Pár ukrajinských hackerov používal zdanlivo neškodné online kvízy a prieskumy, ktoré obsahovali názvy ako “Čo hovorí vaša farba očí?”, aby získali prístup k súkromným používateľským údajom Facebooku a aby na používateľov zacielili “neautorizované” reklamy. S týmto vyjadrením prišla samotná spoločnosť sociálnych médií.
Facebook v súdnom procese podanom v piatok v severnej Kalifornii uviedol, že obvinení hackeri nevhodne používali funkciu Facebooku, ktorá im pomohla prevziať kontrolu nad internetovými prehliadačmi používateľov a poskytla im prístup k súkromným informáciám o používateľoch Facebooku a ich zoznamoch súkromných priateľov.
Aktivity z ukrajinského Kyjeva, od Andreja Gorbachov a Gleba Slučevského údajne lákali používateľov Facebooku, aby pripojili svoje účty k radu on-line kvízových aplikácií s názvami ako: “Máte kráľovskú krv?,” “Ste jin. Kto je váš jang?” a ” Aký druh psa ste podľa znamenia zverokruhu? ”
Keď používatelia pripojili svoje účty Facebooku a iných sociálnych médií, boli požiadaní, aby nainštalovali to, čo spoločnosť Facebook opísala ako “škodlivé rozšírenia prehliadača”, ktoré v podstate umožňovalo údajným hackerom, aby vedeli mať online vplyv na zasiahnutých používateľov.
Spoločnosť Facebook ponúka širokú škálu možností, ktoré umožňujú používateľom používať svoje Facebook účty na prihlásenie do iných služieb.
Množstvo informácií, ktoré spoločnosť Facebook zdieľa o svojich používateľoch s aplikáciami tretej strany, ako sú tieto, za posledných 12 mesiacov prešli intenzívnej kontrole.
V marci minulého roka sa ukázalo, že analytik, ktorý pracoval v mene spoločnosti Cambridge Analytica – kontroverznej spoločnosti, ktorá pracovala na prezidentskej kampani Donalda Trumpa v roku 2016, zbierala údaje o desiatkach miliónov amerických používateľov Facebooku bez ich výslovného súhlasu. Developer na zhromažďovanie údajov použil online kvízovú aplikáciu, ktorá bola pripojenou k Facebooku.
Facebook poznamenal, že údajná ukrajinská operácia sa z veľkej časti zamerala na ruských a ukrajinských občanov. Bolo ohrozených viac ako 60 000 internetových prehliadačov, ktoré využívajú používatelia Facebooku.
Hovorca spoločnosti uviedol: “V piatok Facebook podal sťažnosť proti dvom developerom so sídlom na Ukrajine za porušenie našich pravidiel a ďalších zákonov USA tým, že prevádzkoval škodlivé rozšírenia prehliadačov, ktoré boli navrhnuté tak, aby zneužili Facebook a ďalšie stránky sociálnych sietí. Podaním sťažnosti dúfame, že posilníme, že tento druh podvodných aktivít v našich službách nebude tolerovaným a budeme konať silne na ochranu integrity našej platformy.”
Súvisiace:
Facebook si objednal štúdiu, ktorá ukazuje, že ľudia neveria Internetu
Facebook je “online gangsterom” ktorý potrebuje viac regulácie
Údajní hackeri pristupovali k informáciám používateľov Facebooku vrátane ich mena, veku a profilového obrázka a tiež pristupovali k súkromnému zoznamu priateľov v službe Facebook. Obžalovaní podľa vyjadrení spoločnosti používali prístup k prehliadačom používateľov na “zobrazenie neoprávnených reklám”, keď používateľ navštívil Facebook a iné sociálne médiá.
Gorbachov a Sluchevsky pracujú pre spoločnosť s názvom Web Sun Group. Zdroj článku sa k skupine dopracoval, ale nedostal žiadne vyjadrenie.
Obžaloba obviňuje túto dvojicu z podvodu a porušenia zmluvy a bude sa snažiť získať náhradu peňažných škôd proti údajným hackerom a ich spolupracovníkom.
Operácia bola odhalená v októbri 2018 a Facebook zastavil činnosť údajných hackerov, ktorí uviedli, že na platforme fungujú pod falošnými menami. Spoločnosť tiež uviedla, že informovala ostatné spoločnosti vrátane výrobcov internetových prehliadačov, že obvinení použili ich produkty na údajný podvod.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NYTimes, CNN
Facebook komentár