Jedna z najväčších technologických firiem v Číne – Alibaba aktuálne dosahuje trhovú hodnotu okolo 467,66 miliárd dolárov a jej akcie sa medziročne zvýšili o viac ako 31%.
V roku 2014 si Alibaba získala pozornosť novinových titulkov ako vtedajšia najväčšia počiatočná verejná ponuka akcií (IPO) v histórií a podľa správ by hodnota dohody mala byť na úrovni okolo 25 miliárd dolárov. Zatiaľ čo IPO bola ocenenou na 68 dolárov za akciu, akcie po svojom prvom obchodnom dni uzavreli v zisku 38 percent na 93,89 dolárov.
Ak by ste vtedy investovali do akcií spoločnosti Alibaba, dosiahli by ste naozaj slušné výnosy. Podľa výpočtov agentúry CNBC by investícia vo výške 1 000 dolárov uskutočnená za záverečnú cenu z 19. septembra 2014 mala v pondelok (11. marca) hodnotu od 1 921,50 dolárov.
Súvisiace: Jeden z najbohatších ľudí odišiel zo spoločnosti ktorú spoluzakladal
To je 92,15 percentné navýšenie v hodnote zo záverečnej ceny v prvý deň obchodovania. Spoločnosť Alibaba nevypláca žiadne dividendy.
Aby bolo jasné, minulá výkonnosť akcií neznamená, že jej budúcnosť bude mať podobné výsledky.
Základ v technológiách
Alibaba sa stala špičkovým hráčom v celosvetovom technologickom svete, odkedy Jack Ma spoluzaložil spoločnosť zo svojho bytu v čínskom meste Chang-čou, zhruba pred dvoma desaťročiami. Spravuje rozsiahle podniky v oblasti elektronického obchodovania, platieb, logistiky a dodávok, zábavy a cloud computingu a reinvestuje zisky na podporu nových oblastí rastu. Napríklad Alibaba naďalej investuje do logistickej spoločnosti Cainiao, aby vybudovala infraštruktúru, ktorá podporuje obchod, ako aj ázijsky startup Lazada. Alibaba vlastní kontrolný podiel v oboch spoločnostiach.
Napriek globálnemu profilu spoločnosti, veľa úspechov skupiny Alibaba je založených na domácej spotrebe v Číne, ktorá podľa analytikov vystavuje spoločnosti celkovému spomaleniu v druhej najväčšej ekonomike sveta.
Riaditeľ výskumu spoločnosti DA Davidson – Gil Luria poznamenal: “Pre Alibabu bude veľmi ťažké uspieť v krátkodobom až strednodobom horizonte voči spomaleniu čínskeho hospodárstva,” … “Čína za posledných 30 rokov čelí významnému hospodárskemu cyklu, čo znamená, že výsledok súčasného spomalenia je veľmi ťažké predvídať.”
Vysvetlil, že čínski spotrebitelia prešli “dlhým úsekom zvýšenej spotreby” a je možné, že spomalenie ekonomiky je za rohom.
Vládne údaje z Pekingu už niekoľko mesiacov naznačujú, že čínska ekonomika spomaľuje, vrátane údajov z minulého piatku, ktoré boli oveľa slabšie, než sa očakávalo.
Domáca spotreba je v Číne zatiaľ pomerne vysoká. V posledných troch mesiacoch roku 2018 celkové príjmy spoločnosti Alibaba vzrástli o 41% na 117,28 miliárd juanov (viac ako 17 miliárd dolárov) a internetové príjmy vzrástli o 40% na necelých 15 miliárd dolárov. Počas nákupného sviatku, známom ako Singles Day – Alibaba v predajoch zaznamenala viac ako 30,8 miliardy dolárov.
Výkonný viceprezident spoločnosti Alibaba – Joseph Tsai počas nedávneho vyhlásenia o výsledkoch povedal, že spoločnosť je presvedčená o raste elektronického obchodu a digitalizácii maloobchodu, ktorý bude aj naďalej prevyšovať celkové tempo čínskej ekonomiky. Venoval sa aj možným obavám z prebiehajúceho napätia medzi USA a Čínou a uviedol, že vystavenie spoločnosti Alibaba voči „hmatateľným dôsledkom uvedenia obchodných taríf“ je malé, pretože domáca spotreba a transformácia podnikov sú hlavnými hnacími motormi rastu pre hlavné podniky skupiny Alibaba.
Súvisiace: Nové obchody Alibaby: Roboty, aplikácie a pásy
Napriek tomu, Alibaba na domácom trhu v Číne čelí tvrdej konkurencii pretože penetrácia v oblasti internetových služieb je vysoká, najmä vo veľkých mestách, ako je Peking a Šanghaj. To je dôvod, prečo spoločnosť expanduje do menších miest alebo dokonca do vidieckych oblastí, kde podľa analytikov sektor online nakupovania stále zaostáva najmenej o tri až päť rokov.
Alibaba vo svojej najnovšej štvrťročnej správe uviedla, že približne 70 percent nových používateľov elektronického obchodu pochádza z miest s nižšou úrovňou života.
“Je to časovo náročné a nákladné,” uviedol Danny Law, analytik spoločnosti Guotai Junan so sídlom v Hongkongu, ktorý uviedol, že ide o proces získavania nových používateľov. Dodal, že internetoví hráči sa tiež snažia získať väčšiu hodnotu od existujúcich zákazníkov tým, že ich privedú k tomu, aby míňali väčšie finančné prostriedky a častejšie.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, Yahoo
Facebook komentár