Zamestnanci_Facebooku_mali_pristup_k_stovkam_milionov_hesiel

Facebook je späť s ďalším problémom.

Tentokrát si spoločnosť uvedomuje, že naozaj nevhodne zaobchádzala s citlivými heslami stoviek miliónov svojich používateľov, najmä tých, ktorí používajú svoj produkt Facebook Lite. Toto zverejnenie spochybňuje schopnosti spoločnosti chrániť informácie svojich používateľov, keďže sa aktuálne snaží viac zameriavať na súkromie.

Vo štvrtok, spoločnosť Facebook uviedla, že nie je správne maskovať heslá stoviek miliónov jej užívateľov a uložiť ich ako obyčajný text v internej databáze, ktoré by mohli byť prístupné jej zamestnancov.

Spoločnosť uviedla, že zistila odhalenie hesiel počas revízie bezpečnosti v januári a začala prešetrovanie. Spoločnosť Facebook neuviedla, ako dlho uchovávala heslá práve týmto spôsobom.

Súvisiace: Facebook obviňuje ‘zmenu konfigurácie servera’ za najdlhší výpadok v histórií

Facebook prišiel so zverejnením informácií o bezpečnostnom incidente potom, ako o rizikách bezpečnosti prvýkrát informovala stránka Krebs on Security.

Pedro Canahuati, ktorý je viceprezidentom spoločnosti Facebooku vo štvrtok v príspevku s názvom “Zachovanie zabezpečených hesiel” napísal: “Aby bolo jasno, tieto heslá nikdy neboli viditeľnými užívateľmi mimo spoločnosti Facebook a k dnešnému dňu sme nenašli žiadny dôkaz, že by niekto vo vnútri spoločnosti zneužíval alebo by k nim nesprávne pristupoval.”

Dodal, že Facebook zvyčajne “maskuje heslá ľudí, keď si vytvoria účet tak, aby ich nikto v spoločnosti nemohol vidieť.”

Hovorca spoločnosti Facebook poznamenal, že problém s heslom primárne, ale nie výlučne, ovplyvňoval systémy súvisiace so službou Facebook Lite. Spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že ovplyvnené boli stovky miliónov užívateľov služby Facebook Lite, zatiaľ čo desiatky miliónov pravidelných používateľov Facebooku a tisíce používateľov Instagramu boli taktiež ovplyvnené. Facebook Lite – zjednodušená verzia Facebooku určená na prácu s pomalšími internetovými pripojeniami – je obľúbenou medzi používateľmi v častiach sveta s menšou konektivitou.

Facebook uviedol, že postihnutých používateľov bude informovať.

Vedenie hesiel alebo šifrovanie je všeobecne považované za základ pre kybernetickú bezpečnosť.

Marcus Carey, CEO spoločnosti zameranej na kybernetickú bezpečnosť – Threatcare, poznamenal: “Šifrovanie hesiel je bežný štandard,” … “Ak nedokážu zabezpečiť základné princípy kybernetickej bezpečnosti, pri náročnejších výzvach určite zlyhajú.”

V Európe sídli Facebook v Írsku, kde ho riadi Írska komisia pre ochranu údajov. Hovorca komisie poznamenal, že Facebook ju o tejto otázke informoval a že čaká na ďalšie informácie. Komisia v súčasnosti čelí niekoľkým prešetreniam vrámci dodržiavaniam európskych právnych predpisov v oblasti údajov zo strany skupiny Facebook; v dôsledku týchto vyšetrovaní by spoločnosť mohla čeliť pokutám až do výšky 1 miliardy dolárov.

Súvisiace: Škandál Facebooku – Cambridge Analytica má už 1 rok

Správy prichádzajú niekoľko dní po prvom výročí škandálu Cambridge Analytica, v ktorom sa zistilo, že Facebook poskytol osobné údaje až 87 miliónov užívateľov, analytickej firme so zameraním na politiku. Zároveň odvtedy Facebook už rok takmer čelí konštantným problémov, vrátane ohlásených trestných vyšetrovaní, možnej pokuty voči Federálnej obchodnej komisií USA, odchodu mnohých vysoko postavených manažérov, regulačnej kontroly v USA a Európe a zdĺhavého výpadku, ktorý prebehol len minulý týždeň.

Spoločnosť čelí aj mnohým problémom s kybernetickou bezpečnosťou. V septembri, útok na Facebook odhalil súkromné informácie o profiloch u takmer 50 miliónoch užívateľov sociálnej siete. Okrem toho, Facebook v decembri oznámil, že zverejnil súkromné fotografie až 6,8 milióna používateľov bez ich povolenia.

Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť uviedla, že sa zameriava na model zameraný na ochranu súkromia, pridaním špeciálneho šifrovania do svojich služieb zasielania správ.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, CNBC

Facebook komentár