Medzi najlepšie pripravené spoločnosti vo vzťahu k ich rovesníkom, podľa správy neziskovej organizácie CDP sú na dôsledky zmeny klímy medzi najväčšími spoločnosťami z oblasti spotrebného tovaru na svete pripravené firmy ako Unilever, L’Oreal a Danone.
Predtým známa skupina ako Projekt zverejňovania informácií o uhlíku – skupina CDP využila dvojitý prístup pri hodnotení 16 najväčších spotrebiteľských spoločností v oblasti opatrení vrátane vystavenia emisiám, využívaniu vody a riadeniu klímy. Predpokladalo sa, že podniky sa budú musieť prispôsobiť účinkom otepľujúceho sveta, ale musia tak urobiť aj z dôvodu reputácie v očiach spotrebiteľov, keďže tí sa v stále vo väčšej miere zaoberajú týmito otázkami.
Carole Fergusonová, ktorá pracuje na prieskume v organizácií CDP, uviedla: “Ak my všetci budeme čeliť fyzickými rizikami zmeny klímy, sami budeme oveľa viac vedomí toho, že je treba nakupovať výrobky s menším dopadom.”
Spoločnosť Unilever dosiahla úspech v dôsledku veľkých zmien svojho portfólia vrátane nákupu spoločnosti Seventh Generation v roku 2016 a portfóliu značiek s nízkou produkciou uhlíka, ktoré predstavujú veľkú časť príjmov.
L’Oreal sa dostala na druhé miesto, pričom dodávateľský reťazec je najviac chráneným pred fyzickými klimatickými rizikami a vysokému hodnoteniu za program obnoviteľnej energie. Investície spoločnosti Danone ohľadom starostlivosti o pôdu a vodné hospodárstvo, ako aj široká škála veganských výrobkov, jej umožnili dostať sa na tretiu pozíciu.
Americké spoločnosti vrátane skupín Kraft Heinz a Estee Lauder sú umiestnené v spodnej línií zoznamu CDP. Organizácia uviedla, že značky skupiny Kraft Heinz – Kraft a Oscar Mayer v inováciách s nízkymi emisiami zaostávajú a že spoliehanie sa na mäso a mliečne výrobky má jednoznačný vplyv na fyzické riziká vyplývajúce z klimatických zmien. Spoločnosť Estee Lauder bola obvinená z nedostatočnej transparentnosti v používaní palmového oleja, ktorý bol obviňovaný z rozsiahleho odlesňovania.
Caroline Krajewski, vedúca predstaviteľka globálnej reputácie poznamenala: “Spoločnosť Kraft Heinz sa minulý rok zaviazala stanoviť agresívny dlhodobý cieľ v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov a snaží sa znížiť svoj vplyv na logistiku, balenie a poľnohospodárstvo.” Firma Estee Lauder na žiadosti o pripomienku neodpovedala.
Fergusonová ďalej uviedla: “Pre túto skupinu spoločností existuje celá škála rizík, ktoré sa stali skôr vecnými, než niečo, čo by jednoducho dokázali zvládnuť.”
Súvisiace:
Polovica európskych spoločností nemá plán zníženia emisií, aj keď..
Hlad korporácií po čistej energií nebol nikdy väčší
Spoločnosti spotrebného tovaru sa čiastočne zaoberali otázkou tým, že si kupovali menšie značky s lepšou environmentálnou reputáciou. Tieto akvizície sa v posledných piatich rokoch zdvojnásobili, vrátane nákupu americkej vegetariánskej burrito spoločnosti – Sweet Earth v roku 2017, spoločnosťou Nestlé v roku 2017 a v tom istom roku vykonala aj prevzatia spoločnosti WhiteWave Foods.
Fergusonová ďalej poznamenala, že dúfa, že spoločnosti budú investovať viac do inovácií, ktoré majú systémový vplyv. Napríklad pivovarnícka skupina AB InBev vyvinul nové odrody jačmeňa, ktoré môžu využívať až o 40 percent menej vody. V spotrebiteľskej distribúcií a tvorbe odpadu spotrebiteľské značky pravdepodobne predstavujú jednu tretinu celosvetových emisií skleníkových plynov.
Fergusonová nakoniec uviedla: “Vedúce spoločnosti hľadajú smerom nahor ale aj nadol, aby zistili, aké veľké sú riziká ale aj príležitosti.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár