiminovo mesto a Bangkok.
Medzitým, Barcelona, Dublin a Šanghaj podľa CBRE čelili najrýchlejšiemu rastu cien nehnuteľností.
Keď sa pozrieme na trh s nájomným bývaním, najdrahším mestom bol New York, kde priemerná mesačná cena nájomného dosiahla hodnotu 2 844 dolárov.
Abu Dhabi a Hongkong boli ďalšie najdrahšie oblasti pre nájomcov, (obe) s priemernými mesačnými nákladmi na prenájom vo výške viac ako 2 700 dolárov.
Súvisiaice: Singapur vedie rast v oblasti cien luxusných nehnuteľností sveta
Medziročný rast nájomného bol najvyšší v portugalskom hlavnom meste Lisabon, kde ceny rástli o viac ako 20%.
Najlacnejšími mestami na prenájom nehnuteľnosti boli medzitým Bangkok, Istanbul a Montreal, hoci údaje neboli k dispozícii pre päť miest.
Jennet Siebritsová, vedúca pre rezidenčný výskum v britskej divízií CBRE uviedla: „Vo všeobecnosti vidíme spomalenie rastu cien domov v našich mestách, keď sa nachádzame na konci dlhého cyklu nehnuteľností,“ … „Očakávame, že zvyšovanie úrokových sadzieb ovplyvní mestá v USA a rôzne opatrenia na ochladenie (ktoré by mali mať vplyv) budú v regióne Ázie a Tichomoria.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár